Osuđenik Miomir Mitrović (35) iz Podgorice koji je juče pobjegao iz spuškog zatvora, uhapšen je sinoć oko 20 časova na Koniku, potvrđeno je “Vijestima” iz uprave Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija.
Mitrović je pobjegao oko 11.30 časova, a njegov nestanak primijećen je skoro dva sata kasnije, kada je bilo brojanje za ručak.
Uprava policije o bjekstvu je obaviještena tek nešto poslije 16 časova, jer su do tada službenici Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija pretraživali unutrašnjost zidina spuškog zatvora.
Imao je slobodne vikende
Mitrović je, saznaju “Vijesti”, višegodišnju kaznu od kraja aprila izdržavao u Poluotvorenom odjeljenju Kazneno-popravnog doma (ekonomija) i bio je radno angažovan.
To mu je, kazao je sagovornik iz Uprave ZIKS-a, omogućilo da se kreće kroz unutrašnjost zatvora. Iznenađujuće, kazao je sagovornik “Vijesti”, pobjegao je osuđenik koji je imao mogućnost da izlazi na slobodne vikende.
“Prijavljeno je da je Mitrović pobjegao. On je bio radno angažovan kao redar. Zbog dobrog vladanja koristio je nagradne odmore i slobodne vikende. Nedavno je i bio kući, na vikend”, kazao je sagovornik iz uprave ZIKS-a.
On je pojasnio da su bjegunca prvo tražili u krugu zatvora, i da su, kada je utvrđeno da ga nema, o bjekstvu obavijestili Ispostavu policije u Danilovgradu.
Prema informacijama iz ZIKS-a, koje su kasno sinoć ozvaničene, Mitrović je izdržavao troipogodišnju zatvorsku kaznu, na koju je osuđen zbog više krivičnih dijela. Do kraja kazne ostalo mu je devet mjeseci.
Zatvorenici sa kojima su “Vijesti” juče razgovarale, tvrde da je Mitrović pobjegao u trenutku kada su u dijelu Poluotvorenog odjeljenja bila i dva službenika obezbjeđenja.
“Oko 11.30 časova napustio je zgradu Poluotvorenog odjeljenja. Otišao je nesmetano iako su tu bila dva komandira. Udaljio se preko objekta ekonomije, a zatim je najvjerovatnije preskočio ogradu visoku četiri metra, ili se nekuda provukao.
Zatvorenici sumnjaju
Nije nam jasno kako je pobjegao pored fizičkog obezbijeđenja i pored video nadzora”, kazao je “Vijestima” jedan od osuđenika koji je iznio i sumnju da je Mitrovića neko pustio, budući da je nestanak kasno primijećen. Zatvorenik-očevidac rekao je da je teško zamisliti bjekstvo u prijepodnevnim časovima, preko ograde visoke četiri metra.
“Kada su oni otkrili da ga nema, on je mogao biti ko zna gdje”, kazao je drugi zatvorenik.
Prema nezvaničnim informacijama, iz spuškog zatvora juče su svi službenici obezbijeđenja, prije nego je uprava obavijestila policiju o bjekstvu zatvorenika, morali da dođu na posao, kako bi ga tražili unutar zidina.
Mitrović je koristio povoljnosti, do sada je četiri puta odlazio kući, a poslednji put 23. novembra. Nakon bjekstva organizovana je potraga. Tražili smo ga na adrese koje su nama poznate, za koje smo sumnjali da bi na njima mogao biti, kao i kod onih koji su bili u djela sa njim. Pronašli smo ga oko 20 časova, vraćen je u zatvor
Isti sagovornik kazao je da su nešto prije 17 časova službenici zatvora u Spužu, sa nekoliko automobila pošli da traže Mitrovića na nekoliko lokacija.
Sagovornik “Vijesti” iz Uprave policije potvrdio je da je policija uključena u potragu za odbjeglim zatvorenikom.
Sagovornik iz uprave spuškog zatvora sinoć je kazao “Vijestima” da je Mitrović pronađen oko 20 časova na Koniku. On je pojasnio da u poluotvorenom dijelu spuškog zatvora, iz kog je Mitrović juče pobjegao, nije sistem obezbijeđenja kao u zatvorenim paviljonima ZIKS-a.
“Tamo nemamo jako prisustvo službenika. Zatvorenike prebrojavamo ujutro kad ustanu, kad završe sa radom, i kad krenu na ručak, večeru i spavanje. Dakle, tamo nije pojačan nadzor službenika obezbijeđenja, jer tu kaznu izdržavaju ljudi koji koriste razne pogodnosti, vikende, odmore..”, pojasnio je sagovornik iz uprave ZIKS-a.
Zatvorenik je, pojasanio je on, pobjegao kroz žičanu ogradu, u blizini kontejnera, kada je pošao da baci smeće.
“Mitrović je koristio povoljnosti, do sada je četiri puta odlazio kući, a poslednji put 23. novembra. Nakon bjekstva organizovana je potraga. Tražili smo ga na adrese koje su nama poznate, za koje smo sumnjali da bi na njima mogao biti, kao i kod onih koji su bili u djela sa njim. Pronašli smo ga oko 20 časova, vraćen je u zatvor.
Trenutno je u izolaciji, reklasifikovan je u četvrtu klasifikacionu grupu, bez mogućnosti pomilovanja ili skraćenja kazne”, kazao je sagovornik “Vijesti” dodajući da će se ispitati je li bilo propusta službenika. To je sinoć potvrdila uprava ZIKS-a u zvaničnom saopštenju.
Bezbjednost - stari problem
Krajem marta, nakon velikog štrajka zatvorenika više službenika ZIKS-a za “Vijesti” je kazalo da su učestali incidenti doveli u pitanje bezbjednost u toj ustanovi.
Više zaposlenih, ali i nekoliko bivših službenika ZIKS -a tada su kazali da se ne vodi dovoljno brige o bezbjednosti zatvora, službenika ali i zatvorenika.
Zatvorenik Dražen Vojvodić (25) sredinom juna pobjegao je iz psihijatrijske bolnice u Kotoru. Vojvodić služi četvorogodišnju kaznu zbog teškog razbojništva. On se početkom jula, dvadesetak dana nakon bjekstva, vratio iza rešetakae.
Osuđenik Žarko Nilević pobjegao je iz ZIKS-a 11. maja 2008. godine oko 11 časova, ali ga je poslije nekoliko sati potrage uhapsilo zatvorsko obezbjeđenje. Nilević je pronađen u šumi u selu Pričelje u Piperima.
U junu 2005. godine zatvorenici Smajo Babić, Stevo Poček i Milan Ristić pobjegli su iz Poluotvorenog odjeljenja. Babić je izdržavao kaznu od 20 godina zatvora zbog svirepog ubistva.
Poček je bio osuđen na godinu i po zatvora zbog prodaje heroina, a Nikšićanin Ristić zbog ubistva.
Nakon bjekstva, njih trojica su se uputili ka Nikšiću i jezeru Krupac. Kupanje je bilo kobno za Babića, koji se utopio odmah pošto je skočio u vodu. ".
Početkom 2008. u Novom Sadu je uhapšen Vladeta Milačić, koji je iz spuškog zatvora pobjegao davne 1995.
On je tada bio na odsluženju kazne zbog ubistva. Zbog njegovog bjekstva krivično su odgovarala trojica stražara, koji su kasnije oslobođeni optužbi .
Batko preskočio zid
U junu 2001. godine iz KP doma u Spužu pobjegao je zatvorenik Dragoljub Laketić, koji je bio na izdržavanju12-godisnje zatvorske kazne zbog ubistva. To je bilo drugo bjekstvo iz spuškog zatvora u nepunih 48 sati. Veselin Vlahović zvani Batica pobjegao je 18. juna oko 16.30 časova, na spektakularan način, preskočivši zid visok četiri metra.
On se u zatvoru nalazio na izdržavanju višegodišnje zatvorske kazne. Samo nekoliko dana ranije, BiH je zvanično, od tadašnje SR Jugoslavije, zatražila Vlahovićevo izručenje zbog istrage za ratni zločin.
Zavod za izvršenje krivičnih sankcija tada je izdao saopštenje u kojem se navodi da je Vlahović prije bjekstva sa još četiri osobe bio na košarkaškom igralištu, koje se nalazi neposredno ispod osmatračkog mjesta - karaule. Dvije godine prije toga, 28. maja 1999. godine iz spuškog zatvora pobjegao je zatvorenik N. K.
On je uhapšen nekoliko sati nakon bjekstva, a samo par sati poslije hapšenja preminuo je u podgoričkoj bolnici. Taj slučaj dobio je epilog na sudu. Nekoliko stražara osuđeno je zbog primjene fizičke sile, a vještaci su utvrdili da je N. K. umro prirodnom smrću, pa sud nije teretio službenike za ubistvo.
Nekoliko mjeseci prije ovog slučaja iz Kliničkog centra u Podgorici pobjegao je hrvatski novinar Antun Masle. On je bio u Istražnom zatvoru u Spužu od 20. aprila 1999. godine, a protiv njega je tada Vojni sud u Podgorici pokrenuo istragu zbog špijunaže protiv Vojske Jugoslavije.
Galerija
Bonus video: