Sjajan kraj odbojkaša, četvrta pobjeda protiv Mađara

Izabranici Nikole Matijaševića su takmičenje u grupi B završili sa devet pobjeda i samo tri poraza (dva od prvoplasirane Češke, jedan od Španije).
Ažurirano: 07.07.2013. 14:31h

Sjajan nastup u Evropskoj ligi završili su na najbolji mogući način, onako kako su ga i počeli u Kečkemetu, maksimalnom pobjedom protiv Mađarske (21:19, 21:15, 21:15), u posljednjem kolu turnira u češkoj Opavi.

Izabranici Nikole Matijaševića su takmičenje u grupi B završili sa devet pobjeda i samo tri poraza (dva od prvoplasirane Češke, jedan od Španije), savladavši sve rivale. Mađarska je pobijeđena i četvrti put sa 3:0, a „crveni“ su posljednji turnir završili sa sve tri pobjede, i to prvi put, jer su u Kečkemetu, Barseloni i Podgorici imali po dvije pobjede i poraz.

Sve to dovoljno svjedoči kakav je bio debitanski nastup crnogorskih odbojkaša u Evropskoj ligi, i prava je šteta što je Turska, kao domaćin finalnog turnira (13. i 14. jula) igrala sa drugim timom, i tako nije bila u mogućnosti da osvoji prvi mjesto u svojoj grupi, što bi Crnoj Gori otvorilo put na F4 u Marmarisu, kao ubjedljivo najboljoj drugoplasiranoj selekciji u sve tri grupe...

Najzad, naša selekcija je na kraju imala isti broj pobjeda kao Češka, a u borbi za prvo mjesto su presudni bili međusobni dueli – Česi su dva puta slavili po 3:1, Crna Gora dva puta po 3:2, što znači da je Češka osvojila osam, a Crna Gora četiri boda iz međusobnih duela. Na kraju su tri boda bili razlika između dva tima...

"Iako je današnji meč bio skoro bez ikakvog rezultatskog značaja, htjeli smo pobjedom da završimo nastup u Evropskoj ligi. Uspjeli smo u tome, i pored umora koji je dosta prisutan. Na terenu je dosta toga izgledalo kao da nam od ovog meča sve zavisi, požrtvovanost i volja su bili na visokom nivou. Poslije svega, zadovoljni smo nastupom u EL. Ostaje mali žal za fajnl-forom, jer mislim da smo sa devet pobjeda zaslužili da se nađemo u Turskoj. Generalno, podigli smo nivo igre, izvukli dosta pouka iz svega ovoga i sigurno na sebe skrenuli pažnju odbojaške javnosti. Biće vremena za nova dokazivanja i nadam se da ćemo svako naredno takmičenje iskoristiti da odigramo još bolje i napravimo još bolji rezultat od ovoga", rekao je “Vijestima” srednji bloker Luka Šuljagić.

Što se same utakmice sa Mađarima tiče, preloman je bio prvi set, u kojem je novi starter, u odnosu na prethodna dva meča, bio Božidar Ćuk (umjesto Aleksandra Milivojevića). Crna Gora je krenula dobro, vrlo brzo je povela 7:2, držala je sigurnu prednost do 11:7, a onda je došlo do pada, što su Mađari iskoristili da serijom 4:0 prvo izjednače, a onda i preokrenu na 14:12.

Tada je selektor Matijašević odlučio da promijeni tehničara, i uvede iskusnog Marka Vujovića umjesto mlađanog Rajka Strugara (Vujović je onda igrao do kraja meča). Mađarska je dva poena prednosti čuvala do 17:15, kada je Crna Gora serijom 5:0 preokrenula na 20:17 i stigla do tri set lopte. Mađari su spasili dvije, ali ne i treću, jer je siguran u napadu bio Vojin Ćaćić.

Nakon ovog seta dileme, praktično, i nije bilo. Mađarska je u drugom setu držala priključak do 6:6, Crna Gora je onda „pobjegla“ na 12:8 i 15:10, a na 17:11 je sve bilo odlučeno.

"Očito je da mi njima ne ležimo, a da oni nama super leže. Dobro ih „čitamo“, možda imaju i neki mali kompleks od nas. Danas su probali sa novim dizačem i korektorom, u prvom setu su nam napravili dosta problema servisom, njihov korektor je igrao dobro, ali smo na kraju opet slavili 3:0. Napravili smo više blokova, imali bolji napad, ušao je u igru Vujović i odigrao dobro, i od drugog seta je sve bilo kako treba", rekao je za „Vijesti“ selektor Matijašević.

U posljednjem meču turnira, Češka je savladala Španiju 3:2 (22:20, 18:21, 21:18, 21:23, 15:12).

Crna Gora – Mađarska 3:0 (21:19, 21:15, 21:15)

Opava – Sportska dvorana: „Opava“. Gledalaca: 150. Sudije: Van Gompel (Holandija) i Đoka (Albanija). Poeni iz napada: Crna Gora 35, Mađarska 29. Poeni iz bloka: Crna Gora 10, Mađarska 5. Poeni iz servisa: Crna Gora 3, Mađarska 3. Greške: Crna Gora 12, Mađarska 15.

Crna Gora: MINIĆ 14, Babić 1, G. ĆUK 5, ŠULJAGIĆ 7, ĆAĆIĆ 12, RAŠOVIĆ (libero), Radunović 2, B. ĆUK 4, Milivojević 1, Vujović 1, STRUGAR 1, Ječmenica 1.

Mađarska: A. SABO 7, Bagić, NAĐ 5, TOT 1, DEMETER (libero), David 2, GERGE 6, Kovač, Kosop, NAĆA, Baroti, D. SABO 16.