Specijalna tužiteljka Đurđina Đina Ivanović, saopštila je da je sudija Šefkija Đešević optužbu doveo u neravnopravan položaj na suđenju Pljevljacima Dušku Šariću i Jovici Lončaru i zatražila njegovo izuzeće, nakon čega je suđenje prekinuto.
Ivanović je objasnila da je advokat odbrane Borivoje Đukanović još 18. septembra predao sudu podnesak, koji je proslijeđen vještaku finansijske struke Vlajku Milićeviću, a da je sve to urađeno bez znanja optužbe.
Ona je rekla da taj podnesak u stvari predstavlja šemu, kojom je odbrana instruirala vještaka i koji je Milićevića trebalo da usmjerava u daljem radu.
Isti podnesak, tek nakon insistiranja optužbe, dostavljen je tužiocu, pa je Ivanović zatražila izuzeće sudije “zbog kršenja procesne procedure i stavljanja optužbe u neravnopravan položaj”.
Đurđina Ivanović
"Optužba cijeni da postoje zakonski razlozi za izuzeće sudije Šefkije Đeševića, zbog toga što je prekšio procesnu proceduru u dokaznom postupku, stavio optužnicu u neravnopravan položaj, unio konfuziju u postupak", kazala je Ivanovićeva.
Čitajući zahtjev za izuzeće, Ivanovićeva je navela da je prethodno suđenje prekinuto kada je trebalo da odbrana postavlja pitanja vještaku u vezi sa nalazom i mišljenjem vještaka, a da je, nakon toga, advokat Đukanović sudu podnio podnesak u 39 tačaka, koji predstavlja navodno jasno povezivanje činjenica koje su utvrđene u postupku.
"Te činjenice nisu dokazane, već je sve ispričano u okviru šeme poslovanja pravnih lica u vlasništvu sada pokojnog Dragana Dudića-Frica, na način na koji to odbrana predstavlja i onako kako to odgovara navodima odbrane... To ne predstavlja ništa drugo, do usmjeravanja vještaka Milićevića u njegovom daljem radu na to u kojem pravcu treba da ide u svom vještačenju".
Ona tvrdi da to predstavlja kršenje pravila dokaznog postupka od strane sudije Đeševića: “I ovakvim postupanjem nanesena je šteta koja se ne može ispraviti, što je vještaku predstavljena određena šema, koju zastupa jedna strana u postupku.
"Ovakvim postupanjem Đešević je stavio tužioca u neravnopravan položaj u odnosu na drugu stranu u postupku, a odbrani omogućio da usmjerava dalji tok postupka kroz navođenje vještaka na takozvani pravi put", istakla je Ivanovićeva.
Dodala je da je sudija na taj način privilegovao odbranu, stavljajući je u povlašćen položaj: “Zbog čega optužba izražava sumnju u nepristrasnost sudije”.
Advokat Đukanović ocijenio je da je potez tužiteljke “lišen svakog procesnog osnova”.
Borivoje Đukanović
"Tek iz sadržaja podneska, tužiteljka Ivanović uviđa u kom stepenu je optužnica iskonstruisana, bez elemenata osnovnih podataka, koji čine supstrat optužbe, a posebno što je odbrana tražila provjeravanje činjenica u mom podnesku", kazao je Đukanović.
Prema optužnici, Šarić i Lončar su se teretili da su se udružili u periodu od 24. decembra 2007. do kraja 2010. godine, da putem bankarskog i finansijskog poslovanja prikriju porijeklo novca za koji su znali da je pribavljen krivičnim djelom izvršenog na organizovan način, u ukupnom iznosu od 21.353.879 eura
Đešević je nakon toga prekinuo suđenje i istakao da će se o zahtjevu tužiteljke odlučiti predsjednik suda Tofil Žujović.
U Višem sudu u Bijelom Polju, u maju prošle godine Šarić i Lončar osuđeni su na osam, odnosno šest godina zatvora zbog pranja novca i morali su u državni budžet uplatiti više od 20 miliona eura.
Đešević, koji je vodio i taj proces, tokom suđenja, često se optuženom Šariću obraćao bez persiranja, uz prisno oslovljavanje imenom Duško, koje je ponekad zamjenjivao sa Darko.
"Reci mi, Duško, da nemaš još nešto za ovaj navod optužnice da navedeš, Duško", pitao je Šarića tada sudija Đešević, u procesu koji su mnogi nazivali “suđenje decenije".
Na brojne primjedbe u vezi sa obraćanjem optuženom, sudija je poručivao da postupak vodi po zakonu i da nije prekršio proceduru.
Apelacioni sud ukinuo je tu presudu i vratio na ponovno suđenje, saopštavajući tada da je to urađeno zbog bitne povrede odredaba krivičnog postupka.
Prema optužnici, Šarić i Lončar su se teretili da su se udružili u periodu od 24. decembra 2007. do kraja 2010. godine, da putem bankarskog i finansijskog poslovanja prikriju porijeklo novca za koji su znali da je pribavljen krivičnim djelom izvršenog na organizovan način, u ukupnom iznosu od 21.353.879 eura.
Advokat tvrdi da se postupak namjerno odugovlači
Advokat optuženih Kasim Dizdarević zatražio je ukidanje pritvora Šariću i Lončaru, ali je Đešević rekao da o tome ne može sada odlučivati, jer je traženo njegovo izuzeće.
“Osim što su poodavno prestali razlozi za njihovo dalje zadržavanje, ako su i postojali, današnjim potezom, u čiju zakonitost neću ulaziti, je očigledno da se ovim odugovlači krivični postupak i na ovaj način vrši pritisak na donošenje odluke, a ne pravde i prava koji su optuženima garantovani, kako domaćim pravom, tako i međunarodnim konvencijama”, kazao je advokat Dizdarević.
Đukanović: Tužiteljka nema elementarno znanje
Đukanović, nakon prekinutog suđenja, nije želio da objasni šta se sve tačno nalazi u materijalu koji je dostavio sudu, iznoseći za „Vijesti“ samo neke detalje.
“U tim podnescima se nalazi materijalno-pravno argumentovani stav i istinitost navoda odbrane, za razliku od specijalnog tužioca, čija je konstrukcija ostvarena samo na neprovjerenim podacima. Pružili smo im internet izvore i sve relevantne mail adrese, na kojima se lako može provjeriti da nema pranja novca i da je cjelokupan transfer novca, koji je izašao iz Crne Gore i vratio se nazad, iz aspolutno legalnih fondova“ kazao je Đukanović „Vijestima“.
On je istakao da se iz pitanja koje je na prošlom pretresu Ivanovićeva uputila vještaku, vidjelo elementarno nepoznavanje stvari. On je naglasio da su sve transakcije išle preko američke banke JP Morgan, koja je prva u Americi, a druga u svijetu i da “je neozbiljno dovođenje u pitanje poslovne reputacije takve banke”.
“Novac je otišao za kupovinu broda, a sa pozivom na te reference se i vratio u Crnu Goru”, rekao je Đukanović.
Galerija
Bonus video: