Kako ste? Da li vam je vruće? Kakav vam je apetit ovih vrelih dana? Moj je ispod prosjeka, priznajem. Ali to je uobičajeno za ovakve uzavrele situacije. Zato, kad negdje u prolazu osjetim teški miris nekog “zimskog” jela, zapitam se koliko je naporno da se tako nešto spremi, a onda i pojede na približno 40 stepeni?
Priznajem da sam vojnik u kuhinji: obavezni redovni obroci; ručak koji se sastoji od salate, supe i glavnog jela. Teško podnosim odstupanje od ovih šema. Ali, vreli dani prekrojili su moje šeme. Doručak mi često bude neka voćka, u najboljem slučaju šejk od voća. Desi se da se ručak završi odmah nakon salate.
Večera – perolaka kategorija. Dok se uzima hrana prijateljska za organizam, nije smak svijeta da se povremeno odstupi od preporučenih režima. Upravo je poznavanje osnovnih postulata ishrane ključno za dobro prilagođavanje vanrednim uslovima.
Sada je i pravo vrijeme za voće iz toplijih krajeva – citruse, banane, ananas i ostalu egzotiku. To je ono voće koje mi uglavnom forsiramo zimi. Njegova je osobina da hladi organizam, što je potrebno i sasvim logično tamo gdje ono uspijeva. Eto i dobrog argumenta zašto je i za nas poželjno da ga jedemo ljeti.
Nije direktno tema ovih naših sesija, ali evo još jednog aspekta dobre ishrane.
Pročitala sam jednu finu rečenicu: „Zaštita kože počinje na tanjiru“. Naš zadatak tokom ljeta je da kožu pripremimo za izlaganje suncu, a onda i da je snabdijemo vitaminom C, koji je ključni faktor za njeno obnavljanje. Zaista postoji hrana koja štiti od sunca i to iznutra. Za pripremu kože, odgovorne su namirnice koje sadrže karotenoide: breskva, kajsija, mango, papaja, repa, a vitamin C ćemo naći u citrusima, šipku, bobičavom voću i većini trenutno aktuelnog sezonskog voća i povrća. Pored ovih „radnika“, imamo još nekoliko ekipa.
Uglavnom svi, prethodno navedeni i oni koje ćemo nabrojati, djeluju kao antioksidansi. Kao što to rade u biljkama koje ih proizvode, tako i kod nas umanjuju štetni efekat prekomjernog izlaganja suncu.
Tu su: kakao, crni i zeleni čaj, alge (hlorela i spirulina), nar, brokoli, zeleno lisnato povrće; namirnice koje sadrže likopen (lubenica, paradajz, crvena paprika, crveni grejp); namirnice sa tokotrienolom (ječam, raž, zob, palmino ulje) i histidinom (riža, pšenica, raž, mliječni proizvodi).
Voda je obavezna.
I tako, drage moje koleginice i kolege kulinari, želim vam dobru inspiraciju i ostavljam vas da sa zadovoljstvom kreirate ljetnje jelovnike.
Galerija
Bonus video: