Albreht Direr bio je i ostao jedan od najpoznatijih umjetnika u istoriji umjetnosti uopšte. Osim izuzetnog talenta za slikarstvo i matematiku, on je imao i veliki dar za - posao.
Direr, rođen 1471. godine, bio je ono što se naziva sveopštim, univerzalnim genijem; slikar, matematičar, bakrorezac, crtač... Odrastao je u porodici zlatara pa je tako i svoju karijeru započeo upravo u radionici svog oca gdje je izučio ovaj zanat.
U to je vrijeme Nirnberg, grad u kojem je rođen i odrastao, bio jedan od glavnih njemačkih umjetničkih centara. Ovdje su se okupljali umjetnici iz cijele ondašnje Evrope – što i nije bilo toliko čudno s obzirom na izuzetno bogatstvo stanovnika ovog grada.
Susreti s radovima ondašnjih renesansnih majstora poput Rafaela i Mikelanđela, trajno su uticali i na Direra
Plemstvo i bogati građani ovdje su više nego negdje drugo bili spremni da potroše pozamašne sume novca kako za slikarska platna tako i za skulpture, kao i za tada vrlo popularne globuse.
Uprkos velikoj kreativnoj energiji koja se u to vrijeme u Nirnbergu osjećala na svakom koraku, Direr je napustio svoj rodni grad i prvo otišao u Švajcarsku, u Bazel, nešto kasnije u Kolmar i Strazbur.
Susret sa renesansnim majstorima
Uprkos činjenici da putovanja u ono vrijeme nisu bila nimalo popularna, Direr je nekoliko godina kasnije (nakon vjenčanja s Agnes Frej, kćerkom jednog nirnberškog bakroresca) otišao u Italiju.
Njegovu umjetnost su mogli svi da priušte
Susreti s radovima ondašnjih renesansnih majstora poput Rafaela i Mikelanđela, trajno su uticali i na Direra. Kada se u posljednjim godinama XV vijeka iz Italije vratio u rodni Nirnberg, ova promjena se mogla vidjeti i na njegovoj spoljašnjosti.
Svojom dugom kosom i karakterističnom bradom i brkovima, Direr je djelovao gotovo egzotično, što mu je na neki način pomoglo i u popularnosti koja je rasla iz dana u dan. Budući da mu je u međuvremenu bilo i samom jasno da je umjetnost bakroreza i drvoreza doveo do samog savršenstva te da od njega u ono vrijeme (a niti kasnije) nije bilo boljeg, Direr je otišao i korak dalje.
Direrova “Apokalipsa“ najbolji je primjer onoga po čemu je sve do danas jedan od najvažnijih umjetnika uopšte
Angažovao je posebne agente koji su imali za zadatak da njegove radove što bolje plasiraju na tržištu i prodaju. Ono što je bilo posebno i što do tada nije u tom smislu postojalo je činjenica da je umjetnik “proizvodio“ radove kako za one najbogatije, za njihove palate i vile ali i za one siromašnije.
Drvorezi "Apokalipsa"
Njegovu umjetnost su mogli svi da priušte. Najveći uspjeh postigao je serijom drvoreza “Apokalipsa“, nastalom tokom 1498. godine. Najpoznatija slika ove serije prikazuje četiri jahača apokalipse koji zemljom siju smrt i uništenje; ratove, glad, bolesti najgore vrste.
Albreht Direr, "Četiri jahača Apokalipse"
Ovi prizori čak i na današnjeg posmatrača naviknutog na okrutne scene nasilja, ostavlja dubok utisak, a tako je bilo i s Direrovim savremenicima. Kolekcionari su se doslovno otimali za ove radove.
Direrova “Apokalipsa“ najbolji je primjer onoga po čemu je sve do danas jedan od najvažnijih umjetnika uopšte: snaga izraza, nevjerovatna mašta, realizam i preciznost u prikazu detalja.
Galerija
Bonus video: