Niko ne zna gdje su Kalić i Šarić

Uprava policije putem međunarodnih potjernica traži 523 osobe - odbjegli Rožajac najtraženiji Crnogorac u bazi Interpola
186 pregleda 16 komentar(a)
Ažurirano: 05.01.2013. 14:49h

Za dvije sedmice navršiće se tri godine od kako je srpska policija raspisala crvenu međunarodnu potjernicu za odbjeglim Pljevljakom Darkom Šarićem, koji se optužuje za međunarodni šverc kokaina.

Šariću se zvanično od 21. januara 2010. godine, kada je tajno naspustio Crnu Goru gubi svaki trag, a njegovo ime je na listi najtraženijih regionalnih bjegunaca.

Kako je Šarić zvanično od 2005. godine srpski državljanin, ali i zbog toga što je potjernicu rapisao NCB Interpol iz Beograda, crnogorska policija putem Interpola o njemu dobija samo šture podatke.

Za crnogorsku policiju trenutno najtraženiji bjegunac je Rožajac Safet Sajo Kalić (43), kojem se od avgusta 2011. godine gubi svaki trag.

I pored toga što je potraga za Kalićem prioritet NCB-a Podgorica, o njemu do sada nijesu stizali neki konkretni podaci

Hapšenje Kalića prioritet je u radu Nacionalnog biroa Interpola Podgorica, koji preko policijskog sistema razmjenjuje podatke o njemu.

I pored toga što je potraga za Kalićem prioritet NCB-a Podgorica, o njemu do sada nijesu stizali neki konkretni podaci, ali ni detalji gdje se tačno nalazi.

NCB Interpol Podgorica do sada je uputio niz urgencija kolegama u Turskoj, Njemačkoj, Srbiji i Kosovu, ali i u još nekoliko zemalja, tražeći podatke o Rožajcu.

“Podaci o njemu se često razmjenjuju ali to još uvijek nije dovelo do lociranja ili hapšenja”, rečeno je “Vijestima” u UP:

Operativni podaci policije ukazuju da se Kalić, najvjerovatnije, nalazi u Turskoj, gdje već više od deceniju ima kuće, ali i razvijenu poslovnu imperiju.

Potraga za Kalićem, koji je označen kao regionalni narkobos, pokrenuta je u ljeto 2011. godine kada je specijalno tužilaštvo za borbu protiv organizovanog kriminala pokrenulo postupak protiv njega, brata Mersudina Kalića i supruge Amine.

Optužnica Kaliće tereti da su se od 2005. do juna 2011. udružili da u legalne finansijske tokove Crne Gore ubace novac, koji su zaradili prodajom droge u Njemačkoj. Tužilaštvo vjeruje da su oni kupovinom nekretnina i firmi u Crnoj Gori “oprali” 8.523.308 eura, koje je zaradila kriminalna organizacija, čiji je jedan od organizatora, navodno, bio Mersudin Kalić, zbog čega je pravosnažno osuđen u Njemačkoj.

Suđenje Kalićima, koji u Rožajama, ali na sjeveru i jugu imaju porodičnu imperiju, je u toku u bjelopoljskom Višem sudu, a odbjeglom Safetu se sudi u odsustvu.

Na međunarodnim potjernicama osim Kalića nalazi se još 60-ak Crnogoraca, koje naša ali i druge zemlje članice Interpola traže preko tog policijskog kanala.

“Kada se neko lice međunarodno potražuje, ne postoji uvijek egzaktan podatak o njegovom državljanstvu, tako da ne možemo govoriti o preciznom broju crnogorskih državljana koji se potražuju po međunarodnim potjernicama”, odgovoreno je “Vijestima” iz UP.

Na potjernici Interpola nalaze se saradnici odbjeglog Pljevljaka Darka Šarića, njegova desna ruka Goran Soković, ali i Bjelopoljac Dejan Šekularac, koje je srpska policija označila da su bili visokokotirani u kriminalnoj narkoorganizaciji.

Zasad crnogorska policija, koja i ne mora biti obaviještena o njihovom kretanju i mjestu skrivanja, nema podatke o tome gdje se možda nalaze Soković i Šekularac, koji su nekoliko mjeseci nakon operacije “Balkanski ratnik”, u oktobru 2009. godine, boravili u Crnoj Gori.

Crna Gora traži 523 osobe

Nacionalni centralni biro Interpola Podgorica trenutno na međunarodnom nivou traži 523 osobe, a potjernice su raspisane po naredbama nadležnih pravosudnih organa u Crnoj Gori za djela koja su počinjena u našoj zemlji.

“Međunarodna prekogranična saradnja Uprave policije Crne Gore sa policijama drugih zemalja je izuzetno uspješna i odnosi se na razmjenu obavještajnih podataka samoinicijativno ili po zahtjevu za sva krivična djela sa elementom inostranosti, sa posebnim osvrtom na teška krivična djela i krivična djela organizovanog kriminala”, saopštila je policija.

Nacionalni centralni biro Interpola Podgorica trenutno na međunarodnom nivou traži 523 osobe

Za godinu raspisali čak 170 potjernica

Crnogorski Interpol prošle godine raspisao je 170 međunarodnih potjernica, a po kojima je u inostranstvu uhapšeno 75 osoba.

U Crnoj Gori od 1. januara do 1. decembra 2012. godine po stranim potjernicama uhapšeno je 35 osoba, a iz Crne Gore drugim zemljama izručeno je 22 sa potjernica. Iz drugih zemalja Crnoj Gori je izručeno 75 osoba, koje je tražio NCB Interpol Podgorica.

“Najznačajnija saradnja ostvarena je na polju traganja za licima po međunarodnim potjernicama i na polju suzbijanja krivičnih djela u vezi s opštim kriminalom, privrednim kriminalom, krijumčarenjem narkotika i organizovanim kriminalom”, rečeno je u UP.

Galerija

Bonus video: