Suvo voće umjesto grickalica

Suvo voće u sebi sadrži prilično velike količine bitnih hranljivih supstanci, i to u adekvatnim količinama i predstavlja bogat izvor minerala
108 pregleda 1 komentar(a)
Ažurirano: 19.02.2013. 15:46h

Iako mnogima nije privlačno kao svježe voće, suvo voće ima svojih prednosti, zato što sadrži dosta vitamina, minerala, "zdrave šećere" i predstavlja izuzetan izvor energije.

Suvo voće se može podijeliti u dvije grupe – mesnato voće i suvo voće. Ukoliko je unutrašnji dio sočan kao i spoljašnji kada je voće u svojoj punoj zrelosti, takvo voće se stavlja u grupu mesnatog i svježeg. S druge strane, suvo (koštunjavo) voće odlikuje se unutrašnjim i spoljašnjim dijelom koji su "bez vode" i nisu sočni, kao i svojim spoljašnjim izgledom, koji je "istanjen i sabijen".

Suvo voće pozitivno utiče na zdravlje ljudi, jer predstavlja prirodu u malom.

Suvo voće u sebi sadrži prilično velike količine bitnih hranljivih supstanci, i to u adekvatnim količinama i predstavlja bogat izvor minerala, vitamina i enzima. Lako se vari i ima velikog udjela u prečišćavanju naše krvi, kao i čitavog sistema za varenje. Pored toga što može da se jede u svom izvornom "suvom" obliku, od suvog voća se prave i kompoti koji su veoma zdravi za organe za varenje.

Koje suvo voće jesti?

Na našem tržištu može se naći po relativno povoljnim cijenama sljedeće suvo voće: šljive, grožđe, smokve, jabuke, urme, brusnice, smokve, kajsije, ananas, banane… Od koštunjavog voće izdvajamo: orahe, badem, kesten, lješnik i kikiriki.

Bolje jesti suvo voće nego grickalice

Bolje je jesti suvo voće (bez dodatnog šećera ili soli) nego neke grickalice kao što su smoki, čips, krekeri, praline, čokolade, kolači, torte, bombone… i to iz više razloga: cijena, kalorije, šećeri, gojaznost, zdravlje…

Ako pogledamo cijene, 100 grama bilo kog suvog voća jeftinije je nego 100 grama čokolade, filovanog keksa, napolitanki, smokija, čipsa, slanih kokica, grisina, pralina ili čokoladnih bombona.

Što se tiče šećera, suvo voće sadrži voćne šećere dok "industrijski slatkiši" uglavnom sadrže bijeli šećer, aditive i konzervanse. Vitamina i minerala, naravno, ima mnogo više u suvom voću nego u "industrijskim grickalicama", i to u prirodnom obliku, a ne u vidu dodataka ishrani.

Kalorije

Predrasuda je da suvo voće sadrži "mnogo" kalorija. Sto grama suvog voća u prosjeku sadrži 290 kCal, dok slatkiši (keks, čokolade, praline…) sadrže 400-600 kCal.

Navodimo energetske vrednosti (kCal) pojedinog suvog voća (u 100 grama): ananas 260, banana 287, brusnice 308, suvo gržđe 246, jabuka 280, kajsija 300, smokve 213, šljive 268, urme 284, lješnik 646, kikirike 570, pistaći 568.

Značaj suvog voća

Osobe čiji je dio svakodnevne ishrane i suvo voće imaju zdravlje uvijek na visokom nivou. Još jedna od pozitivnih strana suvog voća jeste ta što se može upotrijebiti prilikom liječenja bolesti čiji je glavni uzrok unos neprirodne i obrađene hrane. I pored svoje minijaturnosti, orasi i suvo grožđe, na primjer, snabdevaju nas izuzetno velikim količinama energije.

Kako suvo, tako je i svježe voće veoma bitno za sveukupno zdravlje. Pored toga što predstavljaju vrlo zdravu hranu, odlikuju se i brojnim ljekovitim karakteristikama.

Galerija

Bonus video: