Šezdesettrogodišnji Rodoljub Radulović je na vrhu Šarićevog kriminalnog biznisa, koji se odvija pomorskim putevima između Južne Amerike i Evrope, a novčane transakcije se obavljaju preko fiktivnih i firmi-ćerki registrovanih na Kajmanskim ostrvima, u Srbiji i na oba američka kontinenta.
Podaci koje su Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) i NUNS Centar za istraživačko novinarstvo (CINS) dobili od argentinskog tužilaštva pokazuju da su britanski istražioci, američka Agencija za borbu protiv narkotika (DEA) i tužilaštva južnoameričkih zemalja u potrazi za Radulovićem i Šarićem. I italijanski tužilac je nedavno doveo Šarićevu organizaciju u vezu sa najmanje tri ubistva.
Argentinski operativni dosijei se pozivaju na povjerljivi izveštaj britanske Agencije za teške vidove organizovanog kriminala (SOCA) koja iznosi pojedinosti o narkooperacijama. Izvještaj takođe otkriva kako je nadgledan veći broj Srba i drugih državljana zemalja sa područja bivše Jugoslavije koji su djelovali iz Argentine.
Mjesto ubistva Radulovićevog ortaka Dudića
Tovarili po 500 kilograma kokaina
Ova organizacija drogu transportuje iz Južne Amerike u Evropu.
Izvještaj SOCA navodi da su “vođe ove organizacije Darko Šarić i Rodoljub Radulović”, stoji u argentinskim povjerljivim policijskim operativnim dosijeima koje su pregledali i kopirali OCCRP i CINS. “Oni su koristili dva broda kojima su transportovali po 500 kilograma kokaina”.
Iz dokumentacije se takođe vidi da su Šarić i Radulović sakrivali kokain na brodovima koji su prevozili legalan teret, upakovan kao da je cement ili šećer.
Izvještaji pokazuju da je Šarić, za kojim je raspisana potjernica jer je osumnjičen za rukovođenje masivnom narkomrežom, putovao iz Brazila u Argentinu avionom i automobilom tokom 2007. i 2008. godine. Po svoj prilici je koristio slovenački pasoš.
Iz dokumentacije se takođe vidi da su Šarić i Radulović sakrivali kokain na brodovima koji su prevozili legalan teret, upakovan kao da je cement ili šećer.
“Prvi brod se zove MV VERTI, u pitanju je tovarni brod koji će stići u Argentinu 8. marta tekuće godine sa legalnim transportom 25 tona šećera; drugi brod se zove MV THE GOLDEN ili THE LION; takođe se radi o tovarnom brodu koji će stići u Argentinu druge ili treće nedjelje marta sa legalnim transportom betona”, piše u izvještaju koji je sačinjen 3. aprila 2009. godine.
Cementara u Abu Dabiju
U izvještajima se pominje najmanje osam ljudi sa Balkana koji su učestvovali u krijumčarenju, uključujući i jednu osobu za koju argentinski istražitelji tvrde da je bila misionar u službi Srpske pravoslavne crkve.
Šarić je u bjekstvu od januara 2010. godine kada je u Srbiji pokrenuta potjernica, a zatim i optužnica protiv njega, zbog trgovine drogom i pranja novca. Iz dokumentacije koju su prikupili OCCRP i CINS se vidi da je Radulović posjedovao fabriku za proizvodnju cementa u Abu Dabiju i da je živio na najmanje tri kontinenta. On nije bio dostupan za komentar. Grčka policija je takođe prošle godine pokrenula istragu protiv Radulovića, Šarića i njihovih saradnika zbog trgovine drogom i pranja novca, ali do sada nijesu uspeli pronaći nijednog od njih.
Dio svog bogatstva Radulović je prenio na saradnika koji je zatim ubijen u Crnoj Gori.
Istražujući poslovne registre i sudske spise iz Rusije, SAD, Kajmanskih ostrva i Ujedinjenih arapskih emirata, kao i drugih zemalja, OCCRP i CINS su počeli da odmotavaju dvadesetogodišnje klupko prevara, obmanjujućih ugovora, nevraćenih zajmova i onoga što u sudskim spisima zovu “fiktivne” firme koje su osnovane sa ciljem da “izvuku” novac iz međunarodnih transakcija za račun Radulovića i njegovih kompanija.
Nakon povratka u Srbiju početkom 2002. godine, pričaju njegovi prijatelji i saradnici iz Beograda, Radulović se hvalisao kako je uspješan poslovni čovek koji vodi poslove u nekoliko zemalja, a da je u SAD postao izuzetno bogat. Njegovi saradnici kažu da je tako stekao reputaciju koja mu je otvarala vrata za nove poslove.
Opširnije u štampanom izdanju od 26.maja
Galerija
Bonus video: