Camera Lucida: Filmska smotra eseja, omaža i retrospektiva

In memoriam odaje počast Tatiani Samoilovoj, Gordonu Willisu i Richardu Attenboroughu, u tekstovima Ronalda Bergana
105 pregleda 0 komentar(a)
Camera Lucida
Camera Lucida
Ažurirano: 07.11.2014. 10:54h

Novi dvobroj (16-17) prvog crnogorskog filmskog online časopisa “Camera Lucida” donosi najobimniji sadržaj do sada. Pored značajnih dosadašnjih saradnika, novo izdanje upotpunila su imena - Jonathan Rosenbaum iz SAD, Tijana Milosavljević-Čajetinac iz Češke i Svetlana Bezdanov-Gostimir iz Srbije.

Nova “Camera Lucida” donosi nostalgični tekst “Uspomene na filmove iz djetinjstva” Ronalda Bergana, Aleksandra Bečanovića “Hitchcockova kameo pojavljivanja”, Ion Indoleanov “Cyberpunk - podžanr ili trend?”, i tekst Merime Omeragić “Kao da je bilo vrijeme za pripovijedanje žene: optika muškog i iskustvo ženskog na filmu”.

Novi broj donosi i nove “Lucidne pisce”: Jonathan Rosenbaumov Bullet Ballet, o Sijun Suzukijevom filmu Pistol opera, u kontekstu rada sa studentima Sarajevo Factory filmske škole i temeljnu analizu Makavejevog opusa u tekstu Tijane Milosavljević-Čajetinac “Kolin Mek Gin i Dušan Makavejev: Imaginacija i montaža kao kritika ideologije”.

“Istina o kempu u umjetnosti“ stiže u obliku istraživačkog rada, Kempovanje na teoriji umjetnosti, saradnja koju potpisuju tri predavačice na Fakultetu vizuelnih umjetnosti, Univerziteta Mediteran - Svetlana Bezdanov-Gostimir, Sanja Jovanović i Jelena Đurđić. Omaži i retrospektive odaju počast Jean Renoiru u tekstu Ronald Bergana “Velike iluzije: filmovi Prvog Svjetskog rata”.

U Intervjuima, Nevena Matović razgovara sa Aidom Begić i Minom Đukić, a Miroslav Minić sa Draganom Nikolićem i Nebojšom Slijepčevićem.

Festivali su posebno dinamični u ovom dvobroju, sa izvještajima sa Berlinskog festivala, uključujući i intervju sa John Maloofom, autorom pobjedničkog dokumentarca “Finding Vivian Maier”, sa kojim razgovara Steven Yates, dnevnim izvještajima sa Kanskog festival, koje potpisuje Jean-Michel Frodon i djelimičnim pogledom Maje Bogojević na Kan i najnoviji Godardov film “Zbogom jeziku”.

Tu su i izvještaji sa festivala FIFA, Mons, Međjunarodnog Festivala BIFEST, Bari i Cluj Comedy, uz intervjue sa režiserima Mike Ottom i Dick Tuinderom, sa kojima je razgovarao Ion Indolean.

Mala Educacion nastavlja teze iz prethodnog broja: Sanje Jovanović “Undecover: A Hero in an Identity Crisis?”, rad Mirka Đurovića “Produkcija 3D televizijskih programa”, Tine Kuzman “Autorski rukopis u umjetnosti pokretnih slika: Michel Gondry”, i esej Sare Radović o Ingmaru Bergmanu.

Bonus video: