Međunarodni pozorišni festival Ex Ponto u Ljubljani, najavljen nedavnim umjetničkim projektom “Kamp Che Guevara” na Lovćenu, predstavlja u 19. izdanju 14 produkcija kojima će pokušati da preispita odnos društva, pojedinca i kulture prema novim ili starim vrijednostima.
Tematski koncept 19. Ex Ponta, koji je počeo 14. septembra u Cankarjevom domu Molijerovim komadom “Don Žuan”, u režiji Aleksandra Morfova iz Bugarske i izvođenju Teatra Vere Komišarževskaje iz Sankt Peterburga, nastavlja se na prošlogodišnje preispitivanje teme “Kraj ili početak”.
Program 19. Ex Ponta nudi do 23. septembra na različitim lokacijama predstave umjetnika iz Slovenije, Austrije, Francuske, Italije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore, Makedonije, Mađarske, Portugala, Srbije i sa Kosova, Španije, Švedske i Rusije.
Među rediteljima su Pjere Rigal iz Francuske, Andraš Urban iz Srbije, portugalski tandem Ana Boraljo i Žoao Galante, Dino Mustafić iz Sarajeva, Sofija Ristevska iz Makedonije, zagrebački kolektiv Bacači sjenki i domaći reditelj Diego de Brea.
Široka tema krize duha
Prema riječima direktora Damira Domitrovića, 19. Ex Ponto se temom o vrijednostima dotiče široke teme krize duha, koja se manifestuje u simboličnim oblicima u ekonomskoj, političkoj i socijalnoj krizi.
Portugalski tandem Ana Boraljo i Žoao Galante učestvuju performativnim projektom “Mistermissmissmister”, zasnovanim na erotičnom imaginariju
Potraga za novim ili starim vrijednostima imala je presudan uticaj na izbor režisera i autora, kao i sadašnji trenutak koji zahtijeva radikalnost u razmišljanju, pa i sam Ex Ponto nudi mogućnost idejnog i estetskog poređenja prošlosti i sadašnjosti, tradicionalnosti i modernosti.
Ruska predstava “Don Žuan”, izvedena na otvaranju, Molijerov je klasik koji je reditelj Morfov pretvorio u savremen i aktuelan komad. Premijerno je izveden još 2004. godine u Teatru Vere Komišarževskaje, od kada se uspješno igra na festivalima širom svijeta.
Program nastavlja Mali dramski teatar iz Bitolja predstavom “Dom Bernarda Albe” (ili Žene bez muža i ništa više), u režiji Sofije Ristevske, koja govori o društvenim normama, vrijednostima i moralnim zakonima, kojima je pojedinac prisiljen da se podredi po cijenu žrtvovanja sopstvenih vrijednosti, stremljenja i želja.
"Mistermissmissmister"
Portugalski tandem Ana Boraljo i Žoao Galante učestvuju performativnim projektom “Mistermissmissmister”, zasnovanim na erotičnom imaginariju. Ispitivanjem asimetrije koja definiše društveni identitet i relacije muški/ženski, predstava suočava gledaoca sa golim tijelima aktera, izazivajući moćna i neočekivana osjećanja.
Sarajevski režiser Dino Mustafić potpisuje dvije predstave na 19. Ex Pontu
Nagrađivani subotički reditelj Andraš Urban učestvuje predstavom “Turbo Paradiso” u koprodukciji teatra “Kosztolányi Dezső Színhás” iz Urbánovog ansambla, koja je omaž Danilu Kišu, a dotiče političke teme koje se susreću svakodnevno u društvu koje je u znaku nasilja i nacionalizma.
Zagrebački umjetnički kolektiv Bacači sjenki gostuje predstavom “Muški-ženski/Ženske-muške”, u režiji Borisa Bakala i Katarine Pejović, koja je dio njihove trilogije “O zajedništvu”, a bavi se problematikom polnih stereotipa.
Sarajevski režiser Dino Mustafić potpisuje dvije predstave na 19. Ex Pontu - “Patriotski hipermarket” Asocijacije Kulturanova iz Novog Sada, “Qendra Multimedije” iz Prištine i Bitef teatra iz Beograda, te “Sokratov razgovor” Teatra jednog glumca iz Skoplja i švedskog Interculta, čiji je koreditelj i Dritero Kasapi.
Među gostima je u Crnogorsko narodno pozorište koje učestvuje predstavom “Gorski vijenac” Petra Petrovića Njegoša, u režiji Diega de Brea.
Najuspješnije slovenačke predstave
Publika Ex Ponta vidjeće i plesno-muzički spektakl “MiCRO” priznatog francuskog koreografa Pjera Rigala, u produkciji “Compagnie dernière minute” iz Tuluza i više francuskih festivala.
Kao najava 19. Ex Ponta, na Lovćenu je prošlog vikenda održan dvodnevni multimedijalni ambijentalni projekat “Kamp Ernesto Che Gevara”
Program 19. Ex Ponta predstavlja i neke od najuspešnijih slovenačkih predstava u protekloj sezoni, među kojima su “Metamorfoze 2°: Sulmona” Bare Kolenc, “Also Sprach Cage” Vlade Repnika, Martine Rusam i Ingrid Berger Mihre, te “Platforma Šift teatar II” iz trilogije “Source Image” Barbare Novakovič-Kolenc. Autori Jurij Smrke, Robert Bobnič, Anej Korsika i Zala Sajko učestvuju predstavom “Proslava 60-godišnjice izlaska prve sveske Tribune” u izvođenju Gledališča Glej.
Festival Ex Ponto ima i sopstvenu produkciju “Uzvik za čovečanstvo” u režiji Renate Vidić, koja slavi etičke vrijednosti čovjeka i umjetnika, a zasnovana je na mislima, poeziji i prozi Srečka Kosovela, koji se neposredno naslanjaju na aktuelna događanja u Evropi i svijetu.
Kao najava 19. Ex Ponta, na Lovćenu je prošlog vikenda održan dvodnevni multimedijalni ambijentalni projekat “Kamp Ernesto Che Gevara”, u režiji Slobodana Milatovića.
Bonus video: