Srednjoškolci u autobusima na liniji 22 bacaju petarde, puše, vrište...

"Podnijeli smo prijavu policiji, pa će se pronaći počinioci. Kad mu roditelj plati odštetu za majstore i vozilo koje ne radi, onda će sve biti drugačije"
71 pregleda 29 komentar(a)
Ažurirano: 14.12.2012. 16:18h

Grupa srednjoškolaca u dupke punom gradskom autobusu sa oko 170 putnika baca petarde, ljulja autobus čas na jednu, čas na drugu stranu, puši, vrišti i galami... To nijesu scene iz filma, već uobičajena slika od početka decembra u autobusima na liniji 22 koji u večernjim časovima saobraćaju prema Matagužima.

Rijetki putnici stariji od osamnaest godina negoduju i prozivaju đake zbog nevaspitanja, a vozač “harmonike”, nemoćan da bilo šta drugo učini, poziva policiju. I tako iz noći u noć...

Vlasnik preduzeća "BLT", koje vozi prema Matagužima, Božo Bulatović kazao je "Vijestima" da "nema mnogo vajde" od toga što policija dođe i pribilježi štetu koju su djeca napravila, pa se odlučio na konkretnije korake.

"Podnijeli smo prijavu policiji, pa će se pronaći počinioci. Kad mu roditelj plati odštetu za majstore i vozilo koje ne radi, onda će sve biti drugačije", smatra Bulatović.

Vozač Milan Uskoković je prošle sedmice morao da zaustavi autobus na Zabjelu i pozove policiju, nakon što je grupa đaka toliko ljuljala “harmoniku” da su mnogi putnici strahovali da će se prevrnuti. Vlasnik preduzeća “BLT” Božo Bulatović smatra da djeca bacaju petarde utvrđujući ko je jači i ko je šerif u selu

Bulatović je naglasio da vozačima nije svejedno da voze narod, dok im petarde pucaju oko glave.

"To je rizično i opasno za vožnju", kazao je Bulatović.

Koliko je teško voziti u takvom okruženju najbolje zna vozač na liniji 22 Milan Uskoković.

On je prošle sedmice morao da zaustavi autobus na Zabjelu i pozove policiju, nakon što je grupa đaka toliko ljuljala “harmoniku” da su mnogi putnici strahovali da će se prevrnuti. Tvrdi da ne može da preduzme ništa drugo, sem da pozove policiju.

Vandali napadaju i kamenicama, Foto: Boris Pejović

"Malo su prestali od kada dolazi policija, ali me je strah da će se, ako prestanu da dolaze, dešavati iste stvari. Teško je voziti u tim okolnostima. Pred Novu godinu đaci se potpuno promijene, za 180 stepeni... Mi znamo tu djecu iz viđenja... Ipak, ne možemo zbog velikih gužvi tačno da prepoznamo koje je dijete bacilo petardu, ili koja grupa je zaljuljala autobus", rekao je Uskoković.

Bulatović smatra da djeca možda misle mogu da rade šta god hoće, a da im niko - ni tata, ni mama, ni učitelj, ni policija - ništa ne može.

"U ovo vrijeme i u ovom vijeku to je neprimjereno. Bili smo i mi mladi, pa nijesmo smjeli uraditi ništa slično", kazao je Bulatović.

On je istakao da osioni đaci, umjesto da čuvaju autobuse, nanose veliku štetu, lomeći stolice na kojima sjede i oni i njihovi roditelji.

"U Njemačkoj kupim vozilo staro petnaest godina, koje izgleda kao da nije korišćeno. Poslije godinu dana vožnje kod nas, potpuno drugačije izgleda", kazao je Bulatović.

Bulatović je rekao da na gradskim linijama imaju manje problema, da se desi da sjedište bude ispisano, ali nije rijetkost da građani "izrešetaju" autobus, najčešće grudvama, ali i kamenicama.

Novović: Žele da su u centru pažnje

Pedagog Radoje Novović smatra da novogodišnje raspoloženje i prateća atmosfera utiču na ponašanje i emocionalne i kognitivne reakcije svih, pa i omladine i djece.

"Takvo ponašanje kod određenog dijela omladine predstavlja nezadovoljenu potrebu za slobodom, zabavom i moći koju treba da ispolje pred generacijom ili vršnjačkom grupom. Oni sad koriste tu priliku i ambijent da bi bili u centru pažnje i da bi bili glavni, da se zabavljaju, imaju slobodu izražavanja...", kazao je Novović "Vijestima".

On je istakao da većina te potrebe zadovolji na društveno prihvatljiv i konstruktivan način, dok "određeni broj populacije to pokušava da zadovolji na ovaj način".

Galerija

Bonus video: