Dva filma čije premijere u Americi su zakazane za 26. decembar, tradicionalni datum za favorite za Oskara, mogli bi biti mučni za političare.
U pitanju su "Zero Dark Thirty" Ketrin Bigelou, film o misiji u kojoj je ubijen Osama Bin Laden, i "Lincoln" Stivena Spilberga o 16. američkom predsjedniku.
Ako tokom praznika krajem godine Barak Obama bude spreman da počne svoj drugi mandat, filmovi će biti povod za prijatno ćaskanje pred inauguraciju stranaka i pomoći sadašnjem predsjedniku SAD-a da održi sjaj svoje legende.
Njegova administracija sarađivala je sa Bigelou u stvaranju njenog filma, nezvanično se pominje i da joj je Pentagon dozvolio uvid u povjerljiva dokumenta, dok je Spilberg, inače, veliki pristalica Obamine politike, odabrao kraj njegovog prvog mandata da napravi film o prošlom visokom oratoru iz Čikaga koji je unaprijedio rasne odnose u SAD-u.
Ipak, ako Mit Romni bude slavio za Božić svoju novu poziciju predsjednika, republikanci će čestitati sebi dobru antipropagandnu operaciju, dok će demokrate filmofili razmišljati o tome šta bi bilo kad bi bilo.
Mnogi smatraju da bi "Zero Dark Thirty" i "Lincoln", ako bi bili objavljeni prije izbora u novembru, mogli da posluže kao propaganda naklonjena lijevoj političkoj struji. Spilberg naprotiv tvrdi da mu je od početka bilo u planu da premijera njegovog filma bude nakon izbora, upravo se plašeći da ne podstakne slične priče, dok producentska kuća za koju radi Bigelou poriče optužbe da je premijera njenog filma bila planirana za oktobar, a zatim odložena.
Ipak, ovih dana aktuelne su debate povodom toga da li ono što gledamo u bioskopima može uticati na naše ponašanje na izborima. Oliver Stoun je 2008. režirao "W", film o Džoržu V. Bušu, koji je završen nevjerovatnom brzinom kako bi bio objavljen tokom predizborne kampanje Džona Mekejna, možda upravo kao intervencija protiv republičkog kandidata.
Može se debatovati i o tome da li je Stounov "JFK", objavljen tačno pred izbore 1992, pomogao kampanju Bila Klintona
Može se debatovati i o tome da li je Stounov "JFK", objavljen tačno pred izbore 1992, pomogao kampanju Bila Klintona, koji je kao tinejdžer fotografisan sa nekadašnjim predsjednikom Kenedijem o kojem govori film.
Dva brutalna ostvarenja iz Klintonove ere prikazala su Bijelu kuću kao jazbinu seksa i ubistava - Klint Istvudovi "Absoulte Power" i "Murder at 1600" sa Vesli Snajpsom, i nisu bili objavljeni do 1997. i sigurnog reizbora predsjednika.
Amerikanci, doduše, izgleda rijetko povezuju stvarnost i fikciju kada su predsjednici u pitanju: u Klintonovih osam godina vladavine predsjednici u filmovima su u sve većem broju bivali psihopate, dok je Džordž V. Buš bio potpuna suprotnost najvećem izmišljenom lideru tog vremena, predsjedniku Bartletu iz filma "The West Wing" Martina Šina.
Jedini filmovi koji su bili odlučujući faktor pred izbore u SAD-u objavljeni su prije četiri decenije. "Knute Rockne", "All American" i "King's Row" dali su Ronaldu Reganu slavu, nadimak (The Gipper) i optimistični duh pomoću kojeg je vladao u dva mandata.
Tako da čak i ako Klint Istvud najavi da će požuriti i objaviti prije novembra film u kojem "The Gippera" igra njegov prijatelj republikanac Arnold Švarceneger, teško je povjerovati da bi se brojke na izborima bitnije promijenile.
Galerija
Bonus video: