Nikšićanin Radovan Jelušić, optužen da je kao pripadnik kriminalne grupe “Pink Panter” 2007. opljačkao juvelirnicu u Tokiju, kazao je juče u podgoričkom Višem sudu da su svjedoci iz Japana protiv njega lažno svjedočili.
“Ovo se suđenje razvlači, a svjedoci u Japanu su dali lažne iskaze i ne znam kako da se branim”, rekao je Jelušić, nakon što je dobio dozvolu da se obrati, po okončanju jučerašnjeg suđenja.
U nastavku suđenja, sudija Predrag Tabaš pročitao je iskaze svjedokinja Kazue Vatanage i Mišiko Nišijame, radnice juvelirnice, koje su u vrijeme pljačke bile na radnom mjestu. Pred okružnim javnim tužiocem u Tokiju, Nišijama je izjavila da se nalazila u blizini automatskih vrata, kod ulaza, kada su dva stranca ušla u juvelirnicu.
Stranci su u zapisniku označeni kao osobe “A” i “B”.
“Oko 17 sati je ušao jedan stranac u odijelu (A), a zatim i drugi (B) stranac. Ovaj B stranac je sa otvorenim kišobranom stao na ulazna vrata, pa sam mislila da ne može da uđe. Potom je iz kese izvadio nešto crno. Mislila sam da je pištolj. Međutim, on me nečim poprskao po licu, tako da sam osjetila strašnu vrućinu. Na drugoj strani kod izloga, stranac “A” silom je otvorio vitrinu i uzeo tijaru. Oba stranca su bila vrlo krupna i snažna. Osjećala sam strah. Pobjegla sam iza zida i čučnula. Bojala sam se da će srce da mi pukne. Izgleda da su se pripremali i bili su vješti u krađi”, navodi se u njenoj izjavi.
Advokat Marković predložio je ukidanje pritvora, pozivajući se na odluke Ustavnog suda Crne Gore - da postojanje osnovane sumnje nije dovoljno da bi se pritvor produžio
Jelušićev branilac, advokat Velibor Marković, primijetio je da svjedokinja nije identifikovala Jelušića kao izvršioca krivičnog djela.
Svjedokinja Kazue Vatanage potvrdila je priču koleginice da su oko 17 sati ušla dva stranca u radnju, obučeni u odijela. Advokat Marković predložio je ukidanje pritvora, pozivajući se na odluke Ustavnog suda Crne Gore - da postojanje osnovane sumnje nije dovoljno da bi se pritvor produžio.
Istakao je da se Jelušić nalazi više od dvije godine u pritvoru.
“Ukazujem da se Jelušić u pritvoru nalazi godinu i četiri mjeseca, a tome treba dodati ekstradicioni pritvor od devet mjeseci, a sve ukupno više od dvije godine. Ne bi bilo loše da mu se ukine pritvor zbog buduće naknade za neosnovano lišenje slobode”, kazao je Marković.
Naveo je da je Jelušiću pritvor produžen zbog opasnosti od bjekstva, jer navodno ima dosta falsifikovanih pasoša.
“To su vještački navedeni razlozi za produženje pritvora, ali kod njega nije pronađen nijedan pasoš. Da bi se produžio pritvor moraju se navesti drugi razlozi, ali tih razloga nema”, ocijenio je branilac.
Vijeće je odbilo predlog kao neosnovan. Sudija Tabaš je kazao da se okrivljeni nalazio u bjekstvu i da je za njim bila raspisana međunarodna potjernica.
Jelušić je to negirao: “Kada je bila raspisana potjernica, ja sam već bio uhapšen u Italiji i nijesam bježao”.
Prema navodima optužnice, Jelušić je 14. juna 2007. u Tokiju, sa Rifatom Hadžiahmetovićem, opljačkao juvelirnicu “Exelco Diamond Tokyo”, odnijevši pritom nakit vrijedan 284 miliona japanskih jena, odnosno 1.747.452 eura.
Glavni pretres se nastavlja 23. oktobra.
Bonus video: