Psihički poremećaji u 20 do 40 odsto slučajeva češće pogađaju žene zbog čega ih mnogi proglašavaju labilnijim polom, ali su zapravo pravi krivac tome njihove brojne društvene uloge, pokazala je studija Univerziteta Oksford.
Tako je stres povezan sa društvenim pritiskom da budu dobre supruge, kćerke, majke i prijateljice, ali da se istovremeno i ostvare u karijeri, najčešći uzrok depresiji, fobijama i napadima panike kod pripadnica nježnijeg pola, piše Daily Mail.
"Razlika među polovima nastaje zbog životnih uslova u kojima se žena nalazi, a ne zbog genetske predispozicije i pola", objašnjava profesor Danijel Frimen sa Univerziteta Oksford.
On je dodao da je moderno doba rezultovalo očekivanjima da žene ostvaruju sve društvene uloge, a pritom izgledaju lijepo i budu zadovoljne. Žene i dalje preuzimaju većinu poslova u kući i i dalje su potplaćene u poslovnom svijetu iako rade na istom radnom mjestu kao i njihove muški kolege.
"Zbog takvog pritiska često se osjećaju nedoraslo te kao da su iznevjerile očekivanja, a kako su sklonije samokritici, podložnije su i mentalnim oboljenjima", tvrdi Frimen.
Ipak, ni muškarcima nije lako, a oni kao izlaz iz stresnih situacija koriste razne poroke, poput alkohola, droge ili drugih zavisnosti.
"Dok su žene sklonije depresiji, muškarci češće imaju problema sa kontrolisanjem bijesa i agresivnim ispadima", dodaje Frimen.
Bonus video: