Potpredsjednik DPS-a Svetozar Marović, svjedočiće 24. decembra u podgoričkom Višem sudu u predmetu Zavala, istog datuma kada su u spektakularnoj akciji policije uhapšeni tadašnji čelnici budvanske opštine, skupa sa njegovim rođenim bratom Draganom.
To je najavila sutkinja Valentina Pavličić, objašnjavajući zakonskom obavezom Sud da ga ponovo pozove, jer je privilegovani svjedok.
U nastavku suđenja juče, nekadašnji gradonačelnik Budve Rajko Kuljača, kazao je da ga inspektor Draško Šošo i glavni inspektor komunalne policije Slavko Roganović, nijesu obavještavali da treba rušiti bespravno sagrađeni turistički kompleks Zavala, “jer će dobiti građevinsku dozvolu”.
Dodao je da su stalno bili u kontaktu sa grlavnom republičkom inspektorkom Natašom Gačević i Borkom Novković, republičkom građevinskom inspektorkom.
Njegov branilac, advokat Branislav Durutović, istakao je da je Šošo dobijao instrukcije sa republičkog nivoa i da je preduzimao radnje koje nijesu iz njegove nadležnosti, već po zahtjevima Ministarstva za uređenje prostora.
“Šošo nije radio po nalogu predsjednika Opštine, čime je potvrđena odbrana Kuljače. Zahvaljujući medijskoj eksploataciji, turistički kompleks na Zavali dobio je poseban tretman u javnosti, iako je na stotine bilo besdpravno podignutih objekata u Budvi. Zbog angažovanja na suzbijanju ostale divlje gradnje, nije se zakonski dalo sve uraditi u određenom roku”, rekao je branilac.
Primjedbe na iskaz građevinskog inspektora
Kuljača je imao primjedbe i na iskaz republičkog građevinskog inspektorka Novković, zbog čega traži njeno svjedočenje.
“Ona samu sebe demantuje, jer je mjerila objekat u osnovi 20 sa 16 metara, što je 320 kvadrata, a kada se tome dodaju još četiri etaže, to je preko hiljadu kvadrata, pa kako je mogla da izračuna da to nije republička nadležnost. Sada se u Budvi gradi novi turistički kompleks od 29.500 kvadrata, za koji je data građevinska dozvola i to je u nadležnosti republičkog ministarstva. Zbog toga je trebala da obavlja kontrolu nelegalne gradnje i na Zavali, jer je površina od više hiljada kvadrata”, smatra on.
Durutović je dodao da je ovo tipičan primjer kako sebe izvući od odgovornosti - da nije mogla da procijeni da se radi o objektu iz republičke nadležnosti, prebacujući kontrolu na Opštinu Budva.
Advokat Dragoljub Đukanović kazao je da je Miroslava Kunić, zaposlena u sektoru za javne nabavke Opštine Budva, dala lažan iskaz kada je rekla da je upozorila Kuljaču da je nezakonito da se šoping metodom dodijeli posao za urbanistički projekat rta Zavala i da će protiv nje podnijeti krivičnu prijavu.
Kuljača je ocijenio da je sramotna njena izjava, dodajući da je ona sa Aleksandrom Tičićem, donijela i potpisala odluku o šoping metodi.
“Ako je nezakonita, zašto je nije odbila, a mogla je da se žali”, rekao je Kuljača.
Advokat: Tužilac preskače glavnog administratora
Advokat Durutović je dodao da je tužilac preskočio da optuži glavnog administratora i nju zbog šoping metode, već ih preskače, i optužuje Kuljaču.
Pavličić je zakazala nastavak suđenja za 18. decembar, kada će svjedočiti tadašnji potpredsjednici Opštine Lazar Rađenović i Milenko Medigović, kao i Aleksandar Tičić, opštinski menadžer.
Njihovo ponovno svjedočenje zatražio je Kuljača na glavnom pretresu 20. novembra, ističući da su njihovi iskazi dosta čudni.
“Tako da bih volio da dođu. Nijesu bili decidni, a znam da su bili uključeni u sve poslove. Imam pitanja za Aleksandra Tičića, Lazara Rađenovića i Milenka Medigovića”, kazao je Kuljača.
Kuljača, Dragan Marović i članovi Komisije za procjenu radova na Zavali, optuženi su da su ošteteili opštinsku kasu za 821.000 eura i tako pričinili imovinsku korist “Zavali invest”, čiji je suvlasnik u jednom poeriodu bio i Svetozar Marović.
Bonus video: