Ubistva, romanse s maloljetnicama, krađe, mogu se naći u autobiografijama nekih od najslavnijih svjetskih umjetnika. Iako slavni zbog svoje umjetničke ostavštine, brojni poznati umjetnici vodili su ili još uvijek vode prilično neslavne živote, protiveći se snagama zakona. “Guardianov” autor Džonatan Džons podsjetio je na neke od najopakijih faca svijeta umjetnosti.
Karavađo: Mkelanđelo Merizi da Karavađo poznatiji samo kao Karavađo, smatra se začetnikom baroknog slikarstva, ali i jednim od najproblematičnijih umjetnika. Još za života bio je na glasu kao buntovan i opasan muškarac, uvijek spreman za svađu i obračun. U bilješkama iz XVII vijeka navodi se da je uvijek bio u problemu, od tuča s poslugom do klevetanja rivala. Na kraju je 1606. prognan iz Rima zbog ubistva mladića Ranucija Tomasonija.
Benvenuto Čelini: Iako gotovo smatran herojem, Benvenutu Čeliniju ubistva nisu bila strana. Osim ubistva iz osvete, kada je ubio ubicu svoga brata bodežom, takođe je ubio suparnika zlatara. Izbjegao je kaznu jer je bio obožavan kao umjetnik.
Egon Šile: Nesputana erotičnost njegovih slika i prikazi seksualnosti mladih modela doveli su ga do zatvora. Tamo je proveo 21 dan zbog optužbi o zavođenju maloljetnica.
Benksi: Grafiti najčešće sami po sebi predstavljaju kršenje zakona, a najpoznatiji svjetski ulični umjetnik Benksi na njima je izgradio karijeru. Dio njegove slave počiva upravo na sposobnosti da ostane anoniman i izbjegne snage zakona te se nesmetano na zidovima širom svijeta obračunava sa političarima i neistomišljenicima.
Pablo Pikaso: Jedan od najpoznatijih umjetnika prošlog vijeka u svom je vlasništvu imao drevne statue ukradene iz Luvra. Na poklon ih je dobio od svog prijatelja, nestašnog pjesnika Apolinera. Uprkos činjenici da su bile ukradene, Pikasu su dobro došle za njegove studije primitivnih formi.
Naga žena, Pikaso
Šepard Feri: Jedan od najpoznatijih američkih uličnih umjetnika, autor Obaminog postera “Hope”, često je bio u sukobu s policijom. Zbog uništavanja javne površine, dobio je dvije godine uslovne kazne.
Ričard Dad: Nadareni viktorijanski umjetnik tragično je obolio od mentalne bolesti tokom svog putovanja Evropom. Nepoznato je što je dovelo do njegove psihičke nestabilnosti, ali kada se se vratio u Englesku ubio je oca i nakon toga život proveo u zatvoru i mentalnim institucijama, stvarajući.
Bonus video: