U Baru “operiše” šest kriminalnih grupa, Luka Đurović drži primat

Neka od najpoznatijih imena barskog kriminalnog miljea već duže su u Spužu
593 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 19.02.2013. 20:00h

U “bijeloj knjizi” ili dokumenatu OCTA - Procjena opasnosti od organizovanog kriminala u Crnoj Gori piše da u Baru stalno “operiše” šest kriminalnih grupa, koje se bave raznim nelegalnim poslovima, mahom, švercom droge, zelenašenjem, reketiranjem i pranjem para...

Klan, koji vodi Luka Đurović, drži primat u Baru, a policija vjeruje da je po hijerarhijskom uređenju, broju članova, vezama u inostranstvu ali i finansijskoj moći njegova grupa najorganizovanija i najjača.

Procjene su da se u klanu Đurovića nalazi najmanje 10 stalnih članova, ali da u mreži ima na desetine saradnika, koji imaju jasnu ulogu u klanu

Ovaj klan, kako vjeruje policija, a piše u OCTA, se finansira od međunarodnog šverca kokaina u inostranstvu, a vjeruje se da za taj šverc koriste i blizinu Luke Bar.

Ovaj klan od septembra prošle godine nalazi se na udaru policije, koja je mjesecima provjeravala njihove poslove, restorane, hotele, automobile, stanove...

Procjene su da se u tom klanu nalazi najmanje 10 stalnih članova, ali da u mreži ima na desetine saradnika, koji imaju jasnu ulogu u klanu.

Luka Đurović nije u rodbinskim vezama sa Slobodanom Đurovićem Kardinalom, kako su to u nekoliko navrata mediji iz drugih država regiona objavljivali.

Armin-Muša Osmanagić u policijskim dokumentima označen je kao vođa drugog klana u Baru, a vjeruje se da novac zarađen od nelegalnih poslova “peru” kupovinom nekretnina i ulaganjem u legalne poslove - restorane, kazina, kockarnice...

Armin-Muša Osmanagić

Vođa ovog klana neformalno je dovođen u vezu sa ubistvom urednika “Dana” Duška Jovanovića, međutim, njegovo učešće u ubistvu nikada nije dokazano.

Za ova dva klana važi da su u velikom rivalstvu, a upućeni tvrde da je malo potrebno da dođe i do međusobnih sukoba, pa se zbog toga pretpostavlja da Đurović koristi blindirani “mercedes ”, dok Osmanagić u svoj džip ne ulazi prije nego što ga ne provjere njegovi pratioci.

Veselin Bujić, otac osumnjičenog Šćepana Bujića, decenijama se pominje kao vođa jakog klana, čija je specijalnost, kako piše u policijskim bilježnicama, reketiranje i zelenašenje.

Bujić je godinama bio akter brojnih vatrenih obračuna, ali nakon njegovog odlaska u zatvor zbog ranjavanja sugrađanina Gorana Anđelića zvanog Makaza, primat u poslovima ali i “kabadahijskom” ponašanju preuzeli su njegovi sinovi.

Veselin Bujić

Policija smatra da sve grupe rade po principu “rođačkih veza”, ali grupacija okupljena oko mlađanog Šćepana Bujića važi za veoma agresivnu, nasilnu ali i po danonoćnom nošenju oružja. Policija je iz ove grupe u protekle dvije godine često privodila Bujića, Jovana Klisića, Nikolu Vujovića i Marka Gojčevića, koji su sijali strah po sutomorskim diskotekama i plažnim barovima.

Ova grupa poznata je po maltretiranju običnih građana, a žrtve su voljnije da trpe batine nego da se odvaže da ih prijave vlastima. Upravo zbog toga gotovo sve policijske prijave su odbačene kod tužioca.

Četvrta grupa okupljena oko braće Dragoslava i Duška Ivanovića, za koju se u službenim zabilješkama vodi da su se takođe bavili kamatašenjem i reketiranjem, duže vrijeme nije eksponirana i izbjegava konfrotacije sa ostalim klanovima, jer su Ivanovići godinama bili mete oružanih napada rivala iz podzemlja.

Osim pranja novca preko nekretnina i lokala, ove grupe aktivno zakupljuju plaže preko trećih lica i na osnovu toga ljeti ostvaruju enormnu zaradu izdavanjem u podzakup štandova na tim plažama u Budvi, Baru i Sutomoru.

U Baru jak klan ima i Nikola Spasojević, na kojeg je u prethodnoj deceniji više puta pucano. Povezivan je sa braćom Duškom i Darkom Šarićem, ali i odbjeglim Safetom Kalićem u čijem stanu u Podgorici je i uhapšen prije nekoliko godina, jer je policija, navodno, osujetila plan likvidacije Veska Bujića.

Iako je suđeno desetočlanoj grupi Spasojevića, svi su oslobođeni optužbi za pokušaj likvidacije Bujića.

U Baru povremeno ili stalno operiše i grupa braće Stojana i Vlada Sekulovića, koji su u policijskim kartotekama poznati kao vlasnici barova u Sutomoru, ali i naslničkom ponašanju.

Neka od najpoznatijih imena barskog kriminalnog miljea već duže su u Spužu - iza rešetaka je već godinama Ljubo Bigović, koji je osuđen zbog učešća u ubistvu policijskog funkcionera Slavoljuba Šćekića, a u ZIKS-u se nalazi i mlađa generacija tog klana Alen Peročević, koji je uhapšen zbog prodaje droge.

Galerija

Bonus video: