Gradski narodni odbor, uz saglasnost Ministarstva prosvjete, školske 1948/49. godine osnovao je Državnu školu u Nikšiću, koja ovih dana slavi sedam decenija veoma uspješnog rada. Te 1948. godine upisana su 44 učenika na klavirskom i gudačkom odsjeku, a sa teorijskom nastavom počelo se 15. novembra, dok je praktična nastava uključena 5. februara.
“Prvi direktor škole, koja se nalazila u Ulici Novice Cerovića, bio je Tomo Vukadinović, koji je inače rukovodio gudačkim orkestrom. Netipično je za Crnu Goru bilo da u tom trenutku imamo učenike na violini. Desetogodišnjicu postojanja Državna muzička škola obilježila je sa još dva odsjeka, za harmoniku i duvačkim, i postaje prva muzička škola u Crnoj Gori sa četiri odsjeka. Tada je i dobila ime ‘Dara Čokorilo’“, priča za “Vijesti” direktorica škole Vjera Vuković, dok su pripreme za svečanu akademiju, koja će biti održana 15. novembra, uveliko u toku.
Ne zaboravlja direktorica da pomene ko je sve rukovodio ustanovom na čijem se čelu nalazi skoro dvije decenije. To su Nora Mijušković, Biserka Danilović, Nikola Gregović, Slobodan Čanović.
Stupajući na dužnost direktorice, Vuković je odlučila da obnovi pojedine odsjeke, ali i otvori nove, pa je obnovljen duvački odsjek (truba, trombon) i otvoren odsjek za klarinet i saksofon, zatim za violončelo i udaraljke, a obnovljen je i rad orkestra harmonika i formiran gudački orkestar. A onda kreće novo poglavlje u razvoju Muzičke škole. U anale te vaspitno-obrazovne ustanove ostaće ubilježeno da je, upravo zahvaljujući zalaganju Vukovićeve, školske 2010/11. sa radom počela i Srednja muzička škola, a godinu kasnije uselili su u novu, moderno opremljenu zgradu, izgrađenu zahvaljujući donaciji Fondacije “Ćano Koprivica”. Centralno mjesto ima koncertna sala sa 240 mjesta.
“Te 2010. počinje novo poglavlje u razvoju Muzičke škole koje će imati značaj za sredinu u kojoj djelujemo. Mi već tada možemo govoriti o jednom novom putu razvoja izvođačke djelatnosti, o novim estetskim kriterijumima koji će se primjenjivati u realizaciji obrazovnih programa i o novim oblicima i sadržajima koji odgovaraju potrebama vremena. Svrha jedne ovakve institucije je i te kako da prati kretanja, ne samo sredine u kojoj djeluje, nego i šire, da osluškuje interesovanja i da u tom pravcu razvija svoju kreaciju i zadovolji očekivanja i sredine i države, a sve u skladu sa evropskim tendencijama”, kazala je Vuković.
Srednja muzička škola počela je da radi sa dva obrazovna programa, danas ih ima osam, a njeni učenici danas su jedni od najboljih studenata na akademijama širom Evrope i regiona. Ima ih i u Americi.
“Taj napredak i to osvajanje muzičke izvođačke teritorije nije rezultat ljudi sa strane, pa da smo zahvaljujući njima cvjetali i razvijali se u najboljem pravcu, već su to rezultati i uspjesi ove sredine. Otvaranje Srednje muzičke škole, kako se pokazalo, bilo je prijeko potrebno. Naši učenici su u samom vrhu na akademijama na kojima studiraju, a profesori tih fakulteta su bili zapanjeni kada su čuli prije koliko godina je otvorena Srednja muzička škola, a takve uspjehe postižemo. Imala sam sreću da imam odličan nastavni kadar”.
U školi za osnovno i srednje muzičko obrazovanje „Dara Čokorilo“ ove školske godine nastavu pohađa 616 učenika, od kojih je 40 srednjoškolaca, a za stalno je zaposleno 55 radnika. Veoma uspješno rade tri hora i isto toliko orkestara, harmonika, mješoviti i gudački, a škola je dobitnik Ordena zasluga za narod sa srebrnom zvijezdom (1980. godine) i najvećeg opštinskog priznanja, nagrade „18 septembar“ (1989. godine).
“Mi smo ovdje zbog muzike koja govori više od riječi, a naši učenici, nastavnici i nagrade, govore da nismo samo institucija obrazovanja, već i ustanova od posebnog značaja za grad, državu, a i šire”, zaključuje Vuković.
Beskrajan spisak nagrada i nagrađenih učenika
Gotovo nemoguća misija je pobrojati nagrade koje su učenici škole “Dara Čokorilo”, predvođeni izuzetnim nastavnicima, osvojili. U posljednjih šest godina na međunarodnim takmičenjima okitili su se sa 393 nagrade, i to 176 prvih, 142 druge i 71 trećom, dok je 17 učenika ponijelo laskavu titulu laureata, tj. imali su maksimalno 100 bodova. Najberićetnija im je bila školska 2016/17, kada su, između ostalog, učestvovali i na Svjetskom kupu koji je održan u Francuskoj. Te godine su imali pet laureata i osvojili su 47 prvih mjesta, 20 drugih, deset trećih. Kada su u pitanju državna takmičenja u posljednjih šest godina imali su tri laureata, 73 prva mjesta, 75 drugih i 44 treća.
Bonus video: