U ljetnjem periodu treba piti mnogo tečnosti a masnu hranu izbjegavati, poručila je specijalista higijene, Snežana Bajraktarović- Labović i navela da fizičke aktivnosti treba da budu umjerene.Prema njenim riječima, osnovni principi ishrane se ne razlikuju značajno u odnosu na godišnja doba."Za ljetnji period važi da moramo da uzimamo što raznovrsniju hranu iz pet grupa namirnica ali akcenat treba staviti na voće i povrće, koje je nutritivno vrijedno", rekla je Bajraktarović- Labović agenciji MINA.Najvažniji je, ukazala je ona, unos tečnosti, a prije svega vode."Jako je važno da se uzima deset čaša vode najmanje. Voda može da bude svježija ali ne previše hladna jer u tom slučaju nema efekta i organizam je ne iskorištava na pravi način", pojasnila je Bajraktarović- Labović.
Osim vode, kada su tečnosti u pitanju, mogu da se piju iscjeđeni sokovi od svježeg voća ili povrća, "ali to ne smije zamijeniti vodu"."Hrana je osnovni izvor energije i neophodno je da svako u toku dana uzima određenu količinu hrane i energetski unos koji zavisi od velikog broja faktora. Najvažniji je unos tečnosti, prije svega vode", smatra Bajraktarović-Labović.Kako su za ljeto karakteristične visoke temperature, treba voditi računa o pripremi i načinu čuvanja hrane."Treba izbjegavati hranu koja se lako kvari. Prije pripreme neophodno je voditi računa da se dobro opere, da se termički dobro obradi i nikako ne treba ukrštati pripremljenu hranu sa sirovom", navela je ona.
Prema njenom mišljenju, veliki problem je i to što ljudi tokom dana, zbog visokih temperatura, jedu manje a onda predveče, kad zahladi, jedu više nego što im treba.Bajraktarović- Labović je kazala da je neophodno poštovati ritam obroka, i u odnosu na doručak treba voditi računa da naredni bude na svaka tri do tri i po sata.Ona je apelovala da treba izbjegavati masnu hranu."Punomasna mlijeka i mliječne prerađevine odrasli treba da izbjegavaju i da samo konzumiraju obrane proizvode", rekla je Bajraktarović- Labović.Ona je apelovala da se ne uzimaju, mljevena mesa, razni kremovi i majonez jer su, kako je pojasnila, kvarljivi i često uzroci crijevnih infekcija zbog nehigjenskog rukovanja.
Prema njenim riječima, ljeti nijesu preporučljive intenzivne aktivnosti i da ih oni, koji mogu, izbjegavaju."Nije preporuka da dan prođe bez fizičke aktivnosti ali bitno je voditi računa o tome u koje doba dana se sprovodi. To treba da budu jutarnji ili kasni popodnevni sati", rekla je ona. Aktivnosti, ukazala je Bajraktarović- Labović, ne smiju biti preintenzivne već umjerene ali svakodnevne."Preporuka je da odrasli budu sat fizički aktivni u toku dana. To može biti i šetnja umjerenim tempom ali ljeti je važno da to bude jutro i veče, kad su temperature niže", savjetovala je Bajraktarović - Labović.Prema njenim riječima, plivanje je jedna od poželjnijih aktivnosti ljeti. Ona je ukazala da oni koji se kupaju u bazenu moraju biti obazrivi jer, kako je pojasnila, voda koja ne cirkuliše nije dobra."U stajaćoj vodi dolazi do razvoja velikog broja bakterija koje se prenose i zato bi bilo najbolje kupati se u moru. Ako neko nije u mogućnosti, onda neka se kupa u bazenu ali pod uslovom da postoji osoba koja vodi račuana o kvalitetu vode", navela je Bajraktarović– Labović.
Bonus video: