Osnovno državno tužilaštvo podnijelo je juče Osnovnom sudu u Podgorici optužnicu protiv policajca Milenka Miće Rabrenovića (44), zbog sumnje da je počinio krivično djelo ugrožavanje sigurnosti novinarke “Vijesti” Olivere Lakić , njene kćerke M.L. i njene cimerke I.L., rečeno je “Vijestima u tužilaštvu.
Rabrenović je optužen da je “svjestan svog djela čije izvršenje je htio i znajući da je njegovo djelo zabranjeno, ugrozio sigurnost više lica”.
Za to krivično djelo predviđena je kazna zatvora od tri mjeseca do tri godine zatvora.
Tužilaštvo je mjesecima vodilo istragu protiv dugogodišnjeg šefaa obezbjeđenja bivšeg direktora Uprave policije Veselina Veljovića, jer se došlo do sumnji da je on 9. februara 2011. godine, sa njemačkog broja, pozvao novinarku Jasminu Muminović, a potom, predstavljajući se kao “Boško”, nikšićkim akcentom uputio uvrede, psovke i teške prijetnje na račun Lakićeve, njene kćerke i cimerke sa kojom je u to vrijeme živjela tokom studija u inostranstvu.
Narednog dana stigla je nova poruka za novinarku “Vijesti”, a Tužilaštvo u optužnom predlogu vjeruje da je Rabrenović sa drugog mobilnog aparata i iste kartice Muminovićevoj poslao SMS poruku, tražeći od nje da prenese “pozdrave Lakićevoj”...
Smatraju da je Rabrenović u produženom trajanju izvršio krivično djelo “ ugrožavanje sigurnosti”, a ključni dokaz su identifikacioni brojevi mobilnih aparata i kartice, koji su korišćeni tokom upućivanja prijetnji novinarki “Vijesti”.
Tokom istrage tužilac Saša Čađenović ispitao je osumnjičenog Rabrenovića, koji se čudio kako je to on doveden u vezu sa prijetnjama novinarki.
Saslušan je i Veljović, koji je negirao da ima ikakve veze sa prijetnjama.
Tokom istrage, urađena su brojna vještačenja, upoređivanje telefonskih listinga i baznih stanica, što je dovelo da tužilac podigne optužnicu protiv Rabrenovića.
Ovo je druga istraga koja se vodi povodom prijetnji novinarki Lakić, a poslije 713 dana, optužnica protiv Rabrenovića donijela je potpuno nove dokaze u odnosu na one fingirane, sa kojima se izašlo tri dana nakon što je prijećeno novinarki.
Tada je nađen dobrovoljac iz Danilovgrada Milan Grgurević, za kojeg se kasnije tokom sudskog postupka utvrdilo da nema nikakve veze sa prijetnjama i da se lažno prijavio.
Grgureviću se ponovo sudi zbog lažnog prijavljivanja, a svi svjedoci i dokazi ponovo upućuju da se on po nečijem nagovoru lažno prijavio da je on prijetio Lakićevoj.
Lakićeva se na meti uznemiravanja, prijetnji ali i fizičkog napada našla nakon što je mjesecima istraživala poslovanje fabrike “Tara” u Mojkovcu.
Godinu nakon tih prijetnji, Lakić je i fizički napadnuta ispred vrata zgrade u kojoj živi, a zbog tog napada, na devet mjeseci robije osuđen je Zabjelčanin Ivan Bušković (30), ali se u postupku zvanično nije našao motiv zbog kojeg je on to uradio.
Šefa čuvao i kući
Osumnjičeni Rabrenović bivši je pašenog Veselina Veljovića, a pet godina bio pripadnik Specijalne jedinice policije, a od 2005. godine brinuo se o bezbjednosti tadašnjeg prvog direktora Uprave policije.
Rabrenović se tokom ispitivanja tužiocu Saši Čađenoviću kazao da se godinama o bezbjednosti Veljovića bavio na poslu, ali i kada se nalazio u svojoj kući. Iako mu je to u opisu posla, on je naveo da Veljovića nije pratio na službenim putovanjima u zemlji i inostranstvu, a pojasnio je i da ga kao tjelohranitelj nije čuvao prilikom njegovog kretanja “kroz grad”.
Pokušavali da zaustave istragu
Pred kraj prošle godine u jeku istrage protiv Milenka Miće Rabrenovića, a upravo na dan kada je u svojstvu svjedoka ispitan i Veselin Veljović, uhapšen je šef kriminalistike u Budvi Siniša Stojković.
On se sumnjiči da je pokušao da utiče na tužiteljku Ljiljanu Klikovac da se prekine istraga protiv Rabrenovića, pojašnjavajući joj da je to odluka “političkog vrha”.
Tužilaštvo je u saopštenju navelo da je Stojković rekao tužiteljki da bi ta istraga mogla da poremeti izbor Veljovića na mjesto direktora ANB-a, ali i Vladana Jokovića da dođe na mjesto novog prvog čovjeka Uprave policije.
I Veljovića ću dočekati
“Trebalo je da prođe 724 dana da dočekam da se se optuži onaj iz čijih je prljavih usta izašla brutalna prijetnja upućena mom djetetu. Od prvog trena sam znala i govorila da su ta prljava usta - usta prljavog policajca, da ću ga naći i da će kad tad sjesti na optuženičku klupu.
To sam dočekala, a dočekaću i nalogodavca - njegovog bivšeg šefa Veselina Veljovića. Uzalud su mi prijetili, zastrašivali me, podmetali, opstruirali, ogovarali i tukli. Nijesam ni prvi, a nažalost ni poslednji novinar kome su to radili. Ali se nadam i borim se da budem poslednji novinar kome su prijetili da će mu silovati dijete. Strah majke koja takvu prijetnju čuje, dok joj je dijete stotinama kilometara daleko od doma, još je užasniji kada takvu prijetnju uputi onaj koji je policijskom uniformom obavezan da zaštiti.
Stidi li se neko danas zbog toga ili je i to 'čin neodgovornog pojedinca'? Umjesto onih kojima je to posao, ja sam ga sama tražila i našla i njegovo ime predala tužilaštvu sa punim i bezrezervnim povjerenjem da će mi pomoći da dođem do istine i pravde.
Porazna je i sramna činjenica da niko od skoro pet hiljada policajaca nije htio ili nije smio da istraži i procesuira čovjeka koji je to uradio, iako je mnogo onih koji su znali i njegovo ime i motiv. Hvala im što su mi, iako šapatom, rekli. Ali se zato neki od njih nijesu ni malo štedjeli kad su podmetali dobrovoljca.
Ostvarila sam najvažniji cilj i sad mogu ponovo da uzmem svoje ničim uprljano pero. Policajac Mića Rabrenović neće svoju policijsku značku nikad i nije jedini koji neće”, navela je u izjavi Lakić.
Galerija
Bonus video: