Cijela bivša SFRJ prvi put na Bijenalu u Veneciji

Prvi put na Bijenalu umjetnosti u Veneciji učestvuju sve bivše jugoslovenske republike, a nacionalni paviljon ima i Kosovo
117 pregleda 3 komentar(a)
Ažurirano: 01.06.2013. 17:47h

Otvaranje nacionalnih paviljona na 55. Venecijanskom bijenalu tradicionalno je proteklo u prisustvu kolega iz drugih zemalja sa prostora bivše Jugoslavije, a vodilo se i računa da se satnica ne poklapa, prenosi portal SEEcult.

Prvi put na Bijenalu čestvuju sve bivše jugoslovenske republike, a nacionalni paviljon ima i Kosovo.

Kosovski paviljon u prostoru Arsenala, u kojem se predstavio Petrit Halilaj, otvoren je već prvog dana vernisaža, a nešto kasnije i hrvatski, u kojem se predstavila Kata Mijatović. Zvanična otvaranja imali su potom 30. maja paviljoni Srbije, Slovenije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine.

Srbija je naslijedila nekadašnji jugoslovenski paviljon u Đardinima, u kojem su se ovoga puta predstavili Vladimir Perić i Miloš Tomić izložbom “Nema ničega između nas”.

Izložbu u Paviljonu Srbije, na čijoj zgradi još stoji i natpis “Jugoslavija”, otvorila je 30. maja ambasadorka Srbije u Italiji Ana Hrustanović. Mnogobrojne posjetioce, koji su ponuđeni vinom, rakijom, gibanicom i sladoledom, pozdravili su i komesar Maja Ćirić i oba umjetnika, zahvaljujući svima koji su pomogli, s obzirom na skromna sredstva koja je obezbijedilo Ministarstvo kulture.

Miloš Tomić posebno je zahvalio i svojoj porodici i prijateljima, navodeći da su oni za njega “ministarstvo kulture”.

Posebno svečano bilo je otvaranje Paviljona Bosne i Hercegovine, u kojem se predstavio nagrađivani mladi umjetnik Mladen Miljanović iz Banjaluke projektom “Vrt uživanja” u Palati Malipjero. U organizaciji Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske (MSURS) iz Banjaluke, izložbu je otvorio ministar civilnih poslova BiH Sredoje Nović, a govorili su i direktorka MSURS Ljiljana Labović, ministar prosvjete i kulture RS Goran Mutabdžija i komesar/kustos BiH Paviljona Sarita Vujković

U paviljonu BiH priređen je i bogat koktel za zvanice, a umjetnik Mladen Miljanović za to vrijeme je izvodio performans, držeći više od sat vremena u rukama tešku, mermernu ploču nalik nadgrobnom spomeniku.

Prethodno je otvorena i izložba u obližnjem crnogorskom paviljonu, takođe u Palati Malipjero, u kojem se predstavila Irena Lagator.

U istom zdanju nalazi se i slovenački paviljon, odnosno slovenačka Galerija A+A, u kojem se predstavila Jasmina Cibic, umjetnica koja deluje na relaciji Ljubljana-London. Njen projekat “Za naše gospodarstvo i kulturu” uključuje dva filma snimljena na zvaničnim državnim lokacijama koje su doživjele niz preoblikovanja u skladu sa promjenama nacionalno-kulturnih i političkih imperativa.

Slovenački paviljon priredio je i veselu žurku koja je potrajala do iza ponoći, privukavši mnoge prozeble posjetioce drugih paviljona.

Posljednjeg dana vernisaža otvara se Paviljon Makedonije, koju predstavlja Elpida Hadži-Vasileva, umjetnica koja živi i radi u Velikoj Britaniji.

U vrijeme bivše Jugoslavije važio je rotirajući princip predstavljanja, kao i za vrijeme SR Jugoslavije, odnosno državne zajednice Srbija i Crna Gora. U periodu nakon osamostaljenja bivših jugoslovenskih republika, pojedine od njih nijesu učestvovale na svakom izdanju Bijenala, poput BiH.

Svečano otvaranje Bijenala u Veneciji za širu javnost održava se 1. juna, a posjetioci će u najvećoj smotri savremene umjetnosti na svetu moći d auživaju do novembra.

Galerija

Bonus video: