Kulturna jesen, poslije niza ljetnjih programa na primorju, u glavni grad donosi interesantne likovne sadržaje.
U narednom periodu, kako najavljuju iz JU Muzeji i galerije Podgorice, podgorička likovna publika biće u prilici da pogleda nekoliko zanimljivih izložbi. Polovinom septembra biće otvorena izložba “Pojasevi iz Etnografske zbirke” etnologa Vladislava Ivanovića.
“Cilj izložbe je da se prikažu pojasevi koji čine veći dio nakita iz Etnografske zbirke Muzeja grada Podgorice, da se istakne njihov vizuelni doživljaj i pruži potpuniji uvid ovog upotrebno- ukrasnog predmeta kao dijela narodnog nakita sa ovog kulturno-istorijskog prostora”, rekla je “Vijestima” istoričarka umjetnosti Petrica Duletić, kustos Moderne galerije.
Krajem septembra, u Modernoj galeriji, biće otvorena izložba “Helenističke posude za ulje i druge supstance, III – II vijek p. n. e.”. Postavka, kako objašnjava Duletić, obuhvata keramičke posude nađene na ilirskoj nekropoli Gostilj u Zeti. Autori izložbe su arheolog Milena Živković i konzervator-restaurator Zorica Stijepović. Nakon toga slijede dvije izložbe - “Umjetnici Jugoslavije Njegošu”, koja će biti otvorena u drugoj polovini oktobra 2012, a realizuje se u saradnji sa Narodnim muzejom Crne Gore sa Cetinja.
“U Biljardi na Cetinju formiranje galerije pod nazivom 'Umjetnici Jugoslavije Njegošu', kao poklon-zbirke umjetnika, rezultiralo je velikim odazivom likovnih, primijenjenih i izvornih umjetnika Jugoslavije. Ona danas sadrži oko 900 radova klasifikovanih po zbirkama koje obuhvataju djela likovne, primijenjene i naivne umjetnosti. Pored nekoliko radova nastalih u ranijem periodu, u zbirci su uglavnom zastupljena likovna ostvarenja nastala početkom sedamdesetih godina XX vijeka. To je uslovilo da ovaj fundus predstavlja svojevrstan uvid u likovno stvaralaštvo Jugoslavije u vremenskom razdoblju kada su se miješali tradicionalno i moderno, realizam, klasični modernizam, ekspresionizam, nadrealizam i apstrakcija”, navodi Petrica Duletić najavljujući i izložbu, u organizaciji JU Muzeji i galerije, akademske slikarke Nine Ćupić, koja će biti otvorena u novembru 2012.
Galerija “Pizana”, koja je ovog ljeta organizovala niz zapaženih izložbi, između ostalog, postavku Endijqa Vorhola, u narednom periodu prirediće promociju umjetnosti generacije mladih autora iz zemlje i regiona, kao i nova ostvarenja već afirmisanih umjetnika. Kako nam je najavio PR menadžer galerije “Pizana Ivan Šuković, na izložbi će biti predstavljeni radovi Tadije Janičića, Tatjane Politeo, Marka Stojanovića, Tijane Gordić, Vlatke Vujošević, Borisa Abramovića, Adina Rastodera, kao i Biljane Keković, Jovana Mrvaljevića, Admira Bambura, Romana Đuranovića, Igora Rakčevića i drugih. Drugi projekat, koji će biti realizovan u Podgorici 12. oktobra je II međunarodna izložba slika pod nazivom “Različitost zajedništva”, koju organizuje Internet galerija ArtSrbija i Galerija Centra za kulturu.
Na izložbi učestvuju 63 autora iz 11 zemalja (Turske, Rumunije, Grčke, Italije, Irana, Portugalije, Hrvatske, Makedonije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Srbije). Među crnogorskim autorima izdvajaju se Momčilo Macanović, Naod Zorić, Ljubomir Popadić i Tijana Gordić.
U organizaciji Centra savremene umjetnosti Crne Gore, nedavno je otvorena izložba crnogorkse umjetnice Lidije Delić u galeriji Centar, a u pripremi je izložba slika Željka Đurovića, crnogorskog umjetnika koji decenijama živi i stvara u Beogradu. Kako najvljuje umjetnička direktorica CSUCG, Ljiljana Karadžić, u Perjaničkom domu uskoro će biti otvorena izložba crteža Tanje Topuzovske, a zatim slijedi izložba grafika Velja Stanišića.
“Naš program na sjeveru Crne Gore i dalje traje. U Bijelom Polju će uskoro biti otvorena izložba 'Doručak na travi' Toma Pavićevića, a izložba 'Moderna egipatska umjetnost' se iz Mojkovca seli u Plav i Gusinje”, kazala je Karadžić ističući da je izložba “Prepoznavanje” već otvorena u Sofiji, a u pripremi je za oktobar, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Crne Gore, izložba crnogorske umjetnosti u XXI vijeku koja će biti predstavljena u Petrogradu (Muzej savremene umjetnosti) i Jekaterinburgu (Centar savremene umjetnosti). Centar Savremene umjetnosti Crne Gore je izvršni producent, a istoričarka umjetnosti Ljiljana Karadžić kustos izložbe.
Udruženje likovnih umjetnika Crne Gore još uvijek nema definisan program za predstojeću sezonu.
Bonus video: