Obustavljen proces protiv Kadije, tužilac nije bio na suđenju

Prekinuto suđenje Cetinjaninu optuženom za diskriminaciju po osnovu nacionalne i vjerske pripadnosti
171 pregleda 0 komentar(a)
Milo Kadija, Foto: Arhiva "Vijesti"
Milo Kadija, Foto: Arhiva "Vijesti"
Ažurirano: 06.09.2013. 20:15h

Sud za prekršaje obustavio je prekršajni proces protiv Cetinjanina Mila Kadije, optuženog za diskriminaciju po osnovu nacionalne i vjerske pripadnosti, saznaju “Vijesti” iz tog organa.

Takvu odluku donijela je sutkinja u tom predmetu Slavica Jovović, jer se na posljednjem ročištu prije godišnjeg odmora, uprkos uredno poslatim pozivima, niko nije pojavio.

U sudnicu, prema istim informacijama, tada nije došao ni predstavnik cetinjskog Osnovnog državnog tužilaštva, kojem je ovlašćenja u predmetu Kadije predalo Više tužilaštvo u Podgorici, a koje je iniciralo podizanje optužnice.

“Pored državnog tužioca, na suđenje nijesu došle ni oštećene, a ni optuženi”, kazao je sagovornik “Vijesti” iz cetinjskog suda za prekršaje.

Nekoliko dana nakon što je sutkinja Jovović donijela odluku, iz Osnovnog državnog tužilaštva na Cetinju oglasili su se mobom da se predmet vrati u pređašnje stanje.

“Nakon molbe tužilaštva, predmet Kadija od juna se nalazi u Vijeću za prekršaje u Podgorici. U molbi je bilo navedeno i opravdanje za odsustvo sa ročišta i navedeno da predstavnik tužilaštva nije mogao da dođe na pretres, zbog ranije ugovorenih obaveza”, kazao je sagovornik iz Suda za prekršaje.

Trenutno se, prema istim informacijama, čeka odluka Vijeća za prekršaje u Podgorici - da li će predmet biti vraćen na ponovno odlučivanje cetinjskom Organu za prekršaje ili molba tužilaštva neće biti uvažena.

Povodom događaja u etno selu “Kadmi” Njeguši – Cetinje, Više državno tužilaštvo u Podgorici u saradnji sa Upravom policije sprovelo je na ljeto prošle godine hitan postupak izviđaja.

Kadija je krajem jula prošle godine, navodno, iz svog restorana izbacio monahinju Evgeniju i Veselinku Rajković majku petoro djece, uz povike da kod njega ne mogu jesti, jer on, kako je kazao, ne podnosi Srbe i Srpsku pravoslavnu crkvu. Nakon tog događaja, Kadiji je navodno telefonom prijećeno.

Zakon o zabrani diskriminacije propisuje da se diskriminacijom smatra i svako pravljenje razlike, nejednako postupanje ili dovođenje u nejednak položaj lica ili grupe lica po osnovu vjere ili uvjerenja, pripadanja ili nepripadanja nekoj vjerskoj zajednici.

Kazna za odbijanje javnih usluga po tom osnovu je od 11.000 do 16.500 eura za pravno lice, a za preduzetnika od 2.000 do 5.000 eura.

Bonus video: