Tijela koja rastu brzo akumuliraju veća oštećenja tkiva, što za rezultat ima kraći životni vijek, pokazuju najnovija naučna istraživanja.
Da bi došli do rezultata, tim naučnika sa Univerziteta u Glazgovu je napravio eksperiment na 240 riba. Ribe su držali u hladnijim ili toplijim uslovima da bi usporili ili ubrzali njihov razvoj.
Ribe koje su sporije rasle su imale za oko 30 posto duži životni vijek od riba sa normalnom brzinom odrastanja. One koje su brže odrastale su imale 15 posto kraći životni vek od riba sa normalnom brzinom odrastanja.
"Slično bi se desilo i sa mašinama. Ona mašina koja je brzo izgrađena pre će se raspasti. Mašina koja je sastavljana pažljivo i metodično će trajati mnogo duže. Naše istraživanje pokazuje da se isto događa sa telima.
Tijela koja se razvijaju i rastu brže, akumuliraju veću količinu oštećenja tkiva nego ona koja rastu sporo. Sam životni vijek tijela se time skraćuje. Rezultati ovog istraživanja se mogu preneti i na druge vrste, uključujući i ljude, jer je način na koji se organi i tkiva razvijaju dosta sličan.
Od ranije je poznato da djeca koja se u ranijim fazama života razvijaju brzo, kasnije u životu imaju veći rizik od kardiovaskularnih oboljenja", rekao je profesor Neil Metcalfe sa Instituta za biodiverzitet, životinjsko zdravlje i komparativnu medicinu Univerziteta u Glazgovu.
Bonus video: