Bosanskohercegovačke agencije za sprovođenje zakona raspolažu sa informacijom da je Naser Keljmendi, čovjek sa "crne" liste State Departmenta zbog trgovine drogom i drugih krivičnih dijela, prebjegao u Crnu Goru, potvrdio je ministar sigurnosti BiH Sadik Ahmetović.
Ahmetović je, upitan da prokomentira združenu akciju policijskih snaga koja se sprovodi u BiH, kazao da je riječ o jednoj od najvećih akcija u postdejtonskoj BiH.
Sadik Ahmetović, Foto: Oslobodjenje.ba
"Ova akcija završiti danas već će trajati i narednih dana. Mislim da je ovo jedan od najvećih udaraca organiziranom kriminalu u BiH i umnogome će doprinijeti smanjenju stope ove vrste kriminala", kazao je Ahmetović, a prenosi bosanskohercegovačko Oslobođenje.
Vuksanović: Nemam informaciju da je Keljmendi u Crnoj Gori
Iz Uprave policije je saopšteno da Crna Gora, do sada, "nije dobila zahtjev u odnosu na policijske aktivnosti koje se realizuju u regionu, a u vezi sa licem N.K".
"Po informacijama kojima raspolažemo ovo lice se ne nalazi na teritoriji Crne Gore. Policija Crne Gore će, kao i uvijek, biti profesionalna u postupanju kada su zahtjevi regionalnih i međunarodnih policijskih organizacija u pitanju, i lišiti slobode bilo koje lice koje se potražuje po međunarodnoj potjernici u skladu sa zakonom", saopšteno je iz Upracve policije.
Dodaje se da je Uprava policije odlučna da, "zajedničkim policijskim jezikom i u saradnji sa drugim policijskim organizacijama regiona, da svoj puni doprinos u borbi protiv svih oblika korupcije i organizovanog kriminala".
Direktor Uprave policije Božidar Vuksanović za Radio Slobodna Evropa kaže da nema informaciju da se Keljmendi nalazi u Crnoj Gori.
"Ne, nemam tu informaciju u ovom trenutku. Ali nadležni sektori Uprave policije rade preventivno, kada je u pitanju sve ono što može biti od interesa za policijsko djelovanje. U svakom slučaju, crnogorska policija biće kooperativna sa kolegama iz regiona", rekao je Vuksanović za Radio Slobodna Evropa.
U Ulcinju je tokom dana bilo mirno, policija nije dolazila. Kako je objašnjeno iz crnogorske policije, do to ga nije došlo zato što policija iz regiona nije tražila učešće u akciji niti upozorila da bi Keljmendi spas od hapšenja mogao pronaći u Crnoj Gori.
Nije mali broj onih koji su Keljmendija tokom ljeta mogli vidjeti na našem primorju
Nije mali broj onih koji su ga tokom ljeta mogli vidjeti na našem primorju.
Keljmendi Crnu Goru smatra drugom dimovinom, a to što se našao na "crnoj listi" Stejt Dipartmenta nije mu pokvarilo planove da odmor provede u Ulcinju, Bečićima i Podgorici, a ljubav prema Crnoj Gori pikazao je pred referendum.
Kako javlja TV Vijesti, Ulcinjani za Keljmendija imaju samo riječi hvale.
Uhapšeno više od 30 osoba
U policijskoj akciji “Lutka” koju sprovode Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, Agencija za istrage i zaštitu (SIPA) BiH, MUP Kantona Sarajevo i Tužilaštvo BiH uhapšeno je više od 30 osoba, među kojima je i bivši šef Odjeljenja za droge SIPA-e Bojan Cvijan, dok je jedan od najvećih narko bosova svijeta Naser Keljmendi koji je trebao biti uhapšen, navodno pobjegao u Crnu Goru, javiljaju bosanskohercegovačke agencije.
Pored Cvijana uhapšen je i Zoran Pušara i još 30 osoba. Prema nezvaničnim informacijama u akciji MUP-a Republike Srpske koja je tokom noći sprovedena u više gradova, u Bijeljini je uhapšen Marko Krajišnik.
Policijska akcija usmjerena je protiv tri organizovane grupe i više osoba koje su učestvovale u ubistvima i razbojništvima i rezultat je višemjesečne istrage o ubistvu Ramiza Delalića Ćele.
Najmasovnija akcija izvedena je na području opštine Ilidža gdje je, osnovni zadatak bilo hapšenje Keljmendija, osumnjičenog da je „mozak” organizovanog kriminala ne samo u BiH nego u cijeloj regiji.
Portparol MUP-a Republike Srpske Mirna Šoja istakla je du su pripadnici MUP-a Srpske, u saradnji sa SIPA, MUP-om Kantona Sarajevo i Tužilaštvom BiH, u ranim jutarnjim časovima izvršili pretrese na 30 lokacija na području Republike Srpske i FBiH.
Nedim Grabovica/Klix.ba
"U dugo pripremanoj policijskoj akciji angažovano je 150 policijskih službenika MUP-a Republike Srpske - Uprava kriminalističke policije, Specijalne jedinice policije, centri javne bezbjednosti Istočno Sarajevo, Bijeljina i Trebinje", kazala je Šoja.
Šoja je naglasila da je u periodu kada je započela akcija “Lutka”, Centar javne bezbjednosti Istočno Sarajevo pod nadzorom Okružnog tužilaštva Istočno Sarajevo započeo i akciju “Imperijal”.
"U ovoj akciji uhapšen je veći broj lica na prostoru Istočnog Sarajeva i Kantona Sarajevo zbog postojanja sumnje da su počinili krivična djela “iznuda” i “zelenaštvo”, a u vezi sa krivičnim djelima “organizovani kriminal”. Lica koja su lišena slobode su od ranije poznata policiji i u toku dana će uz izvještaj o počinjenim krivičnim djelima biti predata dežurnom tužiocu Okružnog tužilaštva Istočnog Sarajevo",pojasnila je Šoja.
Ona je napomenula da postoji sumnja da novac korišten za krivično djelo zelenaštvo, koja su počinila lica uhapšena u akciji “Imperijal”, potiče od krivičnih djela koja su izvršena u akciji “Lutka”.
Akcija hapšenja
Iz Tužilaštva BiH je saopšteno da stotine pripadnika više policijskih agencija učestvuje u policijskoj akciji u borbi protiv organizovanog kriminala.
"Nosilac aktivnosti je SIPA, a učestvuju i policijski službenici iz entitetskih policijskih agencija i Brčko Distrikta. Radi se o istrazi usmjerenoj na rasvjetljavanje najmanje šest neriješenih ubistava i pokušaja ubistava u RS i FBiH, nekoliko pljački banaka i transporta novca u višemilionskim iznosima i čitav niz teških krivičnih djela organizovanog kriminala" – saopšteno je iz Tužilaštva BiH.
Direktor Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Goran Zubac na konferenciji za novinare koja je održana jutros u 10:30 sati, kazao je da "poslije ove akcije više ništa neće biti isto".
Feđa Krvavac/Klix.ba
Tamošnji mediji prenose da je on istakao da je ovo najsloženija akcija do sada i da su napravili ogroman uspjeh koji će biti dobar i za sve građane BiH.
"Trenutno se vrše terenske akcije u koordinaciji MUP-a Republike Srpske i MUP-a Kantona Sarajevo. Privodi se i traži 25 osoba. Ovom radnjom stvorena je realna pretpostavka da će se rasvijetliti sve radnje koje je počinila ova zločinačka organizacija i da će joj doći kraj. Osobe koje su pomagale ovu zločinačku organizaciju neće biti zaboravljene", kazao je Zubac.
Foto: Nedim Grabovica/Klix.ba
Osim Keljmendijevi objekata policija sprovodi pretrese na 34 lokacije među kojima su i stan Bojana Cvijana i ugostiteljski objekat Vila Selin u vlasništvu Benana Dorića. Ova grupa se prema pisanju tamošnjih medija tereti za tri ubistva i više pljački.
Prema nezvaničnim informacijama bosanska policija Keljmendija je tražila na više lokacija.
Keljmendija je predsjednik SAD Barak Obama označio kao jednog od najvećih narko-bosova u svijetu, a nakon toga američka Savezna centralna banka poslala je putem Interpola zahtjev za blokiranje njegove imovine u Crnoj Gori i BiH.
Zajednička akcija MUP-a RS i SIPA-e počela je u ranim jutarnjim časovima, a policajci pretresaju objekte na širem području Istočnog Sarajeva, Sarajeva, Pala, Zvornika i Trebinja.
Prema istraživanju mreže istraživačkih novinara (OCCRP), Keljmendi i njegov klan nalaze se pod prismotrom policija 13 evropskih zemalja koje istražuju sve njegove poslove
U presudi se navodi da je Elez organizator kriminalne grupe koja je 2009. na teritoriji Srbije i BiH trgovala drogom, vršila iznude i činila druga krivična djela.
Naser Keljmendi tokom ljeta često je boravio u Crnoj Gori, a prema pisanju medija viđan je na lokacija u Ulcinju, Tuzima, Podgorici..
U izvještaju koji su sačinili Interpol, FBI i DEA kao i druge međunarodne istražne agencije za borbu protiv organizovanog kriminala još prije nekoliko godina sačinjen je Keljmendijev dosije.
Radi se o izvještaju u kome se navodi da je Interpol u nekoliko proteklih godina dobio veliki broj informacija o kriminalnim aktivnostima grupe koju vodi Keljmendi i koja je uključena u ilegalnu trgovinu narkoticima, cigaretama, krijumčarenje, iznude, ubistva, ugrožavanje sigurnosti, pranje novca, utaje poreza, trgovinu ljudima.
Prema policijskim indicijama on je razgranao mrežu svojih saradnika i u Crnoj Gori, a u njegovom glavnom štabu nalazi se 16 ljudi koji mu pomažu u nelegalnim radnjama.
On je u izvještaju mreže istraživačkih novinara (OCCRP) označen kao vođa najjačeg albanskog klana na Balkanu sa razgranatom mrežom svojih saradnika u okruženju. Prema tom istraživanju, Keljmendi i njegov klan nalaze se pod prismotrom policija 13 evropskih zemalja koje istražuju sve njegove poslove.
Keljmendi vlasnik većeg broja nekretnina u Crnoj Gori
"Vijestima" je iz Uprave policije u junu saopšteno da nijedna međunarodna institucija, niti policijska organizacija ne može od crnogorskih vlasti tražiti da zamrznu imovinu bilo kome, pa ni kosovskom biznismenu Naseru Keljmendiju.
Taj posao, kako su saopštili iz Uprave policije, u isključivoj je nadležnosti suda u Crnoj Gori, kada se za to steknu zakonski uslovi.
Oni su objasnili da je Interpol crnogorsku Upravu policije “samo” obavijesto o odluci Centralne banke SAD-a, da će američke vlasti tražiti blokadu imovine i novčanih transakcija Keljmnedija.
Oni su pojasnili da se posredstvom Interpola razmjenjuju informacije i prosljeđuju zahtjevi koji se tiču policijske saradnje i policijskih istraga, a da im je, s obzirom da Centralna banka SAD nije policijski organ, navedena informacija od Interpola proslijeđena isključivo na upoznavanje.
Keljmendi u Crnoj Gori posjeduje hotel "Casa grande" u Donjem Štoju, zbog čije divlje gradnje se nedavno nagodio sa crnogorskim tužilaštvom pa je tako uplatio 10.000 eura na ime računa jedne ulcinjske škole i vrtića, jer je prihvatio krivicu da je hotel tokom 2009. i 2010. godine gradio bez građevinske dozvole.
Vjeruje se da Keljmendi posjeduje nekoliko placeva na luksuznim lokacijama u Ulcinju, ali i da je nekoliko stanova i kuća prepisano na imena njemu bliskih osoba. Zasad postoje osnovi sumnje da je on te nekretnine kupovao od novca iz nelegalnih poslova, ali i da je većinu imovine stekao zelenašenjem.
Tužilaštvo zvanično ima i podatak da je on vlasnik i luksuznog stana na Bulevara Svetog Petra Cetinjskog u Podgorici, ali i da njemu bliske osobe imaju nekoliko skupocjenih automobila i zavidan vozni park u Ulcinju.
Vrhovno državno tužilaštvo, kako su "Vijesti" ranije pisale provjerava veći broj nekretnina u Crnoj Gori, za koje se vjeruje da su prepisane na imena ljudi bliskih Naseru Keljmendiju.
Osim u Crnoj Gori, on je vlasnik velike imovine u Sarajevu, Srbiji, Kosovu, Sloveniji i Dubaiju.
Galerija
Bonus video: