Prve tri etape čuvenog Điro d'Italija u Crnoj Gori?

Manifestacija okuplja preko 2000 učesnika - sportista i njihovih timova, tehničkog osoblja, sponzora, koji bi se u Crnoj Gori zadržali minimum sedam dana
0 komentar(a)
Điro dItalija, Foto: Wikipedia
Điro dItalija, Foto: Wikipedia
Ažurirano: 13.02.2014. 19:32h

Crna Gora će pokušati da organizuje prve tri etape čuvene biciklističke trke "Điro d'Italja" 2016. godine, navodi se u informaciji usvojenoj danas na sjednici Vlade Crne Gore.

Rok za pripremu aplikacije je 1. mart ove godine, a na Vladi je usvojena Informacija o mogućnosti podnošenja kandidature za održavanje te sportske manifestacije.

Pripreme za podnošenje zahtjeva će koordinisati Igor Vušurović, v.d. direktora Uprave za mlade i sport.

Sa organizatorima Đira su u Crnoj Gori organizovana dva sastanaka, gdje je zaključeno da Crna Gora raspolaže sa neophodnim smještajnim potencijalom i putnom infrastrukturom.

Ideju su podržali i čelnici budvanske i cetinjske opštine.

Korist od Đira

"Promotivne aktivnosti sa logom ’’Giro d’ Italia’’ koje najavljuju trku u Crnoj Gori trajale bi tokom 2015. i 2016. godine do završetka same manifestacije. Ekonomske koristi prema uporednim iskustvima Danske, Belgije, Holandije, u kratkoročnom periodu, iznosili su oko 34 miliona eura prihoda, najvećim dijelom u hotelsko-uslužnom sektoru, a u srednjoročnom periodu oko 76 miliona eura prihoda po osnovu marketinga, investicionih aktivnosti itd.

Manifestacija okuplja preko 2000 učesnika - sportista i njihovih timova, tehničkog osoblja, sponzora, koji bi se u Crnoj Gori zadržali minimum sedam dana, koliko i traje sama trka", navodi se u informaciji.

U Crnoj Gori bi dužina ruta za tri etape bila preko 400 kilometara.

"Po proračunu koja se koristi za statističke potrebe kretanja turista, strani turista u Crnoj Gori dnevno potroši 75 eura, što bi u ovom slučaju značilo da će 2000 učesnika za sedam dana boravka u Crnoj Gori ostvariti 14.000 noćenja i potrošiti 1.050.000 eura. Prema iskustvima država organizatora u prethodnim godinama broj gledalaca se kretao između 100 000 i 250 000.

Ako pretpostavimo da će u periodu održavanja trke biti minimum 100.000 gledalaca, koji bi u Crnoj Gori boravili najmanje jedan dan, to znači da bi oni utrošili 7.500.000 eura od čega bi Budžet Crne Gore po osnovu PDV-a ostvario prihod 1.425.000 eura. 3 Kao što je prethodno navedeno 1.5 milijardi ljudi u 166 država svijeta prati „Giro d’Italia“ posredstvom TV ekrana. Poređenja radi, u 2013. godini je registrovano 676.000 posjeta portalu Nacionalne turističke organizacije Crne Gore.

Ovo su pokazatelji koliko je organizacija manifestacije „Giro d’Italia“ značajna s aspekta boljeg pozicioniranja Crne Gore kao turističke destinacije. Procjena radova i troškova za organizaciju same trke prema iskustvima dosadašnjih država organizatora iznosi oko 4.000.000 eura", stoji u informaciji.

Da bi Crna Gora mogla da ugosti spektakularnu trku potrebno je ispuniti sljedeće uslove, navode u Vladi:

1) TV produkcija: kontrolna soba za globalni prenos; kontrolna soba za italijanski prenos; četiri helikoptera; sedam motora; avion; 3D mapa trase etapa;

2) smještaj za karavan (organizacioni odbor, timovi, novinari, VIP gosti, dobavljači, produkcija, promocija i sponzori - do 2000 osoba);

3) startni - ciljni dio etape koji će biti prilagođen po uputstvima tehničkog delegata ’’Giro d’Italia’’;

4) vozni park za trku: - 30 vozila; - organizacija: 50 vozila i 30 motora; - policijska pratnja: 4 vozila i 36 motora; - pet ambulantnih vozila: sa pratećim osobljem; - dva mobilna antidoping sistema; - 80 mobilnih radio uređaja;

5) vozni park za potrebe tima: - pet vozila; - kamp vozilo; - kamion; - oprema za bicikla; - dva radio uređaja; - dvije radio antene.

"Organizacija biciklističke trke „Giro d’Italia“ će biti prilika da se na državnom i na lokalnom nivou preduzmu sve aktivnosti i ulože maksimalni napori kako bi Crna Gora adekvatno iskoristila efekte organizacije ove značajne sportske manifestacije. III. Završna razmatranja Crnoj Gori u ovom trenutku nedostaju kapaciteti za organizovanje velikih međunarodnih sportskih takmičenja kao što su Olimpijske igre, svjetsko ili evropsko prvenstvo u fudbalu.

Stoga smatramo da je organizacija ’’Giro 4 d’Italia’’ jedinstvena prilika da Crna Gora bude domaćin jednog globalno značajnog sportskog događaja. ’’Giro d’ Italia’’ bi bila prilika i za promociju Crne Gore i njenih prirodnih ljepota i turističke ponude i potencijala. Organizacija trke je planirana za prvu polovinu maja 2016. godine, odnosno prije početka glavne ljetnje turističke sezone, što je takođe pozitivno jer bi se time produžilo trajanje turističke sezone", zaključuju iz Vlade.

Jedna od tri najveće trke

„Điro d’Italija“ jedna je od tri najpoznatije biciklističke trke na svijetu, zajedno sa Tur d Fransom i španskom Vueltom, čini dio prestižnog Grand Tura, koji se održava svake godine.

Prvi Điro je održan 1909. godine, i održan je 96 puta, u pauzama samo u toku svjetskih ratova. Điro je van Italije organizovan i u San Marinu, Monaku, Belgiji, Vatikanu, Grčkoj, Francuskoj...

Čuvenu trku organizuje renomirana italijanska firma za sport i medije (RCS).

"Pored sponzora RCS kompanije zemlja domaćin ima mogućnost animiranja drugih sponzora. „Giro d’Italia“ je značajan sportski događaj, ali i događaj koji ima višestruke koristi po državu domaćina: promociju zemlje i njenih turističkih potencijala, povećanje prihoda u pansionskoj i vanpansionskoj potrošnji, kao i sredstava naplaćenih po osnovu boravišne takse i PDV-a. Biciklizam kao sport predstavlja 15% ukupne globalne ekonomske razmjene u sportskoj industriji", navodi se u informaciji.

Điro traje tri nedjelje u maju i junu, jedan dio prolazi kroz Alpe i Dolomite, finiš je u Milanu, a pojedine rute se mijenjaju svake godine

Bonus video: