Muzičko putovanje od rane ere bečkog valcera i operete srednjeg XIX vijeka pa sve do međuratnog perioda, kada filmovi postaju glavni mediji za izvođenje opereta i muzičke drame, obilježilo je koncerte u Podgorici i Tivtu, održane u okviru ciklusa “Pozdarvi iz Austrije III”.
“Po reakcijama publike mislim da smo uspjeli da svu radost muziciranja koju smo mi osjećali prenesemo na njih"
Koncerte posvećene najpoznatijim djelima bečke muzike i vrhunskim dometima operete izvodio je Crnogorski simfonijski orkestar pod dirigentskim vođstvom maestra Uve Tajmera, zajedno sa koncert majstorom Nandorom Sederkenjijem i mladom sopranistkinjom Brigitom Šimon.
Nakon nastupa na sceni Crnogorskog narodnog pozorišta u Podgorici, poznati austrijski muzičari podijelili su sa “Vijestima” utiske sa koncerta i prokomentarisali koje su to sličnosti crnogorske sa bečkom muzikom.
“Crnogorska publika potvrdila je da joj je jezik muzike dobro poznat"
“Svaki od koncerata koji smo imali sa Crnogorskim simfonijskim orkestrom je bio uspješan. Svi smo oduševljeni i pod jakim utiskom“, kazao je maestro Tajmer, a prvi nastup sa crnogorskim simfoničarima ostavio je poseban utisak na mladu sopranistkinju Šimon, koja je kazala da je osjetila veliko uzbuđenje i radost zbog saradnje sa jednim ovakvim orkestrom.
“Po reakcijama publike mislim da smo uspjeli da svu radost muziciranja koju smo mi osjećali prenesemo na njih, a to je ono što me posebno čini srećnom”, prokomentarisala je Šimon.
Koncert majstor Sederkenji, koji peti put nastupa sa Crnogorskim simfonijskim orkestrom, takođe nije krio zadovoljstvo nakon koncerta u Podgorici, ističići da su se crnogorski simfoničari “nakon početnog nepovjerenja sada već prepustili muziciranju sa njim”.
“Mislim da se napredak, koji je Crnogorski simfonijski orkstar napravio od moje prve posjete, mogao čuti i osjetiti"
Sederkenji je prokomentarisao da muzika predstavlja jedan poseban jezik koji razumiju svi narodi.
“Crnogorska publika potvrdila je da joj je jezik muzike dobro poznat. Kada mi muzičari damo svoj maksimum na sceni, što je nesumnjivo bio slučaj i ovog puta, onda je i pozitivna reakcija publike neizbježna. Srećan sam zbog toga”, komentariše Sederkenji.
Uspješnosti koncerta doprinio je i raznolik repertoar smatra maestro Tajmer, ali i bliskost dviju kultura.
“Rekao bih da je našim kulturama muzika u krvi”, kazao je Tajmer. On je iskoristio priliku da pohvali članove orkestra, naglašavajući “vidan” napredak u muziciranju.
“Mislim da se napredak, koji je Crnogorski simfonijski orkstar napravio od moje prve posjete, mogao čuti i osjetiti. Nadam se da sam i ja doprinio predstavljanju kako treba izvoditi bečku muziku.
Poslije koncerta mi je prišao jedan muzičar iz prvih gudača i kazao da bi trebalo da dolazim češće zato što oni sad počinju da shvataju šta je to šta karakteriše bečku muziku, ali je takođe kazao da je taj način osjećaja muzike srodan načinu na koji Crnogorci doživljavaju muziku”, kaže Tajmer, dodajući da se nada da će zaista imati mogućnost da i dalje dolazi u Crnu Goru i nastupa sa Crnogorskim simfonijskim orkestrom.
Talentom do mogućnosti
Sopranistkinja Brigita Šimon je do sada ostvarila značajne uloge i dobila brojne nagrade. Ipak, kako kaže, od svih nagrada važnije je da mladi umjetnik ima priliku da nastupa i predstavlja se publici. “ U Beču, kolijevci muzike, postoji mnogo mogućnosti da se predstavite, ima mnogo festivala.
Moj Univerzitet u Beču organizuje produkcije opera koji mladim ljudima daje mogućnost da pokažu talenat. Naše je samo da budemo aktivni, trudimo se, a mogućnosti se same otvaraju“, kazala je Šimon. Ona dodaje da joj je u napredovanju izuzetno bitno mišljenje stručnjaka jer samo tako može da ide dalje.
“Za mladog umjetnika je od velikog značaja da pored puno strpljenja, snage i energije, ima oko sebe ljude koji mu pomažu i daju podstrek za razvijanje karijere. Imala sam puno sreće jer sam okružena ljudima koji su bili voljni da mi pomognu i koji su, prije svega, vjerovali u mene i moju snagu da mogu da stojim na sceni i da mogu da iznesem svaku ulogu”, zaključuje mlada umjetnica.
Bonus video: