U Tivtu otvorena izložba "Život drvenih barki"

Doživljaj je upotpunila i pojava novoizgrađene replike "Arsenalke" koju su, po nešto malo modifikovanim nacrtima ovog plovila, izgradili zanatlije-čamčari Pero i Nenad Bokovac iz Bara
105 pregleda 2 komentar(a)
Ažurirano: 03.05.2014. 12:19h

"Život drvenih barki" naziv je izložbe umjetničkih fotografija, autorke dr Maje Đurić, umjetničkog fotografa i univeritetske profesorice sa Cetinja, a koja je sinoć otvorena u Zbirci pomorskog nasljeđa marine Porto Montenegro u Tivtu.

Crnogorska istoričarka umjetnosti koja se dugo bavi pruočavanjem kulturne baštine Crne Gore i istorijom fotografije, zaljubljenik je u more i stare drvene barke koje su neodvojivi dio ovdašnje etnološke baštine i primorskog kulturološkog identiteta.

Iz te njene fasciniranosti nastala je izložba sa nekoliko desetina impresivnih fotografija posvećenih starim barkama i bokeškim pejsažima čije su ove "drvene ljepotice" neodvojivi dio.

Batane, guci, gajete, pasare kojih je na žalost sve manje, pokazale su se kao izvanredno atraktivni foto-modeli koji plijene pažnju zaljubljenika u more i turista što posjećuju Boku.

"Majine fotografije uhvatle su suštinu onoga to je more značilo i što bi trebalo da predstavlja svakome ko more voli i poštuje. Ovo je priča o malim, običnim drvenim barkama i njihovim vlasnicima. Te barke su nekada na ovim našim prostorima značile puno i bile neizostavan dio svakodnevog života bokeških ljudi. Po definiciji, pomorstvo je sve ono što se tičle odnosa čovjeka s amorem, a na ovim fotografijama vidjećete i osjetiti suštinu tog suptilnog odnosa", kazao je kustos Zbirke pomorskog nasljeđa, Dražen Jovanović.

Autorka izloženih fotografija, dr Maja Đurić naglasila je da su stare drvene barke koje odolijevaju zubu vremena i izazovima moderne tehnologije, sjajna umjetnička inspiracija.

"Ova priča počela je kada mi se, vidjevši tu nekoliko puta nagrađivanu moju fotoografiju njegove barke TV-1, javio njen vlasnik i ispričao mi čitav istoriijat svog plovila. Tako sam krenula da fotografišem stare drvene barke po bokeljskim pontama i mandraćima, ali i da intervjuišem njihove vlasnike i sakupim što više podataka o tim barkama. Tu ima fascinantnih priča jer neke barke, poput recimo guca Vinka Vujovića iz Stoliva, stare su preko 180 godina", istakla je Đurić.

Na njenim fotografijama u Porto Montenegro opet su uplovile i neke od starih tzv. "Arsenalki" – drvenih pasara koje su nekada serijski građene u tivatskom vojnom brodgradilištu Arsenal na čijim se termeljima razvija Porto Montenegro.

Doživljaj je upotpunila i pojava novoizgrađene replike "Arsenalke" koju su, po nešto malo modifikovanim nacrtima ovog plovila, izgradili zanatlije-čamčari Pero i Nenad Bokovac iz Bara.

Nova barka, ali napravljena po starim tradicionalnim metodama drvene brodogradnje koja se, sama po sebi, graniči sa umjetnošću, bila je glavna atrakcija, posebno među strancima koji su sa oduševljenjem razgledali i fotografisali rukom izgrađeno plovilo dužine oko 5 metara i vrijedno oko 12.000 eura.

Galerija

Bonus video: