U Njemačkoj je nađen jedini portret pjesnika i dramskog pisca Georga Bihnera (1813-1837) urađen za vrijeme njegovog kratkog života.
Crtež olovkom potiče iz 1838. godine kad je pisac imao 19 ili 20 godina, a do smrti su mu preostale još samo četiri.
Na portertu mladi genijalni dramski pisac sjedi za stolom držeći u lijevoj ruci notni list. Ginter Osterle, specijalista za život i stvaralaštvo Bihnera, je našao sliku u jednoj dvorišnoj kući u gradu Hisenu u kom je Bihner studirao medicinu i prirodne nauke. Autor portreta je slikar iz lokalnog pozorišta čije se ime ne navodi.
Za kratkog života Bihner je pored prevođenja Vikotra Igoa napisao tri dramska djela
Raflf Bajl direktor instituta Matildenhje je predstavljajući novinarima Bihnerov portret euforično izjavio da se radi o „pronalasku stoljeća“.
Njemački književnik i dramski pisac, prožet idealima Francuske revolucije, napisao je 1834. godine letak "Der Hessische Landbote" u kojemu je pozvao seljake hesenske kneževine da učine ono što su učinili seljaci u Francuskoj.
Blizak je romantizmu, na sceni se služio drastičnim konstrastima, a rado se služio groteskom i zvučnim dijalozima. Bio je student medicine i prirodnih nauka, urotnik, bjegunac i pisac prvoga revolucionarističkog političkog letka u Njemačkoj, a znao je da nema napretka bez obaranja feudalizma.
Za kratkog života Bihner je pored prevođenja Vikotra Igoa napisao tri dramska djela koja su došla do nas: dramu „Dantonova smrt” u kojoj osmišljava Francusku revoluciju, i još uvijek služi kao obrazac savremene dramaturgije; komediju „Leon i Lena” i svoje remek-djelo, dramu „Vojcek“ na osnovu koje je Alban Berg komponovao istoimenu operu a režiser Verner Hercog snimio film (1979).
Bonus video: