Sedam medalja u Peskari, od čega dvije zlatne (uz dvije srebrne i tri bronzane), prije četiri godine, bile su veliki uspjeh. Očekivanja za Mediteranske igre u Mersinu (20. – 30. jun) su manja, malo ko i pominje medalje, iako je jasno da su rukometašice i džudista Srđan Mrvaljević glavni aduti.
Razlog je u suštini jednostavan – tri puta manje sportista nego na prethodnim Igrama, ukupno 39 u 11 sportova. U Peskari je bilo 108. Nastup na ovom takmičenju otkazali su teniserka Danka Kovinić i bokser Boško Drašković...
Mrvaljević, kome je, kako kaže, glavni cilj Svjetsko prvenstvo u Sloveniji, ističe da je za Mersin “malo podigao formu”.
"Mediteranske igre u džudu su izuzetno jake. U Peskari nijesam imao uspjeha, izgubio sam u prvom kolu. Nadam se da ću u Mersinu pružiti malo bolje borbe. Ako sve bude kako treba, moj cilj je medalja. Pored velesile Francuske, te Italije i Španije, u grčkoj reprezentaciji su sve Gruzijci, Turci su uglavnom Čečeni, Afrika, Alžir, Tunis, Maroko su jako dobri i spremni. Ali, ja sam vicešampion svijeta, sve njih sam „tukao“ i mogu sve da ih pobijedim, ali mogu i da izgubim. Vidjećemo", rekao nam je Mrvaljević.
Osim Mrvaljevića, džudo će predstavljati i njegov mlađi kolega Nikola Gušić, pored selektora Rajka Mrvaljevića.
"Nakon Igara malih zemalja pripremao sam se u klubu, a prije toga sam odradio dva-tri kampa, tako da spreman dočekujem Mediteranske igre. Daću sve od sebe da državu i klub predstavim na najbolji mogući način. Ovo takmičenje nije naivno za džudiste, vrlo je jako, malo je slabije od Evropskog prvenstva, za ruske zemlje koje ne učestvuju. Ali, tu su Francuzi, Španci, Italijani, Slovenci, mnogo jaki Alžir, mnogo je evropskih i svjetskih prvaka. Očekujem da se prikažem u najboljem svijetlu, ali medalju na mogu da garantujem", rekao je za “Vijesti” Gušić, kome su prioritet Evropsko prvenstvo u Sarajevu u septembru i Svjetsko prvenstvo u oktobru u Sloveniji.
Nakon odustajanja Draškovića, crnogorski boks će predstavljati mlađani Nikola Milačić i Alen Beganović (vodiće ih trener Dragan Đuričković), koji je prije četiri godine osvojio bronzu u Peskari, ali je nakon toga pauzirao tri i po godine.
"Već pola godine treniram svaki dan, skinuo sam kilažu koju sam bio u međuvremenu nabacio. Nadam se najboljem, imam iskustvo, dosta mečeva iza sebe. Bio bih zadovoljan da ponovo uzmem medalju", rekao je “Vijestima” superteškaš Beganović.
Pored džudista i boksera, u avionu Montenegroerlajnza u prvoj “turi” za Istanbul danas su bile i rukometašice, streličari Jefto Bjelica, Nikola Vukčević i Pavle Radević, jedriličari Milivoj Dukić i Igor Les, uz trenera Vedrana Mandića, kao i rvač Rafael Samurgašev sa trenerom Majom Vicković.
Sjutra će na put paraolimpijac u plivanju Ilija Tadić i njegov trener Danijela Franeta, te strijelac Nikola Šaranović sa trenerom Stankom Labanom, a prekosjutra za Mersin idu rvači Mirjana Martinović i Vladimir Radosavljević.
Boćari Miroslav Petković i Dejan Stjepčević putuju 23. juna, dan kasnije idu atletičari Slađana Perunović i Danijel Furtula, dok će posljednji, 25. juna, na put krenuti karatisti Almir Cecunjanin, Marina Raković i Danilo Lučić, trener Dragoljub Fatić i sudija.
"Ove, treće po redu Mediteranske igre su za mene veliki izazov i želim da i po treći put osvojim medalju. Do sada sam dva puta bio u finalu, pa se nadam da će mi to poći za rukom i ovoga puta. Vjerujem da ću se popeti na najviši stepenik pobjedničkog postolja", rekao je Almir Cecunjanin, aktuelni univertizetski prvak svijeta, koji je 2005. godine u španskoj Almeriji u dresu reprezentacije Jugoslavije i 2009. godine u Peskari u crnogorskom dresu osvojio srebrne medalje.
Crnogorski olimpijski komitet u Mersinu će predstavljati predsjednik Dušan Simonović, a osim šefa misije Predraga Marsenića, o sportistima će brinuti i Emir Bešlija i Zagorka Božović, te ljekarska ekipa, doktor Predrag Dabović i fizioterapeut Alen Pepić, dok će o zdravlju rukometašica posebnu brigu voditi Milanka Stanišić.
Popović: Teško je ponoviti Peskaru
Andrija Popović, potpredsjednik Crnogorskog olimpijskog komiteta, koji je ispratio je prvu grupu crnogorskih sportista, kaže da će se u Mersinu “teško ponoviti Peskara”.
"Ipak smo tamo otišli sa 108 sportista, sad ih ima 39. Sedam medalja, od čega dvije zlatne, mislim da je bio sjajan uspjeh u Peskari", kazao je Popović za “Vijesti”.
Nekadašnji golman vaterpolo reprezentacije, osvajač zlatne olimpijske medalje u Los Anđelesu 1984. godine, pita se šta je uticalo na znatno manji broj crnogorskih sportista u Mersinu u odnosu na Peskaru.
"Mislim da mi inače, na neki način, nijesmo dali značaj Mediteranskim igrama koje one zaslužuju. Imao sam sreće da kao vaterpolista, član jugoslovenske reprezentacije, učestvujem na Mediteranskim igrama i osvojim zlatnu medalju 1983. godine u Kazablanci. Tada je velika Jugoslavija sa preko 20 miliona stanovnika tretirala Mediteranske igre kao veliko, ogromno takmičenje. Imam osjećaj da Crna Gora ne tretira Mediteranske igre na taj način.
Potpredsjednik COK-a je potom bio konkretniji i sa odgovornima za to, usput svalio krivicu i na medije (?!).
"Mislim da tu ima krivice i do nas iz Crnogorskog olimpijskog komiteta, a na to su, nažalost, nalegli i mediji, čast izuzecima. Ali, vjerujem da ćemo i u Mersinu nastaviti žetvu medalja. Imamo one od kojih svi očekujemo medalju, a imam osjećaj da će neko iskočiti od onih za koje ne računamo da bi mogao doći do borbe za medalju. Jer, na takvim takmičenjima se uvijek pojavi neko ko sve iznenadi", zaključio je Popović.
Adžić: Ne znamo sa kim i kada igramo
Rukometašice su u Peskari osvojile bronzu, a u Mersinu će nastupiti bez najiskusnijih, Sonje Barjaktarović, Jovanke Radičević, Katarine Bulatović, Marije Jovanović, Anđele Bulatović i Sandre Nikčević.
S obzirom na to da je u ekipi osam igračica koje su u Srbiji osvojile zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu, crnogorske rukometašice su u krugu kandidata za medalje. Problem je što ne znaju sa kim će i kad igrati u grupi.
Prvobitni žrijeb, koji je odredio da Crna Gora u grupi bude sa Hrvatskom, Makedonijom i Italijom, poništen je nakon odustajanja Francuske od Igara. Rivali u grupi biće poznati sjutra, nakon žrijeba.
"Prvi put u posljednjih 13 godina na takmičenjima na kojima učestvujem mi se dešava da ne znamo ni kad igramo, ni sa kim igramo prvu utakmicu. U svakom slučaju, nama treba ovo takmičenje da dobijemo nekog igrača. Za to smo se spremali, vjerujemo da ćemo ga na najbolji način iskoristiti. To su i ambicije, da kroz jake utakmice sa dobrim nabojem, jer ne idemo da gubimo utakmice, pokušamo da dobijemo neku novu igračicu od mlađih. Osim Milene Knežević, Radmile Miljanić i Majde Mehmedović, sve ostale mlađe igračice treba da se iskažu i dokažu da mogu do kraja olimpijskog ciklusa da budu mnogo korisnije i daju više reprezentaciji", rekao je Adžić.
Adžić je u Mersin poveo golmane Marinu Vukčević, Katarinu Perović i Milicu Kostić, ljeva krila Majdu Mehmedović, Oliveru Vukčević, Dijanu Mugošau, desno krilo Radmilu Miljanić, lijeve bekove Milenu Knežević, Ivanu Božović, srednje bekove Ivanu Božović (eks Stojanović), Jelenu Despotović, desne bekove Jasnu Tošković, Andreu Klikovac i Đurđinu Malović, te pivote Saru Vukčević i Bobanu Klikovac. Neposredno pred početak takmičenja, Adžić će odrediti 14 igračica i dvije rezerve.
Galerija
Bonus video: