Istraživanja pokazuju da određene namirnice mogu zaštiti kožu od opasnih zračenja. “Studije su pokazale da različite namirnice mogu da pruže ograničenu zaštitu”, kaže Nina Goad iz Britanskog udruženja dermatologa za Daily Mail. “Taj je nivo zaštite marginalan i nijedan sastojak ne može biti zamjena za konvencionalne metode zaštite od sunca”.
Ali, svakako pomaže, a britanska nutricionistkinja Juliette Kellow otkriva koja vam hrana može biti saveznik u zaštiti od sunca.
Paradajz
Na vrhu spiska je paradajz koja crvenu boju ima zahvaljujući likopenu, antioksidansu koji čini našu kožu otpornijom na sunce. Jedno britansko istraživanje je pokazalo da su odrasle osobe koje su svakodnevno konzumirale pet kašika pirea od paradajza imale 33 posto veću zaštitu od opeklina (što je ekvivalent SPF-a 1,3) od onih koji nisu bili na takvoj dijeti.
Takođe, podstiču rast nivoa prokolagena čiji gubitak vodi do starenja kože i uzrokuje gubitak elastičnosti i bore. Prerađeni i kuvani paradajz sadrži više likopena od svježih i bolje se apsorbuje u tijelu. Likopen se može pronaći u crvenom grejpu i lubenici.
Narandžasto
Voće i povrće narandžaste boje, poput šargarepe, slatkog krompira, manga, kajsije, pipuna, te lisnatog zelenog povrća poput spanaća, brokule, bogato je antioksidansom beta-karotenom.
Njemački naučnici su nedavno utvrdili da desetonedjeljno konzumiranje dodataka beta-karotena štiti od sunčevih opeklina.
Superhrana SPF
Dva druga antioksidansa - vitamini C i E - štite od opekotina čisteći ćelije od štetnih slobodnih radikala nastalih pod uticajem sunčevih UV zraka. Studija sprovedena na 4.000 žena pokazala je da su one koje su jele namirnice bogate vitaminom C imale manje bora, za razliku od žena koje su konzumirale manje količine vitamina C.
Dobar su izbor agrumi, bobičasto voće, paprika, kivi.
Vitamin E koji se nalazi u kvascu, avokadu, orasima, sjemenkama, te maslinovom i kukuruznom ulju smanjuje rizik od oštećenja ćelija kože sunčanjem.
Faktor masnoće
Dodavanje maslinovog ulja, isjeckanog avokada, neslanih orašastih plodova i sjemenki u salatu može pomoći koži, jer se vitamin E koji sadrže bolje apsorbira s mononezasićenim masnoćama.
Ove masnoće se slažu u slojeve kože i štite je od oštećenja ćelija. Masnoće takođe pomažu tijelu da apsorbuju više likopena i beta-karotena iz namirnica.
Oraščići
Selenom bogati brazilski oraščići takođe mogu biti korisni. U jednom istraživanju je dokazano da tretiranje ćelija kože selenom prije izlaganja UV svjetlu, pomaže da one budu manje oštećene.
Preporučuje se konzumiranje oko deset brazilskih oraščića dnevno. Ostali su dobri izvori riba, školjke i jaja.
Zeleno
Osim što je bogato beta-karotenom, zeleno povrće poput kelja, spanaća, brokule, graška, bogato je luteinom i zeaksantinom. Ovi antioksidansi nalaze se u makulama oka u kojima se filtrira UV svjetlo, drugim riječima, djeluju kao prirodne sunčane naočare.
Sokovi
Sokovi od voća i povrća povećavaju unos antioksidansa koji štite kožu.
Katehini koji se nalaze u zelenom čaju takođe mogu da pomognu. U jednoj studiji je utvrđeno da su oštećenja od sunca bila 25 posto manja kod žena koje su 12 sedmica pile šoljicu zelenog čaja dnevno.
Čokolada
I najbolja vijest: malo tamne čokolade djeluje kao blaga krema za sunčanje. Naučnici su otkrili da je 20 grama čokolade - ili polovina male table - s visokim postotkom kakaa koje su tijekom 12 sedmica konzumirale odrasle osobe, dalo fantastične rezultate. Te su osobe bile u stanju da izdrže dvostruki iznos UVB zraka prije nego što je koža počela da im crveni, u upoređenju s onima koji su jeli običnu čokoladu.
Antioksidans flavanol u kakau čini se da ima magična svojstva, piše Daily Mail.
Bonus video: