Bor za zdrava pluća

Za lijek se upotrebljavaju mladi izdanci i iglice. Iglice bora, kao i sve iglice četinara, valja upotrebljavati, po mogućnosti, neposredno nakon branja, jer se vitamin C gubi sušenjem
1494 pregleda 1 komentar(a)
bor, Foto: Wikipedia.org
bor, Foto: Wikipedia.org
Ažurirano: 10.02.2014. 11:10h

Bor je drvo koje je rasprostranjeno u cijelom svijetu a njegova ljekovita svojstva su od davnina poznata.

Za lijek se upotrebljavaju mladi izdanci i iglice. Iglice bora, kao i sve iglice četinara, valja upotrebljavati, po mogućnosti, neposredno nakon branja, jer se vitamin C gubi sušenjem, tako da iglice koje se čuvaju više od godinu dana potpuno izgube svoja ljekovita svojstva

Mladi izdanci bora koriste se u liječenju zastarjelih katara disajnih puteva, promuklosti, kašlja, laganijeg bronhitisa, za inhalaciju i sl. Mladi izdanci i iglice koriste se, takođe u liječenju astme i reumatskh bolesti i gihta. Kod grčeva izazvanih žučnim kamencima koristi se tek istekla smola.

Sirup protiv kašlja

250 G mladih borovih šišarki (dugih tri do pet santimetara) dobro isprati i staviti da se kuvaju oko pola sata na laganoj vatri u litri vode, poklopljeno. Nakon tog perioda tečnost procijediti i pomiješati sa 50 ml alkoholnog petnaestoprocentnog rastvora propolisa i jednim kilogramom meda. Nakon toga smjesu drzati jos petnaestak minuta na potpuno laganoj vatri na temperature od 45 stepeni (najbolje na kraju šporeta) uz miješanje da se masa pretvori u ujednačen sirup.

Prohlađeni sirup izliti u staklene posude i uzimati po kafenu kašiku tri puta dnevno prije jela.

Za hronični bronhitis

50 g mladih borovih iglica dobro isprati pa spustiti u pola litre ključale vode. Ostaviti da ključa jos petnaestak minuta na laganoj vatri a zatim skinuti sa vatre i ostaviti poklopljeno da odstoji jos 24 časa. Nakon tog perioda tečnost procijediti kroz gazu pa pomiješati sa kilogramom meda. Upotrebljava se četiri puta dnevno po jedna supena kašika poslije jela.

Melem od borovih iglica

Borovi izdanci se uspješno koriste za bolje izbacivanje šlajma, protiv svih plućnih tegoba, a naročito protiv prehlade i protiv bronhijalne astme.

Potrebno je sakupiti jedan kilogram, po mogučnosti što mlađih borovih izdanaka, dobro ih isprati i poređati na suvu salvetu da se ocijede. Borove izdanke zbijeno ređati u veću staklenu teglu, i svaki red zasipati šećerom. Na kilogram izbojaka upotrebiti oko jedan kilogram šećera. Napunjenu teglu treba zatvoriti celofanom i ostaviti da odstoji pet do šest nedjelja. Za to vrijeme će iglice pustiti dosta soka koji nakon tog treba procijediti i sipati u staklenu bocu. Ostatak preliti sa dva decilitra prirodne komove rakije, dobro promućkati da se zaostali šećerni sirup rastvori. Još jednom rakiju ocijediti i pomiješati sa predhodno ocijeđenim sokom. Ovakav melem može dugo da stoji, a upotrebljava se po pola decilitara (rakijska časica) jednom dnevno, najbolje ujutro.

herbateka.eu

Bonus video: