Policija hapsi pompezno ali presude padaju

Ambasador Njemačke Pius Fišer ocijenio je su napravljeni pomaci kako bi pravosudni sistem bio efikasniji
184 pregleda 12 komentar(a)
Ažurirano: 29.04.2013. 20:07h

Kada je u petak predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica ambasadorima u Crnoj Gori predstavila Izvještaj o radu sudova za 2013, nije se moglo zaobići pitanje presuda iz oblasti organizovanog kriminala.

Ambasador Njemačke Pius Fišer ocijenio je su napravljeni pomaci kako bi pravosudni sistem bio efikasniji, ali da je za njih kao članicu EU, važno da Crna Gora poboljša bilans ostvarenih rezultata u borbi protiv korupcije.

Na tom bi putu mogao biti problem što su dvije važne presude praktično poništene odlukama Apelacionog suda.

Jovica Lončar

Tokom marta ove godine, oslobođeni su optuženi za kriminalno udruživanje i šverc droge Duško Šarić i Jovica Lončar, dok je ukinuta i prvostepena presuda u slučaju “Zavala”, gdje je jedan od optuženih Dragan Marović, brat potpredsjednika DPS-a Svetozara Marovića.

Krupna riba iz SNP-a

Većinu od pompezno najavljivanih afera pratila su spektakularna hapšenja. Od javnih funkcionera, osuđivani su samo oni iz lokalne samouprave, poput bivšeg predsjednika Opštine Herceg Novi, Đura Ćetkovića iz SNP-a.

On je u Višem sudu u Podgorici osuđen na šest mjeseci zatvora zbog zloupotrebe službenog položaja u pokušaju, a tu je presudu i Apelacioni sud potvrdio.

Ćetković je osuđen da je u julu 2002, kao predsjednik Opštine Herceg Novi, suprotno Statutu zaključio ugovor o poslovnoj saradnji sa Duškom Ćirkovićem, advokatom iz Kotora. Tim ugovorom advokat je u ime Opštine angažaovan da utužuje vlasnike stanova zbog neplaćenih naknada za investiciono održavanje zgrada. Sporno u tom poslu je to što je Opština već imala vlastitu pravnu službu koja je bila stručna i sposobna za ove poslove.

Ćetković je tim ugovorom obavezao Opštinu Herceg Novi da advokatu isplati advokatske troškove u iznosu od 75 odsto advokatske takse za svakog procesuiranog dužnika po naplati duga. Advokat je podnio predloge za izvršenje protiv 3.900 dužnika i time zasnovao potraživanja prema Opštini. Ćetković je 28. 01. 2004. prekoračivši službena ovlašćenja, bez saglasnosti Skupštine Opštine, zaključio vansudsko poravnanje, kojim je advokatu priznao dug Opštine u iznosu od 147.000 eura.

Od osuđujućih presuda podgoričkog Višeg suda koje su potvrđene iz oblasti organizovanog kriminala, treba pomenuti islučaj Auto-moto drušvo “Budva”.

Za zloupotrebu ovlašćenja u privredi u pokušaju, osuđeni su Igor V. Trnski, Marko S. Vujović, Slobodan R. Pima, Srđan S. Stojanović i Bojan R. Karadžić, na po godinu zatvora, dok je Svetlana S. Dragović, osuđena na šest mjeseci. Stevica M. Dragović, zaposlen u Zavodu za izgradnju Budve, osuđen je na godinu zbog “zloupotrebe ovlašćenja u privredi podstrekavanjem”.

Oni su oglašeni krivim da su državnu imovinu “Auto-moto društva Budva” upisali na privatne firme, pribavljajući protivpravnu imovinsku korist oko 3,3 miliona eura.

Zavala - slučaj za statistiku

Posebna priča je afera “Zavala”, u kojoj je u spektakularnoj akciji hapšenja, krajem decembra 2010. uhapšen Dragan Marović, i bivši gradonačelnik Budve Rajko Kuljača. Sudija Valentina Pavličić je za zloupotrebu službenog položaja, osudila Kuljaču na pet, a Marovića na četiri godine zatvora, jer su kao rukovodioci opštine oštetili opštinski budžet za 821.599 eura i tako pribavili imovinsku korist preduzeću “Zavale invest”, (čiji je suvlasnik bio potpredsjednik DPS-a Svetozar Marović), koje je sagradilo fabriku za preradu morske vode. Apelacioni sud je predmet vratio nazad na ponovno suđenje.

Kuljača

Dio presude je potvrđen, i to ruskoj državljanki Nataliji Panini, izvršnoj direktorici "Zavale invest" kojoj se sudilo u odsustvu, optuženoj za utaju poreza i doprinosa, jer nije prijavila Poreskoj upravi zakonito stečeni prihod. Na taj način ona je oštetila budžet za 978.500 eura. Sudija Pavličić je osudila na tri godine zatvora.

To što je Apelacioni sud potvrdio Panini presudu, ne znači ama baš ništa, sa gledišta borbe protiv organizovanog kriminala.

Bilo bi previše da su u cjelosti ukinule presudu „Zavala“, pa su makar dio potvrdili. Ova presuda vrlo vjerovatno da će teško biti sprovedena u djelo, jer Panina iz Ruske Federacije neće biti izručena Crnoj Gori da bi izdržala kaznu, tako da neće ni uplatiti porez kojim je zakinula budžet Crne Gore. Dakle, presuda je deklarativne prirode, tako da će joj se samo „statistika“ obradovati. Panina može doći u Crnu Goru nakon što nastupi zastarjelost izvršenja kazne, a to su tri godine od osude na kaznu zatvora preko jedne godine.

Marović

Zastarijevanje izvršenja kazne počinje od dana kad je presuda kojom je kazna izrečena postala pravosnažna, piše u Krivičnom zakonu Crne Gore, ali takođe se navodi da zastarijevanje ne teče za vrijeme za koje se po zakonu izvršenje kazne ne može preduzeti.

Građevinski inspektori platili ceh

Apelacioni sud je potvrdio prvostepenu presudu Višeg suda u Podgorici, kojom su inspektori za građevinarstvo iz Ulcinja, zbog primanja mita i zloupotrebe službenog položaja osuđeni na 13 i po godina zatvora.

Pavle Z. Brisković dobio je pet godina i dva mjeseca zatvora, dok je njegov kolega Radomir N. Gazivoda, osuđen na tri godine i osam mjeseci. Nadzornik za građevinarstvo Ruždi H. Tahiri osuđen na dvije godine i osam mjeseci, a samostalni savjetnik u Upravi za nekretnine Isljam Redža na dvije godine jer je primio mito.

Osuđeni su od grupe italijanskih državljana primili 1.500 eura preko posrednika Mahmuda Kovačevića, kako mu ne bi srušili objekat koji su italijanski državljani gradili. Nakon toga su investitorima omogućili da bez potrebne dokumentacije nastave gradnju iako je trebalo da je zabrane.

Nakon što je dva puta ukidana, iz Apelacionog suda čeka se treća presuda za ubistvo policijskog inspektora MUP-a Crne Gore Slavoljuba Šćekića. U podgoričkom Višem sudu u oktobru prošle godine Milan-Čila Šćekić, optužen da je iz heklera 30. avgusta 2005. godine ubio inspektora Šćekića i Ljubo Vujadinović, koji je, nakon rafala, ubicu čekao u džipu, osuđeni su na po 30 godina zatvora. Na istu kaznu osuđeni su i Ljubo Bigović i Saša Boreta, zbog podstrekavanja ove dvojice na ubistvo i pokušaja reketiranja suvlasnika hotela “Splendid” Žarka Radulovića.

Oslobođeni direktori „Inpeka” i „Eksala”

Nešto malo manje pompezno u odnosu na slučaj “Zavala”, hapšeni su izvršni direktori "Inpeka" i "Eksala" Radivoje R. Bakić i Dragan P. Vuletić, kojima se sudilo za zloupotrebu ovlašćenja u privredi.

Prvom presudom vijeća sudije Dragiše Rakočevića u Višem sudu u Podgorici, osuđeni su na po šest mjeseci zatvora jer je po ocjeni suda dokazano da je Bakić bez zasnivanja poslovnog odnosa, sa računa "Inpeka" na račun "Eksala" prenio 9,2 miliona eura. Nakon što je osuđujuću presudu ukinuo Apelacioni sud, uslijedila je oslobađajuća, koja je potom potvrđena.

Tužilaštvo napravilo propust

Šarić i Lončar, predmet koji je vraćen na početak, su u maju prošle godine u bjelopoljskom Višem sudu osuđeni na osam, odnosno šest godina zatvora. Duška Šarića je Apelacioni sud oslobodio optužbi za kriminalno udruživanje i šverc droge, zbog propusta tužilaštva i tog suda, a ne zbog nedostatka dokaza kako je presudio Viši sud u Bijelom Polju.

U saopštenju je polovinom marta navedeno da je Šarić oslobođen od optužbe da je izvršio krivično djelo - stvaranje kriminalne organizacije, jer to “djelo u vrijeme izvršenja nije bilo zakonom određeno kao krivično djelo”.

Galerija

Bonus video: