Posljednji dan Ratkovićevih večeri poezije obilježio je omaž velikanu crnogorske književnosti Mihailu Laliću, kao i svečana ceremonija dodjele nagrade "Risto Ratković".
U Biblioteci Ćamila Sijarića u Godijevu održana je promocija romana “Brod na Bistrici” Safeta Sijarića i upriličen razgovor o savremenom crnogorskom romanu. U Biblioteci "Miodrag Bulatović" u Banjem Selu održana je promocija knjige “Bežanje od smrti: Miodrag Bulatović - stil i književna demonologija” prof. dr Dobrivoja Stanojevića.
O knjizi Brod na Bistrici govorili su Kemal Musić i autor a odlomke iz romana je čitao glimac Bjelopoljskog pozorišta Izet Mulabegović, dok su o savremenom crnogorskom romanu govorili Marijan Mašo Miljić i Milun Lutovac.
U biblioteci Modrag Bulatović u Banjem selu o knjizi „Bežanje od smrti“ govorili su književni kritičari Petar V. Arbutina iz Beograda, Bogić Rakočević i autor. “Prof. dr Dobrivoje Stanojević je jedan od najboljih tumača književnosti u Srbiji i knjiga Bežanje od smrti je najbolja knjiga napisana o Miodragu Bulatoviću“, istakao je Arbutina. Nakon promocije književnici su obišli rodnu kuću Miodraga Bulatovića.
Iako je posljednji dan manifestacije bio pretrpan promocijama i zanimljivim programima, posebnu pažnju izazvao je omaž velikanu crnogorske i južnoslovenske književnosti Mihailu Laliću, povodom 100. godišnjice rođenja.
U nadahnutom tumačenju djela velikana u sali Centra za kulturu učestvovali su Draško Došljak i Tatjana Bečanović.
Posebnu pažnju, istakao je Došljak zavređuje i studija „Jezik i stil Milaila Lalića, dr Milorada Ćorca, objavljena 1968. godine, jedna od prvih ove vrste koja se bavi jezikom i stilom književnog djela pisca 20. vijeka.
Dr Tatjana Bečanović se na početku predavanja osvrnula na prostorni model ukletosti, i uzvišenosti, kodirane još u Njegoševim tekstovima, koji funkcionišu kao reprezentativni prostorni modeli koje je uspostavila tradicija i nacionalna mitologija, čiji se vrednosni sistemi nameću kao dominantni u konzervativnim kulturama sklonim autokomunikacijama, kao što je crnogorska.
„Semiotičnost crnogorskog hronotopa, umjetnički oblikovanog u tekstovima Mihaila Lalića, izuzetno je visoka... Dakle, visok stepen semiotičnosti Lalićevih hronotopa nastaje zahvaljujući aktiviranju intertekstualnih mehanizama, koji djeluju unutar crnogorskog književnog kanona, u čijim okvirima uzvišenost i ukletost funkcionišu kao ključne mjerne jedinice prostora“, kazala je profesorica Bečanović.
Bonus video: