U znak protesta zbog izbacivanja rvanja iz olimpijskog programa za 2020. godinu, predsjednik Bugarske rvačke federacije Valentin Jordanov vratio je danas zlatnu medalju sa Olimpijskih igara u Atlanti 1996.
On je to najavio u pismu upućenom predsjedniku Međunarodnog olimpijskog komiteta Žaku Rogu.
"Ovim činom izražavam solidarnost sa milionima sportista i ljubitelja ovog sporta koji osuđuju preporuku MOK", rekao je 53-godišnji Jordanov, sedmostruki svjetski šampion, koji je takođe i sedmostruki evropski šampion.
Jordanov je naglasio da je rvanje "sastavni dio olimpijskog pokreta i jedan od osnivača drevnih i modernih Olimpijskih igara".
Bugarski rvači osvojili su ukupno 16 titula, što čini rvanje jednim od najuspješnijih sportova u Bugarskoj.
Jordanov, jedini rvač koji je osvojio deset medalja na šampionatima svijeta, povukao se 1996, odmah posto je osvojio zlato u Atlanti u kategoriji do 52 kilograma.
On je naglasio da je Rog uspio u nečemu u čemu su mnogi političari omanuli.
"Rog je bezrezervno ujedinio Rusiju, SAD i Iran u jednom cilju - da sačuvaju rvanje, bez kog Olimpijske igre više neće biti iste", rekao je Jordanov.
Dvostruki olimpijski šampion u rvanju grčko-rimskim stilom Armen Nazarijan najavio je štrajk glađu zbog odluke da se rvanje izbaci sa Igara.
Nedjelju dana po objavljivanju preporuke MOK o izbacivanu rvanja, predsjednik Međunarodne rvačke federacije (FILA) Rafael Martineti podnio je ostavku, a za vršioca dužnosti izabran je Srbin Nenad Lalović.
Izvršni komitet MOK-a je u lepezi od 25 sportova koji će biti na Igrama zadržao moderni petoboj, a rvanje ima teoretsku šansu da se odmah vrati u olimpijsko okrilje, pošto će se za to upražnjeno mjesto boriti sa još sedam sportova, a to su bejzbol/softbol, karate, vožnja rolerima, sportsko penjanje, skvoš, surfovanje i vu-šu.
MOK će konačnu odluku o novom članu olimpijske porodice donijeti na zasijedanju u Buenos Airesu od 7. do 10. septembra.
Bonus video: