Od specijalnog izvještača "Vijesti"
London - Legendarni sportski novinar Mladen Delić je nakon epskog gola Ljubomira Radanovića protiv Bugarske, poslije onog slavnog „Ljudi, pa je li to moguće”, izgovorio sljedeće: „Ludnica, šta je ovo? Šta će se ovo dogoditi”?
E baš te dvije rečenice najbolje opisuju ono što se dešava u Londonu. Ili, još lakše, jedna riječ - ludnica.
Igre 30. Olimpijade kreću danas, otvaranje simbolično počinje u 20.12 časova po lokalnom vremenu (21.12 po našem), a u Olimpijskom parku je već „ludilo”. Utakmice još nisu počele, objekti se „šminkaju” posljednji put, a bezbjednost je podignuta na najviši nivo.
Na ulazu u Olimpijski park, novinare je dočekala veoma rigorozna kontrola. Sve je isto kao na najbezbjednijim aerodromima - laptop mora da bude van torbe, prolazi se kroz skener koji reaguje i na najsitniji novac, a nemoguće je unijeti bilo kakvu hranu ili piće.
Takav protokol je nervirao pripadnike sedme sile sa svih strana svijeta, koji su negodovali zbog dugih redova. Ili, što neko u prolazu reče: „Kao da idemo na pres konferenciju predsjednika SAD”.
A u Londonu je juče bilo pakleno vruće, govorili su mnogi. Stanovnici Podgorice u novinarskim redovima na takve konstatacije su mogli samo da se nasmiju, jer je maksimalna temperatura bila 28 stepeni Celzijusa.
Jeste da je ovo ostrvo, da je vlaga veća, ali bi svako u Crnoj Gori rado mijenjao onih 40 i više za ovih 28...
I, da, odbrojavanju koje je na Trafalgar skveru počelo 500 dana prije Igara, bliži se kraj. Do otvaranja trećih Olimpijskih igara u Londonu ostali su samo sati i minuti. Baklja je juče stigla do Bakingemske palate, a organizatori i dalje vješto kriju scenario i ime čovjeka koji će upaliti olimpijski plamen.
Englezi ko Englezi - već su pokrenuli kladionicu, na kojoj se najveće šanse daju čuvenom veslaču ser Stivu Redgrejvu, zatim desetobojcu Dejliju Tompsonu, princu Vilijamu, Dejvidu Bekamu, ser Rodžeru Banisteru (prvi čovjek koji je trčao milju ispod četiri minuta), osvajačici zlata na 800 i 1.500 metara u Atini Keli Holms...
Jedna stvar je, doduše, otkrivena - kasno u petak veče isproban je vatromet, koji je izgledao spektakularno.
Ceremoniju otvaranja pratiće oko milijardu ljudi
Inače, ceremonija svečanog otvaranja Igara je sa prvobitna tri i po časa skraćena za pola sata, kako bi desetine hiljada gledalaca moglo da se vrati kući mrežom javnog prevoza, saopštili su organizatori.
Otvaranje Olimpijskih igara na Olimpijskom stadionu u istočnom Londonu gledaće 62.000 ljudi, a širom svijeta će ceremoniju pratiti oko milijardu ljudi.
U svečanost, čiji je kreativni tvorac britanski reditelj Deni Bojl, uloženo je 36 miliona eura.
Ovogodišnje Igre održaće se na sportskim terenima u Olimpijskom selu u Londonu, i na pojedinim mjestima van grada, uz učešće oko 10.500 takmičara iz 204 zemlje.
Programom manifestacije OI predviđena su nadmetanja u 26 olimpijskih sportova, odnosno 29 disciplina.
U organizaciju ovogodišnjih Olimpijskih igara uloženo je ukupno 11,6 milijardi eura.
Baklja, kojom će biti zapaljen olimpijski plamen što će označiti početak Igara, na putu od Olimpije u Grčkoj do stadiona u Stratfordu u Londonu prešla je 12.875 kilometara.
Olimpijske igre će obezbjeđivati 20.000 ljudi, od čega će čak 16.000 biti profesionalni vojnici. O sigurnosti učesnika brinuće i 3.000 volontera kao i regularna policija.
Domaćin Olimpijskih igara Velika Britanija s optimizmom dočekuje početak takmičenja, nadajući se osvajanju najvećeg broja medalja u svojoj istoriji.
Na Olimpijskim igrama u Pekingu Velika Britanija je osvojila 47 medalja, od kojih je 19 bilo zlatno. Zbog toga je Olimpijski komitet kao ovogodišnji cilj domaćina Igara naveo osvajanje 48 medalja u Londonu.
Britanski tim predstavljaće 542 takmičara, što je najveći broj sportista iz Velike Britanije koji je učestvovao na nekim Igrama, pa je i to jedan od razloga očekivanja velikog broja medalja.
London, grad domaćin predstojećih, 30. Ljetnjih olimpijskih igara, ove godine je postao i prvi grad u kojem će se Igre održati tri puta. Prethodno je bio domaćin 1908. i 1948.
London je postao grad domaćin 6. jula 2005. godine, tokom 117. sednice Međunarodnog olimpijskog odbora u Singapuru, pobijedivši Moskvu, Njujork, Madrid i Pariz nakon četiri kruga glasanja.
Igre, koje će trajati od 27. jula do 12. avgusta, zajedno su organizovali Olimpijski komitet Velike Britanije i Međunarodni Olimpijski komitet.
Bonus video: