Filmski reditelj, scenarista, kritičar i istoričar filma Dinko Tucaković umro je juče u 53. godini u Beogradu.
Tucaković je rođen je 1960. godine u Zenici. Srednju školu završio je u Sarajevu, a diplomirao na Fakultetu dramskih umjetnosti u Beogradu 1984. godine u grupi za film i TV režiju.
Režirao je filmove „Država mrtvih“ i „Šest dana juna“. Filmski teoretičar i kritičar, pisao je za sve glavne jugoslovenske časopise, kao i za „Positiff sight and sound“.
Tucaković je i autor više filmskih knjiga od kojih su najznačajnije „Tajni život filma“ i „Stranci u raju“. Radio je kao selektor više srpskih nacionalnih filmskih festivala, a bio je i član žirija Fiprescija u Ansiju, Beču i Kanu 2000. godine.
Njegovi filmovi su učestvovali na međunarodnim filmskim festivalima među kojima su “Berenice” (Madrid), “Six days in june” (Selb) i “The letter” (Berlin).
Dobitnik je brojnih nagrada filmskih festivala. Tucaković je bio programski direktor Jugoslovenske kinoteke, predsjedavajući Savjeta FEST-a, a radio je i kao filmski kritičar za časopis „Vreme“.
Reditelj i upravnik Muzeja kinoteke Dinko Tucaković bio je čovjek koji je zaista razumio i volio film, ističu njegove kolege iz Jugoslovenske kinoteke.
"Jugoslovenska kinoteka je 23 godina sa ponosom najavaljivala kulturne, intelektualne i kreativne podvige Dinka Tucakovića - upravnika Muzeja kinoteke, filmskog i TV reditelja i scenariste, novinara, esejista, erudite - čovjeka koji je zaista razumeo i volio film", navodi se u saopštenju te ustanove.
Vijest o njegovoj smrti Kinoteka objavljuje "sa dubokom nevjericom i uznemirenjem", ali ističe da je Tucakovć "neumorno ugrađivao sebe u put kojim će Kinoteka ići još zadugo".
Dinko Tucaković nedavno je gostovao u Crnoj Gori kada je održano njegovo autorsko veče u prostorijama Matice srpske.
Tom prilikom je govorio da od kad je osnovana Jugoslovenska kinoteka 1949. godine, ukazom maršala Tita, nema gotovo nijedne generacije koja tu nije ostavila trag i koja se nije dodatno odškolovala u Muzeju jugoslovenske kinoteke kao i da je jedna od najvažnijih stvari omogućiti publici da se upozna sa svojim omiljenim autorima.
Bonus video: