ARS, časopis za književnost, kulturu i društvena pitanja na 155 strana objavljuje novu poeziju i prozu, oglede, kritike...
Centralno mjesto zauzima odlomak iz novog romana Vladimira Arsenijevića “Teror u lavirintu Geozavoda”.
Časopis otvaraju stranice posvećene crnogorskoj savremenoj kniževnosti.
Zanimljiv je ogled Boni Cimerman “Šta nikada bilo nije, pregled lezbijske feminističke kritike” u prevodu Miloša D. Đurića
Bosiljka Pušić objavljuje novu poeziju, kao i Dragana Tripković, Miraš Martinović i Danilo Lompar, dok su prozom predstavljeni Dragana Kršenković-Brković, Refik Ličina, Ilija Đurović i Sanja Martinović.
Poeziju Emilije Dikinson, jedne od najznačajnijih američkih pjesnikinja preveli su Marko Udovičić i Jasna Levinger. U dijelu u kom se predstavlja strana književnost, objavljene su priče Donalda Bartelmija i Keri Hulm.
U teorijskoj cjelini ARS-a, Stefan Aken piše o kultnom Alfredu Hičkoku i njegovom uticaju na savremenu umjetnost.
Aken piše o raznorodnom nasljeđu koje je reditelj ostavio, a odlomak je iz knjige Hičkok i umjetnost, fatalne koincidencije koju je objavio Centar Pompidu.
Priču Donalda Bartelemija ”Na kraju mehaničkog doba” preveo je Goran Martinović, a Sanja Ćetković je predstavila prevodom priče “Planetoidi” Keri Hulm, novozelandske spisateljice.
Na kraju ARS-a nalaze se književni ogledi poznatih kritičara i pisaca i profesor
Zanimljiv je ogled Boni Cimerman “Šta nikada bilo nije: pregled lezbijske feminističke kritike” u prevodu Miloša D. Đurića.
ARS se nastavlja tekstom „Istorija i roman“, Irvinga Houa.
“Defoova Mol Flander plaši se da se ne udavi u bezdanu Londona, Balzakov Lisjen juri za slavom i bogatstvom, Raskoljnikov kod Dostojevskog ubija, makar djelimično, zbog novca, Džojsov Blum prodaje reklame za novine...
Izuzev Mol ovi zimišljeni likovi dijele i velika htjenja i velike zablude, ali su sputani siromaštvom svoje svakodnevice...počinje analiza velikih likova koje su stvorili veliki spisatelji.
Na kraju ARS-a nalaze se književni ogledi poznatih kritičara i pisaca i profesora... te se mogu pročitati misli Envera Kazaza, Miljenka Jergovića, Rajka Cerovića, Lidije Vukčević, Borislava Jovanovića, Nele Savković-Vukčević, Jakova Sabljića i Nauma Radičeskog.
Bonus video: