Miodrag-Skale Gvozdenović, Goran Vujević, Vladimir Batez i Igor Vušurović su kao igrači bivše SFRJ i SR Jugoslavije donosili medalje sa evropskih i svjetskih prvenstava, te Olimpijskih igara, uključujući i zlato u Sidneju (Vujević, Batez, Vušurović).
Kao selektor Srbije, Igor Kolaković se popeo na krov Evrope (2011), pored osvojenih medalja sa „orlovima“ na evropskim i svjetskim prvenstvima, te u Svjetskoj ligi.
Najzad, u nedjelju veče je u Crnu Goru stigao i prvi trofej u evropskoj klupskoj odbojci - Veselin Vuković je sa turskom Halkbankom osvojio pehar u CEV kupu (drugi po značaju evropski kup), sa dvostrukim trijumfom u finalu protiv italijanske Latine.
Nakon što je u gostima pobijedila 3:1, Halkbanka je slavila i u revanšu, znatno teže, ali zasluženo sa 3:2 (21:25, 26:24, 25:17, 22:25, 15:11), nakon punih 126 minuta igre pred skoro 5.000 navijača u sportskom kompleksu „Baškent“ u Ankari. Peti set je odlučen na početku, kada je Halkbanka povela 6:2...
"Savladali smo zaista dobru ekipu, iz najbolje lige u Evropi, koja je, kao i Halkbanka, prvi put igrala u finalu Kupa CEV, i imala, takođe, veliki motiv da osvoji trofej. Zato je i zadovoljstvo i veće", kaže za „Vijesti” Veselin Vuković.
Domaćina su do pobjede predvodili korektor, Egipćanin Ahmed Abdelaj sa 22 poena, srednji blokeri Resul Tekeli i Emre Batur su dodali 12, odnosno 11, koliko je upisao i američki primač, Vilijam Pridi, uz veoma dobrog tehničara Huseina Koča (10).
O učinku Latine u napadu najbolje govori podatak da je najbolji poenter bio „srednjak“, Belgijanac Peter Veres sa 17 poena, dok je korektor, Poljak Jakub Jaroš, upisao 14 poena, malo za pet setova.
I pored čak 26 servis grešaka, Halkbanka je imala mnogo bolji procenat realizacije napada (54 – 44 odsto, i čak 60 odsto u petom setu), više poena na bloku (11 – 7, pri čemu je Latina imala samo dva bloka u setovima koje je gubila).
"Kao što sam i pretpostavljao, oni su bili pod većim pritiskom na svom terenu, a mi u Ankari. U prvom meču smo igrali savršeno, sa 13 aseva i 11 blokova, te 31 poenom iz kontri, što je bio ključ pobjede u prvom meču. Znao sam da će zbog pritiska biti teže u revanšu, da će biti teško ponoviti onakvu statistiku iz prvog duela. Tako je i bilo, ali sam insistirao na mirnoći, koncentraciji i strpljenju, i da forsiramo servis, koji na početku nije bio ni blizu utakmice u Italiji. Ipak, na kraju smo zasluženo pobijedili, zaista timski, i osvojili trofej".
Do prvog evropskog trofeja u klupskoj istoriji, prvog nakon posljednje od pet titula prvaka Turske 1996. godine, Halkbanka je stigla na impresivan način, sa 11 pobjeda i samo jednim porazom, i to u 1. kolu u gostima od poljske Delekte iz Bidgošća.
Od tog trenutka je krenula dominacija, jer su Vukovićevi izabranici u narednih 11 mečeva, u revanšu protiv Delekte, te dva puta protiv holandskog Cvolea, ruske Iskre iz Odincova, belgijskog Roselara, ruske Lokomotive i italijanske Latine izgubili samo četiri seta.
"Mislim da u evrokupovima niko nije bio tako ubjedljiv kao mi, a ako imamo u vidu da se najkvalitetnija odbojka igra u Poljskoj, Rusiji i Italiji, naš rezultat dovoljno govori. Do trofeja smo pobijedili sve predstavnike najjačih odbojkaških liga Evrope", ističe trener Halkbanka, koji je postao drugi turski klub koji je osvojio evropski trofej, nakon Arkaša 2009. godine u Čelendž kupu.
Vuković ističe da je se od prvog meča osjećao veliki pritisak, ali onaj pozitivni.
"Banci (generalni sponzor kluba, prim. a.) je trebala promocija, potpuno razumljivo jer odavno nije bilo rezultata. U revanšu je napravljen zaista vrhunski spektakl. To je podrazumijevalo mnogo vremena koje su igrači proveli sa medijima, na snimanju nekih džinglova, čega sve ne. Sama utakmica je bila festival sporta, muzike, navijanja. Zaista svaka čast svima. Takvu iskrenu radost svih ljudi iz uprave kluba i banke odavno nijesam vidio. Pored istorijskog uspjeha, mislim da je ovaj trofej i strateški važna stvar za budućnost kluba. Sada će fokus biti da se sljedeće godine igra Liga šampiona", zaključio je Vuković.
Čast i ponos zbog velikog rezultata
Činjenica da je prvi Crnogorac u istoriji koji se domogao evropskog trofeja u klupskoj odbojci, za njega, kako kaže, predstavlja „veliku čast i ponos”.
"Iskreno, čini mi se da još nijesam svjestan koliko je ovo veliki rezultat u mojoj karijeri", rekao je Vuković, uz napomenu da je emotivno i fizički ispražnjen nakon ovog finala.
Osim Halkbanke, Vuković je trenirao Budućnost (bio je prvi trener koji je vodio u Prvoj ligi SR Jugoslavije), Budvansku rivijeru u dva navrata (pet i tri i po godine) i Al Ain iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (titula). U prvom mandatu je sa Budvanima osvojio titulu (prvu u istoriji kluba i crnogorske odbojke) i Kup u SR Jugoslaviji, dok je u drugom, u nezavisnoj Crnoj Gori osvojio tri titule (2009, 2010, 2011) i dva Kupa (2010, 2011), i izborio plasman u osminu finala Lige šampiona, što je najveći uspjeh u istoriji crnogorske klupske odbojke.
Vuković je bio prvi selektor Crne Gore u nezavisnoj državi. Osim Crne Gore, vodio i reprezentaciju bivše SR Jugoslavije, odnosno Srbije i Crne Gore (2003. srebro u Svjetskoj ligi, nakon nezaboravnog finala u Madridu protiv Brazila (2:3), u meču koji je zvanično proglašen za najbolji u istoriji svjetske odbojke), zatim Egipat (2005. godine je osvojio Kup Afrike i Mediteranske igre u španskoj Almeriji), Ujedinjene Arapske Emirate (osvojio je Prvenstvo zaliva), a do sredine novembra prošle godine bio je i selektor Slovenije, sa kojom je ostvario najbolje rezultate u istoriji “zmajčeka”, izborivši plasman na Evropsko prvenstvo u Austriji 2011. godine.
Pod njegovom komandom, Slovenci ne samo da su upisali prvu pobjedu na prvenstvima Evrope, već su i prošli u osminu finala, a iste godine su osvojili bronzu u Evropskoj ligi, prvu u istoriji zemlje u takmičenjima pod okriljem Evropske odbojkaške konfederacije.
Galerija
Bonus video: