Nedavno je iz štampe izašla studija „Genetika, istorija i bajke“ koju je priredio Željko Musović, profesor i autor još pet knjiga, od kojih su dvije izdate i na engleskom jeziku. Knjiga je prošle godine objavljena na Internetu, a štampanu verziju je dobila zahvaljujući grupi bivših učenika nikšićke Ekonomsko-ugostiteljske škole u kojoj je Musović zaposlen.
U izradu naučno-istraživačkog rada, nastalog nakon dugogodišnjeg istraživanja, a koji se bavi prvenstveno porijeklom i etnogenezom narodâ u Crnoj Gori, ali se „dotiče” i ostalih balkanskih država, bilo je uključeno i nekoliko ljudi različitih struka iz Škotske, Srbije, SAD i Crne Gore.
Na oko 240 stranica nalazi se veliki broj podataka, imena, činjenica, a Musović i saradnici preporučuju da čitaoci, od kojih se očekuje određeno opšte obrazovanje i prilična „mentalna kondicija“, prvo „savladaju priloženi kratki kurs iz genetičke genealogije“.
Knjiga je, prema riječima dr Slavoljuba Gacovića, istoričara iz Zaječara, „pravo osvježenje, jer su naše nacionalne istorije zapale u ćorsokak - genetska i etno-lingvistička proučavanja zaista mogu puno pomoći u razrješavanju problema ko je, gdje i kada obitavao na nekom prostoru.“
„Svako koga tema zanima i stvarno želi nešto da sazna ima odličnu (i, za sada, jedinstvenu) priliku da na jednom mjestu nađe izvode iz dosadašnjih evropskih DNK istraživanja, rezultate genetskih testova muškaraca iz Crne Gore i istočne Hercegovine i navode trenutno dostupnih istorijskih dokumenata i izvora koji zajedno, u konačnom zbiru, daju sasvim drugačiju sliku od one koju istoričari i etnografi prikazuju stanovnicima ovih prostora u potonjih vijek-dva“, stoji u predgovoru knjige
„Tema knjige, iako sama po sebi kompleksna i ‘teška’, obrađena je i predstavljena na jasan i jednostavan način - bez uljepšavanja i krivljenja činjenica, a saznanja do kojih su Musović i saradnici došli dovode u pitanje manje, ili više prihvaćene ‘main stream’ teorije i načine mišljenja u Crnoj Gori. Zbog toga, logično, iza ‘Genetike’ ne stoji nijedna nacionalna zajednica, politička i druga organizacija, ili kulturna institucija iz Crne Gore“, navodi se u predgovoru.
Knjiga se ne može kupiti u slobodnoj prodaji jer je cjelokupan, istina skroman, tiraž već podijeljen ljudima iz Hrvatske, Srbije, Crne Gore koji su unaprijed rezervisali primjerke
Bonus video: