Na Trgu od knjige, koji je završen u subotu dodjelom sajamskih nagrada, promovisan je 37. broj Zbornika radova iz nauke, kulture i umjetnosti „Boka“ koji izdaje hercegnovska Gradska biblioteka Herceg Novi.
Nevenka Mitrović, glavna i odgovorno urednica i direktorka Gradske biblioteke, istakla je da novi broj “Boke” sadrži devet originalnih naučno-istraživačkih radova, tri priloga i dva članka.
“Zbornik Boka, nemjerljiv je i dalekosežan doprinos za kulturu grada, Boke i Crne Gore. Radovi objavljeni u Zborniku su nezaobilazan izvor za dalja multidisciplinarna istraživanja Boke, ali i šireg mediteranskog prostora, kojem regija Boke pripada. Nakon pet decenija od pokretanja, Zbornik je danas reprezentativna zbirka u kojoj je do sada objavljeno više od 650 naučnih i stručnih radova, priloga, rasprava i prikaza, nauke, kulture i umjetnosti, odnosno istoriije, kulturne istorije, graditeljstva, crkvene istorije, narodnog života, običaja, pisane baštine, istorije pomorstva, bibliografije itd”, kazala je Mitrović. Ona je pozvala sve zainteresovane naučnike na saradnju da na takav način daju doprinops otkrivanju blaga Boke.
Zorica Čubrović iz Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture Kotor predstavila je šest radova iz Zbornika.
“Rad pod naslovom „Dveri iz Ratiševine, ikonopisca Dimitrija Daskala“, djelo je troje autora koji čine jezgro slikarsko restauratorskog ateljea formiranog u okviru Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture Kotor i koji je u svom raduu dostigao zavidan stručni nivo i zrelost. To su Jasminka Grgurević, Slavica Lompar i Dragutin Radomir”, kazala je Čubrović.
U radu „Nalazi novca iz crkve Sv. Ane i Sv. Mihaila u Kotoru (1982-2000“ autora mr Milice Križanac, arheologa, saopšteni su rezultati proučavanja nalaza novca do kojih se došlo u arheološkim istraživanjima preduzetim poslije zemljotresa od 1979. godine na dvjema značajnim srednjovjekovnim crkvama Kotora. U radu je obuhvaćeno 46 od ukupno 53 nađena primjerka novca, sedam primjeraka zbog oštećenja nije bilo moguće determinisati.
Predstavljajući rad „Kula Trojica, Kotor - istraživanja i restauracija“, arhitekte konzervatora Katarine Nikolić-Krasan, Čubrović je kazala da on predstavlja studiju koja se odnosi na rezultate proučavanja, istraživanja i izvođenje I faze radova na restauraciji kule Trojica, od nemjerljivog značaja, a da se rad “Stambena cjelina u gornjoj zoni Prčanja” autorke Sofije Hajrizaj, arhitekte konzervatora, čiji je ovo prvi objavljeni stručni rad, odnosi na grupaciju kuća u sjevernom dijelu Prčanja, neposredno ispod staze koja dijeli šumski pojas Vrmca od naseljenog mjesta sa obradivim parcelama.
Izdvojila je rad „Konzervatorsko-restauratorski tretman bojenih površina trifora na emporama Katedrale sv. Tripuna u Kotoru“, autora Marine Knežević, koji sadrži deskriptivne, grafičke (crteži) i fotografske podatke o bojenim površinama zastupljenim na reljefnom ukrasu restauriranih trifora u zapadnom i srednjem traveju crkve Sv. Tripuna u Kotoru.
Đorđe Malavrazić, je ocijenio da je Boka, zapravo zbornik zaštite i spasavanja blaga Boke Kotroske. Poručio je da on čuva to blago od fizičke korozije i demecije vremena. S.KOSIĆ
Bonus video: