Za razvoj autizma jednako su odgovorni određeni spoljni faktori kao i geni kojima su ranije studije pridavale puno više važnosti, tvrde naučnici pozivajući se na rezultate istraživanja koje je sprovedeno u Švedskoj na dva miliona ispitanika u periodu između 1982. i 2006.
"I sami smo bili iznenađeni rezultatima istraživanja. Dakle, nasljedna svojstva, tj. geni čine 50%, u odnosu na 80-90% koliko se ranije procjenjivalo, a ostalih 50% čine različiti vanjski faktori", rekao je Avi Rejčenberg, naučnik iz Mount Sinai Seaver centra za istraživanje autizma.
Koautori istraživanja su stručnjaci sa londonskog Kraljevskog koledža i štokholmskog Karolinska instituta.
Riječ je o najvećem dosad sprovedenom istraživanju genetskog porijekla autizma, koji pogađa svakog stotog stanovnika naše planete, navodi se u članku objavljenom u stručnom časopisu Journal of the American Medical Association.
Američki statistički podaci pokazuju da u SAD autizam ima svaka 68. osoba.
Među vanjskim faktorima naučnici navode socijalno-ekonomski status roditelja, potencijalne komplikacije pri porođaju, infekcije koje je imala majka i ljekove koje je uzimala tokom trudnoće.
Istraživanje je bilo fokusirano na prenatalno razdoblje oboljele osobe.
Naučnici još znaju relativno malo o autizmu i nastoje da sprovedu što više istraživanja kako bi došli do vjerodostojnijih podataka.
Bonus video: