Povodom večerašnjeg svečanog otkrivanja skulpture Dimitrija Popovića „U čast Njegoševe misli“ i otvaranja izložbe Dimitrijevih radova pod nazivom „Misterijum Luče mikrokozma“, juče je u Prestonici održana konferencija za novinare.
Pored velikog umjetnika, prisutnim predstavnicima medija obratili su se i gradonačelnik Cetinja Aleksandar Bogdanović kao i direktor Narodnog muzeja Crne Gore, akademik Pavle Pejović.
Iskazujući zadovoljstvo činjenicom da će sjutrašnji program biti realizovan u saradnji Prestonice Cetinje i Narodnog muzeja Crne Gore, gradonačelnik Bogdanović ocijenio je kako je riječ o jednom od najznačajnijih događaja povodom proslave velikog jubileja – 200 godina od rođenja Petra II Petrovića Njegoša.
"Kao gradonačelniku, a prije svega kao građaninu Cetinja, izuzetno mi je drago što će naš grad od sjutra zvanično dobiti još jedan prepoznatljiv monument – skulpturu „U čast Njegoševe misli“. Veliku zahvalnost na tome, prije svega, dugujemo Dimitriju Popoviću, ali i Nacionalnoj zajednici Crnogoraca Hrvatske, s obzirom na to da je skulptura njihov zajednički poklon Prestonici Cetinje u čast važnog jubileja", kazao je gradonačelnik Bogdanović, dodajući kako o značaju programa govori i činjenica da će mu prisustvovati brojni gosti iz Crne Gore, ali i Hrvatske, Srbije i Slovenije.
Gradonačelnik Bogdanović najavio je na jučerašnjoj konferenciji i kako će Dimitrije Popović biti autor bunara na Dvorskom trgu, koji će biti postavljen tokom proslave 13. jula – Dana državnosti Crne Gore.
Direktor Narodnog muzeja Crne Gore Pavle Pejović kazao je kako je pomenutoj instituciji čast što je pomogla u organizaciji predstojećih događaja.
"Mitologiju ovog podlovćenskog prostora, ovaj njen duboki genius loci predznak, nije lako dokučiti jer je proistekla iz vjekovne mudrosti naroda i njegovog teškog bitisanja u ovim vrletima. Njen sublimat je dao veliki Rade Tomov u svojoj “Luči”, uzdižući ga u nebeske lovćenske visine.
"Njegoš u svojoj ”Luči” govori o čovjeku kao o tragičnom biću, koje teži da spozna tajnu koja mu uvijek izmiče. Mi nikad ne možemo spoznati tajnu ljudskog bića i to jeste snaga, ljepota i na neki način apsurd umjetnosti - jer teži nečemu nedokučivom"
Autor skulpture, Dimitrije Popović, zahvalio je gradonačelniku Bogdanoviću i direktoru NMCG Pejoviću na tome što su u svojim obraćanjima dotakli „bit ovog ciklusa“.
"Njegoš u svojoj ”Luči” govori o čovjeku kao o tragičnom biću, koje teži da spozna tajnu koja mu uvijek izmiče. Mi nikad ne možemo spoznati tajnu ljudskog bića i to jeste snaga, ljepota i na neki način apsurd umjetnosti - jer teži nečemu nedokučivom. Kada sam razmišljao o skulpturi, odnosno kako Njegoševu misao prenijeti u konkretan oblik, poslužili su mi stihovi iz njegove pjesme „Crnogorac k svemogućem Bogu“, koja upravo govori o čovjeku kao tragičnom biću, prognanom na zemlju, koji u svojoj tragičnoj egzistenciji pokušava doprijeti do suštine tog apsoluta, do sebe samog. Ta skulptura ima simbolično određenje, ona daje spoj konstruktivnog i organskog, simbolizuje odnos prema nebu – prema toj nikad dokučivoj tajni svemira, kojoj je Njegoš bio opsesivno podređen", kazao je autor.
Skulptura „U čast Njegoševe misli“ biće svečano otkrivena večeras, na prostoru između Biljarde i Vladinog doma, u 19 časova. Sat kasnije, u Biljardi će biti otvorena i izložba „Misterijum Luče mikrokozma“.
Saglasje starog i novog
Prema riječima Dimitrija Popovića, simbolika postoji i kada je u pitanju lokacija na kojoj će se nalaziti skulptura „U čast Njegoševe misli“.
"Lokacija je simbolična i pravi saglasje ambijenta, motiva i povoda kojim je postavljena. Ona na određeni način povezuje i staro i moderno vrijeme. To mjesto, naime, kao da povezuje linijom Cetinjski manastir sa Balšića pazarom, Orlov krš sa Vlaškom crkvom, iskopine nekadašnjeg dvora Crnojevića i dvora kralja Nikole sa Vladinim domom, i tako pravi savršen spoj koji i u simboličkom i u formalnom smislu doprinosi onome što je svima nama dužnost – da Njegoševu tradiciju njegujemo i razvijamo", zaključio je on.
Bonus video: