Liječenje "na svoju ruku" nikome nije strano, čak ni slavnim ličnostima. Evo šta su oni sve koristili 2012, a da sebi uopšte nijesu pomogli.
“Strašni talent sudija“ Sajmon Kauel sa sobom nosi minijaturne kapsule sa kiseonikom, zvijezda "Ljudi sa Menhetna" Dženuari Džouns više voli pilule osušene placente, dok zvijezda britanskih sapunica Petsi Palmer utrljava granule kafe u kožu.
Na godišnjoj listi najgore iskorišćenih naučnih dostignuća, koju sastavlja grupa SAS (Sense About Science), našao se i američki predsjednički kandidat Mit Romni koji je pitao zašto se u avionu ne otvaraju prozori kada izbije požar. Olimpijski plivač Majkl Felps se na listi našao zbog obraloženja zašto je mokrenje u bazenu u redu.
SAS je zbog toga pozvao naučnike da odgovore na ove pseudonaučne tvrdnje koje bogati i slavnih stalno iznose.
Romniju, koji se glasno u septembru zapitao zašto posada aviona jednostavno ne otvori prozore kada u letelici izbije požar, inženjer Džejkob Vitfild poručuje: "Na žalost Mite, otvaranje prozora na visini ništa ne bi pomoglo. Ako otvorite prozor tokom leta, sav vazduh bi izleteo napolje jer se vazduh kreće iz kabine koja je pod pritiskom ka nižem pritisku spolja, što bi značilo veću štetu i povrede".
Osušena placenta u pilulama, koju Džonsova koristi od porođaja, nije impresionirala glavnog nutricionistu bolnice Sent Džordž u Londonu Ketrin Kolins.
"Ništa hranjivo nećete dobiti jedenjem placente - bilo da je ona sirova, skuvana ili osušena. Osim gvožđa, koje se može lako naći i u drugim namirnicama, placenta ima toksine i druge nesvarljive materije koje zadržava da ne dođu do bebe u materici", poručuje Kolinsova.
Farmaceut Geri Mos upozorio je Palmerovu da kafein ima efekta na celulit ali da utrljavanje granula kafe u kožu neće funkcionisati jer kafein ne može da "pobjegne" iz granula i uđe pod kožu.
Felpsova tvrdnja da je prihvatljivo piškiti u bazen jer "hlor ubija" urin nije naišla na odobrenje biohemičara Stjuarta Džonsa koji je plivača podsjetio da je "urin suštinski sterilan pa ne postoji ništa što bi i trebalo ubiti".
Za Kauelove "bubice", naučnica u Centru za nauku i medicinu Kej Mičel upozorava da visok nivo kiseonika može biti toksičan, naročito u plućima gdje ga najviše i ima.
"Komentari poznatih idu daleko i brzo i zbog toga je važno da to što pričaju ima smisla", upozoravaju iz SAS-a.
"Nevjerovatni i opasni savjeti o tome kako da izbjegnete rak, poboljšate kvalitet kože ili izgubite kilažu sve su nenormaniji, a na žalost više se njima vjeruje nego nauci, dokazima i istraživanju".
Bonus video: