"Clazz kvintet: Bulingova simbioza klasike i džeza

Clazz kvintet je oformljen sa željom da crnogorskoj publici predstavi djela francuskog kompozitora Kloda Bulinga
1 komentar(a)
Clazz kvintet
Clazz kvintet
Ažurirano: 24.09.2014. 08:33h

Koncert “Clazz kvinteta”, specifičnog ansambla koji čine pijanistkinja Milanka Nikčević, gitaristkinja Bojana Brajović, flautista Boris Nikčević, kontrabasista Slaven Turusković i bubnjar Predrag Lazović, održan je u kolašinskoj Muzičkoj školi.

Kvintet, koji se predstavio u okviru crnogorske turneje, oformljen je sa željom da crnogorskoj publici predstavi djela francuskog kompozitora Kloda Bulinga. Članovi “Clazz kvinteta“ su profesori u crnogorskim muzičkim školama, ali nastupaju i kao solisti.

Njihova misija je, kako ističu, da u raznim kamernim klasičnim i džez sastavima promovišu kalsičnu i džez muziku.

“Buling u svojim djelima na jedinstven način povezuje ta dva muzička pravca, uklapajući džez dinice u klasičnu fakturu kompozicije. Tako se i naziv 'Clazz' logično nametnuo iz takve simbioze. Ansambl se okupio krajem 2011. godine baš oko muzike ovog fransuskog kompozitora. Flautista Boris Nikčević došao je na tu ideju, pošto je upoznat sa francuskim autorima i Buling je bio novo i kvalitetno rješenje. Te godine premijerno smo svirali Bulingovu 'Piknik svitu' na otvaranju X Bar Guitar Festa. Prošlo je sjajno, pa smo te godine nastupali na svim crnogorskim džez manifestacijama (Jam, White Field Jazz festival, Petrovac Jazz Festival...)”, kazala je za “Vijesti”, gitaristkinja Bojana Brajović.

Nakon kraće pauze, prošle godine su se prijavili na konkurs Ministarstva kulture, projektom sa kojim su htjeli da Bulingovu muziku približe publici. Zahvaljujući toj finasijskoj podršci do sada su izveli osam koncerata po crnogorskim gradovima, a slijedi predstavljanje cetinjskoj, ulcinjskoj i kotorskoj publici.

Tokom pedesetominutnog programa u Kolašinu su izveli kompozicije: “Irlandaise”, “Hispanic”, “Tendre”, “Baroque and lue”, “Love theme”, “Javanaise”, “S entimentale” i “Badine”.

"Cilj nam je da motivišemo širu publiku da zavoli klasičnu muziku, da to prestane da bude 'ozbiljna', daleka, nerazumljiva i nedodirljiva umjetnost. Za sada čini nam se da smo na pravom putu, ova muzika prolazi kod ljudi, dakle nije površna time što je klasika prešla u džez, to jest zbog toga što smo dali sebi određenu vrstu slobode. Iz koncerta u kocert imamo nove ideje i trenutno smo i dalje vezani za Bulinga i njegovu muziku. Tako će biti dok možemo da crpimo te kompozicije napisane za ovakve sastave. Buling je je bio džez pijansita i većina njegovog opusa je u džezu, ali sarađivao je i s vrhunskim klasičarima”, ističe Brajović.

Ne trebaju nam solisti sa strane, klasičnu muziku mogu uspješno “objasniti” i domaći umjetnici

Članovi “Clazz kvinteta” ističu da je njihov način rada u Crnoj Gori rizik, ali da će nastaviti u istom sastavu njegujući muziku koja će podsticati publiku da što više bude okrenuta klasičnoj, odnosno, pravoj muzici. Crnogorsku muuzičku scenu opsiuju kao “sivilo, koje je prije dvije godine na kratko bilo prekinuto buđenjm klasičnih muzičara“.

“Prije par godina je bio jedan sunačani trenutak, pa se probudila i kalsična muzika, rad simfonijskog orkestra je zaživio, postao je kvaliteniji, dolazili su solisti sa strane. Mada, nama ne treba da solisti sa strane promovišu klasičnu muziku jer zbog čega postoji Akademija na Cetinju i domaći umjetnici, koji sasvim sigurno mogu 'objasniti' publici klasičnu muziku. Poslije te kratkotrajne ekspanzije opet je došlo zatišje, kultura bude prva 'žrtva' ekonosmke krize, sve je opet u toj vrsti muzike iz prikrajka i iz ćoška”, zaključuje gitaristkinja Brajović.

Bonus video: