Pištalov "Tesla" - Munjom oivičen portret genija

Mnogo šta je napisano o Tesli, ali Pištalov nesvakidašnji i duboko originalni roman uspijeva da nam kaže nešto sasvim novo
92 pregleda 0 komentar(a)
Vladimir Pištalo (Novina)
Vladimir Pištalo (Novina)
Ažurirano: 07.12.2014. 18:07h

Objavljivanje romana „Tesla, portret među maskama“, poznatog pisca Vladimira Pištala, u SAD na engleskom jeziku, veliki američki pjesnik srpskog porijekla Čarls Simić je propratio riječima: „Pištalo je moderni klasik“.

Graywolf Press, jedna od najpoznatijhih američkih izdavačkih kuća, pustila je prošle nedjelje elektronsko izdanje ove knjige za američke čitaoce, a izlazak štampanog izdanja najavljen je za 6. januar, kada će biti i velika promocija u Njujorku, najavio je Pištalov izdavač Nenad Šaponja (Agora).

Roman „Tesla, portret među maskama“ je i u Srbiji ostvario nezabilježen uspjeh, nakon NIN-ove nagrade, i Nagrade Narodne biblioteke Srbije za najčitaniju knjigu, već pet godina jedna je od najprodavanijih knjiga u Srbiji, ušla je u čitanke za osnovnu školu i gimnaziju. Roman je objavljen sa uspjehom i u bivšim jugoslovenskim republikama, a američko izdanje je 11. prevod ove knjige na neki od stranih jezika.

Pištalo

Izdat je i kao zvučna knjiga koju je pročitao glumac Petar Božović, a na narednom Beogradskom sajmu knjiga biće promovisano njeno novo izdanje. „Tesla, portret među maskama“, roman Vladimira Pištala je pored engleskog jezika preveden i na: ruski, italijanski, makedonski, bugarski, mađarski, slovenački (dva izdanja za dvije godine), slovački, češki (takođe, dva izdanja), rumunski, a prevodi se i na danski, japanski, korejski jezik. U svim zemljama u kojima je knjiga izašla, ima odličan odjek kod publike i kritike. Američki izdavač planira nakon promocije u Njujorku 11. januara, da uradi sa Pištalom turneju u nekoliko najvećih američkih gradova. Inače, Vladimir Pištalo je potpisao ugovor i sa kompanijom Audible, pa će se ovih dana pojaviti i englesko zvučno izdanje knjige. Kompanija koja kupuje zvučna prava je Audible (sestrinska kompanija Amazona), bazirana u Njuarku, Nju Džerzi.

Pored Čarlsa Simića, riječi pohvale o Pištalovom romanu imala je i američka spisateljica i profesorka Frensin Prouz, koja kaže: „Mnogo šta je napisano o Tesli, ali Pištalov nesvakidašnji i duboko originalni roman uspijeva da nam kaže nešto sasvim novo - ne samo o briljantnom pronalazaču, 'ludom geniju', nego i i načinu na koji književnost i mašta mogu preobraziti biografiju u veliku umjetnost“.

A, Ken Kalfus, takođe američki pisac je o ovom romanu zapisao: „Tesla je meditacija o ranim, definišućim godinama modernog doba, kadra da nas smjesta i duboko zainteresuje. Vladimir Pištalo je ocrtao munjom oivičen portret genija, moćan i transformativan kao elektricitet sam“.

Vladimir Pištalo je rođen u Sarajevu. Završio je Pravni fakultet u Beogradu, a doktorirao na Univerzitetu Nju Hempšir u SAD na temi višestrukog identiteta srpskih iseljenika - srpskom, američkom i jugoslovenskom. Radi na Beker koledžu, u Vusteru, Masačusets, gdje predaje svjetsku i američku istoriju. Objavio je knjige poetske proze: „Slikovnica“, „Noći“, „Manifesti“, „Kraj vijeka“, novelu „Korto Malteze“, zbirke priča: „Vitraž u sjećanju“, „Priče iz cijelog svijeta“, biografiju Aleksandra Makedonskog „Aleksandrida“, romane: „Milenijum u Beogradu“, „O čudu“, „Venecija“. Francuski prevod romana „Milenijum u Beogradu“ bio je u najužem izboru za prestižnu godišnju nagradu Femina za najbolji prevedeni roman na francuski jezik.

Bonus video: