Uhapšen Naser Keljmendi, nema izručenja BiH

Kosovska policija potvrdila je za agenciju Anadolija da su nedjelju naveče, 5. maja na Kosovu uhapšene dvije osobe, od kojih jedna sa međunarodne potjernice
112 pregleda 101 komentar(a)
Ažurirano: 06.05.2013. 16:32h

Kosovska policija potvrdila je da su sinoć u prištini uhapšeni Naser Keljmendi (56) i Fuad Nikč (32).

U saopštenju piše da je tamošnja policija locirala osumnjičenog Keljmendija koji se potraživao međunarodnom potjernicom i da je akcija hapšenja izvedena sinoć oko 20 časova. Osim njega, zbog sumnje da je pomagao Klejmendiju u skrivanju, uhapšen je Nikč.

"Pretresana su dva objekta koji su koristili osumnjičeni, i zaplijenjeni su dokazi, među kojima i dva automobila. Uhapšenima je određen pritvor", piše u saopštenju Policije Kosova.

Biografija Keljmendija: U Ulcinju otvorio i agenciju za nekretnine>>>.

UNMIK–Interpolova kancelarija za vezu obavijestila je Direkciju za koordinaciju policijskih tijela BiH da Naser Keljmendi, koji je uhapšen u Prištini na osnovu crvene potjernice Interpola, ne može prema zakonodavstvu Kosova čiji je državljanin, biti izručen BiH.

U saopštenju se navodi da su vlasti Kosova spremne preuzeti krivični postupak protiv Keljmendija.

U Ministarstvu pravde Kosova kazali su ranije da je ekstradicija Keljmendija Bosni i Hercegovini moguća, iako će ona biti komplikovana, obzirom da BiH nije priznala Kosovo.

Savetnik ministara, Driton Lajći, međutim dodaje da će se u ovom slučaju zatražiti pomoć misije EU na Kosovu, EULEX, obzirom da ova misija ima direktne kontakte sa vlastima u Bosni.

“Pitanje ekstradicije sa Bosnom je malo komplikovano zato što Bosna ne priznaje Kosovo, nemamo sporazuma o ekstradiciji sa Bosnom, kao što imamo sa nekim zemljama regiona i EU. Vlasti EULEX-a imaju mogućnost za ekstradiciju jer je to misija EU, i mislim da se trebaju pronaći legalne osnove kako bi došlo do ekstradicije. To neće biti lako, već je veoma složeno obzirom da BiH ne priznaje Kosovo i ne želi da ima direktne kontakte sa Kosovom”, kazao je Lajći.

“Mi smo tu da poštujemo međunarodne konvencije i doprinesemo borbi protiv organizovanog kriminala i bilo kakve negativne pojave u regionu”, dodao je on.

Nedavno je direktor Asocijacije šefova policija zemalja jugoistočne Evrope Zlatko Miletić saopštio da je u toku nova akciju kojoj je cilj hapšenje Nasera Keljmendija.

"Mi znamo gdje se trenutno nalazi ta osoba i projekt Besa nastavlja se kroz projekt Argos, koji će trajati dvije godine i koji će biti usmjeren upravo na takve poput Nasera Keljmendija", kazao je Miletić 24. aprila.

On je tada rekao da ne može reći u kojoj se zemlji Keljmendi nalazi, što je ponovio i kada je upitan da li se on nalazi na Kosovu.

U septembru je Miletić rekao da su policijske agencije u Bosni i Hercegovini i regiji pokušale učiniti sve da uhapse Nasera Keljmendija, osumnjičenog za trgovinu drogom i druga teška krivična djela.

Sud Bosne i Herecegovine BiH je u septembru prošle godine raspisao međunarodnu potjernicu za Naserom Keljemndijem i više osumnjičenih lica u okviru akcije "Lutka".

Odluka Suda donesena je na osnovu zahtjeva Tužilaštva BiH.

Keljmendi je državljanin BiH, a nalazi se na crnoj listi američkog State Departmenta.

Specijalni tužilac BiH: Keljmendi je jedan od glavnih nosilaca kriminala u Evropi

Tužilac za organizovani kriminal, privredni kriminal i korupciju Tužilaštva Bosne i Hercegovine koji vodi istragu protiv Nasera Keljmendija i ostalih osumnjičenih u slučaju "Lutka" Dubravko Čampara kazao je da će učiniti sve da Keljmedi bude izručen Bosni i Hercegovini.

Čampara je agenciji Anadolija kazao da službena potvrda o hapšenju Keljmendija stigne i preko Interpola.

Želi da se Keljmendiju sudi u Sarajevu: Tužilac Čampara

''Učinićemo sve što budemo mogli da bi on bio izručen BiH. Želimo da mu se sudi ovdje u Sarajevu'', izjavio je Čampara.

On je, kazavši da je "izuzetno zadovoljan činjenicom da je Keljmendi, napokon, uhapšen", naveo da da se radi o o jednom od glavnih nosilaca kriminala u Evropi.

"Jedan je od najvećih kriminalaca ne samo u ovom dijelu svijeta, već i Evropi. Kao što je poznato, nalazi se i na 'crnoj listi' američkog predsjednika Baraka Obame. Ovo pokazuje jednu ozbiljnost pravosudnih institucija u BiH. Ovo je uspjeh i jedna kruna svega'', kazao je Čampara.

Galerija

Bonus video: