"Kanjoš" podiže zavjesu ovogodišnjeg Grad tetara

Budžetom za 2014. izdvojeno je 450 hiljada eura, čak 150 hiljada eura više nego lani
0 komentar(a)
Grad teatar, Foto: Vuk Lajović
Grad teatar, Foto: Vuk Lajović
Ažurirano: 17.06.2014. 13:44h

Kultnom predstavom „Kanjoš Macedonović“, koprodukcijom budvanskom festivala i narodnog pozorišta iz beograda u režiji Vide Ognjenović, u petak svečano će na sceni između crklava biti otvoren ovogodišnji , 28. festival „Grad teatar“.

Festival koji se odvija pod motom “Nešto od ljudske istine“ iz Andrićeve proklete avlije, tokom 52 festivalske večeri donosi 63 programa, a 10 avgusta ga zatvara „Opera ultima“ u režiji Kokana Mladenovića i sjajnog ansambla raspoređe.

Da je Opština Budva ove godine bila izdašnija, kada je riječ festioval Grad teatar, potvrdio je direktor Merin Smailagić, navodeći da je budžetom za 2014. izdvojeno 450 hiljada eura, čak 150 hiljada eura više nego lani.

Dramnski programa svakako će obilježiti četiri korpdukcije,

„Ako se samo pogledaju autori komada (Čehov, Molijer, Šafer i Andrić), jasno je sa koliko ozbiljnosti „Grad teatar“ pristupa umjetnosti uopšte i sa koliko poštovanja svojoj publici. Tri sestre, Don Žuan, Amadeus i Prokleta avlija su komadi o kojima ne treba ovdje govoriti, jer ne treba sumnjati da je u njima sublimiran ogroman dio onoga što želimo reći. „Grad teatar“ ne želi biti festival revijalnog karaktera, već institucija sa stavom, koja služi umjetnosti i osvješćivanju društva kroz dobronamjernu kritiku istog. Naš moral dolazi iz naše svijesti, a u ovoj plimi banalnosti koja nas je zapljusnula, svijest o poniranju iščezava. Za nju se moramo boriti, a sa njom ćemo povratiti i oteto nam dostojanstvo. Ta borba nije ni laka, ni kratka, ali je ne smijemo izgubiti. „Grad teatar“ pokušava da toj pobjedi da svoj doprinos. Svojim načinom, uporno i civilizovano. Naposljetku, to je samo dio, samo nešto od ljudske istine“, kazao je selektor dramskog progreama Boris Mišković.

Selekciju muzičkog programa, direkcija festivala povjerila je dekanu cetinjske muzičke akademije mr Miranu Begiću, koji je najavio 14 koncerata.

„Muzika je pouzdan pratilac, ili čak smjerna vodilja na putu samospoznaje, bilo da je transcendentalna ili meditativna, bilo da je mamni trans, ili opojna strast. Umjetnička muzika koju vam predstavljamo na zidinama grada Budve , nastaje u simbiozi svih ovih slojeva, u smješi ovoga osjetilnoga i kognitivnog mnoštva. Baš kao što i trud oko realizacije svih umjetničkih senzibiliteta preuzimamo zajedno, Muzička akademija sa Cetinja sa svojim Espressivo festivalom, ruku pod ruku sa budvanskim Grad Teatrom. Tako je naša šetnja kroz muzičke žanrove i ove godine bogata: ima tu vrhunskih umjetnika koji pune elitne evropske koncertne sale, kao i najboljih među mladim umjetnicima koji stasavaju na našoj akademiji na Cetinju, ili na drugim evropskim muzičkim školama. Repertoar odražava i bogatstvo svijeta umjetničke muzike; od muzike prošlih epoha, do mnogih žanrova Nove muzike i savremene muzike. Vjerujem da smo ovogodišnjim izborom umjetnika i programa, prišli još jedan korak dalje pravljenju zajednice, najčvršće moguće zajednice: zajednice koju prave umjetnost i kultura” kazao je Begić.

Smailagić potpisuje likovni programa, koji, kako je kazao će ponuditi likovnost u svim svojim izrazima u slikarstvu, vajarstvu, grafici i fotografiji.

Predstaviće se se slikar Nikola Radović, vajar Miodrag Šćepanović, a tu je i projekat Blenda f28 Grad teatar.

“Njime ćemo dati priliku fotografima iz Budve, Crne Gore i okruženja, kako profesionalcima, tako i amaterima, da prisustvuju programima i ponude nam svoje viđenje festivala. Vjerujemo da je to jedinstvena prilika da kroz sopstvenu afirmaciju učestvuju u stvaranju bogate i raznolike arhive Festivala”, kazao je Smalagić.

Različitost žanrova

„Različitost žanrova, različitost poetika, umjetničkih i intelektualnih interesovanja, otkrivanje novih pisaca i novih uvida u djela onih koje već znamo, i ove godine će obilježiti književni program „Grada teatra“. Zajedničko polje djelovanja svih gostiju, pisana riječ, preispitivanja bez zadrški, sloboda zauzimanja stava koji provocira uvriježena mišljenja i navike, valjani su razlozi da otpratimo i ovaj program 28. festivala”, kazala je selektorka Trga pjensika Svetlana Ivanović

A na trgu pjensika ovoga ljeta biće predstavljena knjiga „Ars libris“ poznatog budvanskog slikara Slobodana Slovinića, roman Jelene Gošović-Perović, „Bijeg iz vrzinog kola“, crnogorska pjesnikinja Tanja Bakić, jedan od najizvođenijih dramskih pisaca sa ovih prostora Biljana Srbljanović, najnoviji roman Nikole Malovića „Jedro nade“ .Posebno veče na Trgu će biti posvećeno obilježavanju sto godina od rođenja Mihaila Lalića, o kome će govoriti jedna od najvećih poznavalaca Lalićevog djela, prof. Božena Jelušić. Izraelski pjesnik Amir Or, gost je ovogodišnjeg Trga. Pjesnika, kao i Goran Gocić dobitnik prošlogodišnje NIN-ove, ali i nagrade „Miloš Crnjanski“, za svoj prvi roman „Tai“. Za ovu godinu je planirano i autorsko veče Miljenka Jergovića,, kao i mladog crnogorskog autora Nikole Nikolića. Predstaviće se i Dr Žaneta Đukić-Perišić, a budvanska publika imaće priliku i da se upozna sa radnja novog romana Balše Brkovića „Plaža Imelde Markos“, trećeg po redu u najavljenom četvoroknjižju o Podgorici. Jedan od najpoznatijih hrvatskih filozofa mlađe generacije, sada već planetarno poznat, Srećko Horvat, takođe je gost ovogodišnjeg Trga, kao i Branka Bogavac, sada već potvrđeno vitez umjetnosti i književnosti, koja zatvara ovogodišnji Trg.

Bonus video: