Specijalna tužiteljka za borbu protiv organizovanog kriminala Đurđina Ivanović od početka godine ispituje sumnjive ugovore, koje je nekadašnje rukovodstvo Uprave policije na čelu sa Veselinom Veljovićem, sklapalo prilikom gradnje zgrade Uprave policije.
“Vijesti” saznaju da su u predmetu, koji je krajem prošle godine specijalnoj tužiteljki predao odlazeći ministar unutrašnjih poslova Ivan Brajović, posebno sumnjivi ugovori oko plaćanja razvođenja niske struje za zgradu UP.
Posao oko gradnje, bez tendera, predat je kompaniji “Čelebić” koja se 29. avgusta 2007. godine Ugovorom o projektovanju, građenju i opremanju obavezala da će za tri godine izgraditi i potpuno opremiti nove prostorije za pripadnike Centra bezbjednosti Podgorica i sjedište UP.
Tim ugovorom firma “Čelebić” je bila obavezna da u zgradi od oko 10.000 kvadrata, između ostalog, razvede nisku i visoku struju, ali u dokumentaciji koju je prikupio tim Brajovićevih saradnika, došlo se do podatka da je za posao oko razvođenja niske struje posao dodatno plaćen privatnoj firmi “PGS sistemy”.
“Vijesti” saznaju da je za razvođenje niske struje u zgradi Uprava policije firmi “PGS sistemy”, čiji je osnivač Dušan Mandić, bivši službenik Agencije za nacionalnu bezbjednost, a izvršni direktor njegova supruga Lidija Mandić, platila dodatnih 200.000 eura.
Na svim ugovorima i isplatama se nalaze potpisi Veljovića i njegovog pomoćnika za Sektor za ljudske resurse Dragoslava Minića.
Inače, prema ugovoru sa firmom “Čelebić”, taj posao je prvobitno trebalo da košta nešto manje od 13 miliona eura, ali kada je 21. maja 2011. godine svečano otvarana zgrada UP, tadašnji direktor Veljović je bez dodatnih pojašnjenja saopštio da je “posao koštao skoro 15,5 miliona eura”.
Uprava policije nikada nije saopštila na koje dodatne poslove je otišlo još dva i po miliona eura, kao i koji su to bili nepredviđeni troškovi. UP nikada nije saopštila ni kome je sve otišao taj novac - da li samo “Čelebiću” ili i nekim drugim firmama.
“U ovu cijenu, pored izgradnje, uračunata je izmjena glavnog projekta, opremanje, pružanje konsalting usluga tokom svih faza izgradnje, pribavljanje saglasnosti na glavni projekat, organizovanje postupka tehničke kontrole glavnog projekta i izmještanje postojećeg poslovnog objekta Područne jedinice Podgorica na novu lokaciju”, saopštila je policija nakon početka gradnje.
Ispituje sumnjive ugovore: Đurđina Ivanović (Foto: Savo Prelević)
Specijalna tužiteljka je tokom višemjesečnih provjera tražila na uvid sve papire oko ugovora sa “Čelebićem” ali i sa drugim firmama, kojima je isplaćivan novac za gradnju.
Osim sumnjivih isplata oko gradnje zgrade UP, tužilaštvu su dostavljeni i drugi sporni ugovori i informacije o, navodno, fiktivno sklapanim i završenim poslovima.
Dokazi, u ovoj fazi pretkrivične istrage, ukazuju da je bilo nepravilnosti oko isplata i sklapanja ugovora u Sektoru za ljudske resurse, pravna pitanja, telekomunikacione i informacione sisteme...
“Vijesti” saznaju da veliki broj ugovora za nabavku i održavanje, koji je potpisivan sa firmom “PGS sistemy”, nikada nije realizovan, iako su sačinjavana fiktivna dokumenta o njihovoj realizaciji, zbog čega je sa računa Uprave policije isplaćivan novac ovoj privatnoj firmi.
Navodno, takvi “štetni” ugovori, koji su sklapani za pet godina Veljovićeve ere, koštali su Upravu policije oko milion eura.
Poklon Interpolu „platili” 21.000 eura
“Vijesti” saznaju da je specijalnoj tužiteljki predata i dokumentacija oko navodne kupovine opreme za Nacionalni centralni biro Interpola u Podgorici.
Tokom kontrole rashoda i troškova za vrijeme Veljovićevog mandata došlo se do sumnji da je sa računa UP skinut novac, kojim je “plaćena” poklonjena oprema za Interpol.
“Vijesti” saznaju da je ta oprema iz inostranstva donirana NCB Interpolu Podgorica, ali je staro rukovodstvo policije, navodno, napravilo fiktivne ugovore o kupovini.
Za “kupovinu” te opreme sa računa UP je skinuta 21.000 eura. Osim toga, tužilaštvo ispituje i sporne ugovore za nabavku i održavanje informacionih sistema, koje je potpisivala šefica tog odjeljenja Tatjana Drobnjak.
Galerija
Bonus video: