"Imago Montenegrina. Savremeni umjetnici iz Crne Gore"

Crnogorska kolekcija, posvećena savremenicima, jedna je od 40 koje će biti izložene u Trstu od 29. maja do 2. septembra u okviru izložbe “Join the Dots”
162 pregleda 0 komentar(a)
Imago Montenegrina, Foto: Imagomundiart.com
Imago Montenegrina, Foto: Imagomundiart.com
Ažurirano: 28.05.2018. 09:33h

Izabrana djela savremenih crnogorskih umjetnika objavljena su u okviru kolekcije “Imago Montenegrina. Savremeni umjetnici iz Crne Gore” u okviru projekta Imago Mundi i biće izložena u Trstu u okviru izložbe “Join the Dots”, od sjutra do drugog septembra. Kolekcija posvećena savremenicima Crne Gore obuhvata 140 umjetničkih djela koje su izabrali crnogorski kustosi, navodi Martina Fornasaro, portparolka Imago Mundi organizacije.

“Imago Montenegrina. Savremeni umjetnici iz Crne Gore” jedna je od 40 kolekcija koje će biti izložene u Trstu od 29. maja do drugog septembra u okviru izložbe “Join the Dots” koju čini više od 6.000 izloženih radova. Na izložbi su sve kolekcije povezane crvenim koncem koji, ako se prati, omogućava publici da dođe do svake kolekcije. Svaka od njih, uključujući i crnogorsku, može se naručiti u formi knjige, putem internet sajta fabricashop.myshopify.com. A pogled u iste moguć je i preko imagomundiart.com.

Imago Mundi je globalni, neprofitni savremeni umjetnički projekat koji sponzoriše osnivač Luciano Benetton, sa svojom braćom i sestrama iz Beneton grupe. Imago Mundi za cilj ima da mapira svjetsku savremenu umjetničku scenu, a više od 25 hiljada umjetnika iz više od 150 zemalja se do sada pridružilo projektu. Svaka članica ima svoju kolekciju koja prikazuje od 140 do 210 djela, izabranih od strane lokalnog kustosa.

“Imago Mundi je globalni, demokratski projekat koji se bavi novim horizontima u ime sindikata i koegzistencije izražajnih raznolikosti našeg vremena. Cilj projekta je promocija, istraživanje i poznavanje umjetničke realnosti iz cijelog svijeta, a prije svega dijalog između različitih kultura”, navodi Fornasaro.

Sve radove je naručio i prikupio Luciano Benetton na svojim putovanjima širom svijeta stvarajući kolekcije u kojima su, na dobrovoljnoj i neprofitnoj osnovi, bili uključeni i umjetnici iz različitih zemalja. Jedino ograničenje radova je da budu formata 10x12 centimetara, doprinoseći tako zamisli “stvaranja izuzetne umjetničke geografije”.

Zbirka, pod pokroviteljstvom fondacije Benetton, koja je ustanovljena po njihovim željama, ima za cilj da podržava i podiže svijest o bogatstvu pejzaža, kulturnog i umjetničkog nasljeđa kao i ujedinjenje različitosti u ime zajedničkog umjetničkog iskustva, a bez komercijalne ambicije, navode iz organizacije. Cilj je da se “sakupe radovi, inspiracije i ideje kako bi se budućim generacijama ostavili izvori o stanju ljudske kulture na početku trećeg milenijuma”.

Svoje kolekcije imaju države sa svih kontinenata, sve balkanske zemlje, većina evropskih, a među zanimljivima su i Burkina Faso, Bocvana, Senegal, Egipat, Izrael, Sjeverna i Južna Koreja, Nepal, Karibi, Meksiko, Sjedinjene Američke države, Kanada, Brazil, Čile i mnoge druge...

Izvanredna i jedinstvena kolekcija jedne od najmanjih i najmlađih država

Crnogorska kolekcija obuhvata radove Sandre Đurović, Jelene Tošković, Katarine Švabić, Marije Kapisode, Marine Đurđić, Marka Lukovca, Ane Miljkovac, Nade Kažić, Petra Delijevića, Ivane Radovanović, Željka Reljića, Zdravka Delibašića Belog, Ratka Odalovića, Toma Pavićevića, Marka Markovića, Siniše Radulovića, Jovane Šarac, Ane Matić, Anke Burić, Ivana Šukovića i mnogih drugih.

U opisu izabranih radova, navodi se da je kolekcija izvanredna i jedinstvena.

“Izvanredna kolekcija, jedinstvena na više načina, predstavlja Crnu Goru, jednu od najmanjih i najmlađih država na svijetu, u realnom vremenu. 130 umjetničkih djela uz različite pristupe, tehnike i stilove, svjedoče o ponosnoj potrazi za zajedničkim nacionalnim identitetom, a istovremeno i dinamičnoj otvorenosti za promjene. Crnogorska umjetnost može pogledati na međunarodne horizonte sa vitalnošću nekoga ko je vidio jedan svjetski kraj i početak drugog. Što je bogatije i dublje estetsko iskustvo umjetnika i zemlje, to će biti i slobodnije”, istaknuto je o kolekciji.

Bonus video: